Laptopun aşırı yavaşlama sorunu nasıl çözülür?

Virüs olabileceğini düşünmüyorum çünkü format attım kontrolleri de yaptım sonrasında.
SSD alakalı bir yavaşlık olduğunu sanmıyorum bu kadar yavaşlama olmaz SSD yok diye öncesin de kullanıyordum bilgisayarı ve hiçbir sıkıntısı yoktu son zamanlar da iyice arttı.
Arkadaşların dediği gibi HDD'de sorun olabilir sağlığına felan bakın.

Sorun HDD ise bu sorunu nasıl tespit edeceğim ya da sorunun onda olup olmadığını nasıl kesinleştiricez? Bir program falan yok mudur bunu anlamak için.
CrystalDiskMark var. Diskinizin okuma/yazma hızını ölçüyor. Bu programda SEQ1MQ8T1'e(1. seçenek) tıklatıp test yapın. Sonucun ekran görüntüsünü bize iletin.

Arkadaşların dediği gibi HDD'de sorun olabilir sağlığına falan bakın.

Olabilir dostum SSD varmış özür dilerim ama bilgisayar görmüyor SSD bunu nasıl anlayacağım bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Hızlı getirme hizmeti açık mı? Yani SysMain.

Tam olarak ne yapmam lazım hocam anlayamadım.

CrystalDiskMark var. Diskinizin okuma/yazma hızını ölçüyor. Bu programda seq1mq8t1'e(1. seçenek) tıklatıp test yapın. Sonucun ekran görüntüsünü bize iletin.

Hemen atıyorum hocam.

Sorun HDD ise bu sorunu nasıl tespit edeceğim ya da sorunun onda olup olmadığını nasıl kesinleştiricez? Bir program falan yok mudur bunu anlamak için.
Yavaşlama bir belirti, HDD'den ses geliyor mu? HDD'de kafa vurma da varsa sorun kesin HDD'de.

Bu rehber ile HDD'nize test yapabilirsiniz.

Tam olarak ne yapmam lazım hocam anlayamadım.
Windows + R yazıp services.msc'i açarsan ya da arama kısmına hizmetler yazıp açarsan o listede Sysmain hizmeti açık mı bir kontrol eder misin? HDD'ye kuruluysa kapatılması performansı artıracaktır. Ek olarak Windows Search hizmetini de kontrol edip kapattıktan sonra bir performansı kontrol et.

Hizmeti kapatmak basit, sağ tıkla durdur de yeterli. Eğer sorun çözülürse kalıcı durdurmak için devre dışı bırakırsın.

CrystalDiskMark var. Diskinizin okuma/yazma hızını ölçüyor. Bu programda seq1mq8t1'e(1. seçenek) tıklatıp test yapın. Sonucun ekran görüntüsünü bize iletin.

Hocam şöyle bir sonuç aldım.

Dosya Ekleri

• ddd.png
    ddd.png
    28,3 KB · Görüntüleme: 8

Geri
Yukarı