Laptopun aşırı yavaşlama sorunu nasıl çözülür?

SSD biçimlendirilmemiş. Çok basit, alttaki disk 1'in yanındaki 238,47 GB yazan yere sağ tıkla yeni birim olarak giriş yap yani devam et. SSD için her şeyi tanıtman mümkün. Kurulumu tekrar ama bu sefer SSD'ye yapsan daha iyi olur.

Yaptım hocam teşekkür ederim şimdi SSD gözüküyor. Kurulumu tekrar mı yapmamı öneriyorsunuz hocam.

Yaptım hocam teşekkür ederim şimdi SSD gözüküyor. Kurulumu tekrar mı yapmamı öneriyorsunuz hocam.
SSD'ye kurulumu yapman bilgisayarı hızlandıracaktır. HDD sağlığı için crystaldisk info'yu tüm verilerle birlikte atarsan iyi olur. Benchmark yerine sağlığını da kontrol edelim.

SSD için index çok performans düşürmeyeceği için Sysmain'i durdurmana bence gerek yok ama tercih meselesi, ömürden gidip gitmemesi ile müdahale arasında.

SSD'ye kurulumu yapman bilgisayarı hızlandıracaktır. HDD sağlığı için CrystalDiskInfo'yu tüm verilerle birlikte atarsan iyi olur. Benchmark yerine sağlığını da kontrol edelim.

SSD için index çok performans düşürmeyeceği için SysMain'i durdurmana bence gerek yok ama tercih meselesi, ömürden gidip gitmemesi ile müdahale arasında.

Hocam çok teşekkür ederim yardımın için tekrardan şimdi Crystaldisk hepsini taratıyorum sonra direk SS atacağım oradan benchmark tam olarak ne yapmam lazım hocam.

SysMain şu an durdurdum. Hizmetlerden durdurdum HDD kurulu olduğu için ama yani HDD kurulu olsa bile hocam bu yavaşlık bence normal değil ya bu kadar normal olamaz diye düşünüyorum hocam.

Hocam çok teşekkür ederim yardımın için tekrardan şimdi Crystaldisk hepsini taratıyorum sonra direk SS atacağım oradan benchmark tam olarak ne yapmam lazım hocam.

SysMain şu an durdurdum. Hizmetlerden durdurdum HDD kurulu olduğu için ama yani HDD kurulu olsa bile hocam bu yavaşlık bence normal değil ya bu kadar normal olamaz diye düşünüyorum hocam.
Windows ilk kurulduktan sonra index çalıştırıyor. HDD'nin hızı normal okuma-yazma hızından dolayı yavaş değil, 4K okuyup yazma hızı değiştiriyor işi. Indexleme çalışırken performans çok düşebilir, disk kullanımı %100'e vurabilir. Crystaldisk "info" yazılımı ile taratma yok, benchmark sonucu istemedim.

Windows ilk kurulduktan sonra index çalıştırıyor. HDD'nin hızı normal okuma-yazma hızından dolayı yavaş değil, 4K okuyup yazma hızı değiştiriyor işi. Indexleme çalışırken performans çok düşebilir, disk kullanımı %100'e vurabilir. Crystaldisk "info" yazılımı ile taratma yok, benchmark sonucu istemedim.

Hocam şimdi hepsini tarattım ve sonuçlar bu benchmark sağlığına baktır miyim mi yani disklerin.

ISO dosyasını da Microsoft sitesinde alınmış onu da öğrendim bu arada.

Dosya Ekleri

• fffff.png
    fffff.png
    30,9 KB · Görüntüleme: 9
Bu uygulama Crystaldisk "mark", ben info istemiştim.

Hocam anlayamadım "mark" uygulamasından mı info istediniz tam olarak onu anlayamadım.

Bilmiyorsa muhtemelen ayarlardan sıfırlıyordur. ISO dosyasını aşağıdaki linkten edinebilirsiniz, zaten Windows'un kendi sitesi. Saf Windows sürümleri bulunuyor.

Bu dosyayı indirin, aynı zamanda en az 8 GB'lık bir USB'ye ihtiyacımız olacak. "neden?" dediğinizi duyar gibiyim.

Çünkü temiz kurulum yapacağız, bu sayede sistemde hiçbir kalıntı kalmadan sıfırlayacağız. Sisteminizin ağırlığının aklımda yatan tek mantıklı gerekçesi bu gibi geliyor bana.

Nasıl yapılacağını anlatacağım, merak etmeyin.

Hocam devamını anlatabilir misiniz acaba?

CrystalDiskInfo uygulamasından sağlık ve diğer verileri (Smart) kontrol etmek istiyorum. HDD ömründe sıkıntı var mı kontrol etmek için.

Hocam böyle hepsini attım doğru verileri mi attım şu an da bakabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• CrystalDiskInfo_20240411005949.png
    CrystalDiskInfo_20240411005949.png
    81,3 KB · Görüntüleme: 8
  • CrystalDiskInfo_20240411010033.png
    CrystalDiskInfo_20240411010033.png
    80,6 KB · Görüntüleme: 5
  • CrystalDiskInfo_20240411010044.png
    CrystalDiskInfo_20240411010044.png
    69,8 KB · Görüntüleme: 9
Hocam anlayamadım "mark" uygulamasından mı info istediniz tam olarak onu anlayamadım.
Şimdi 8GB'lık USB'de hazırsa Rufus indirin. Rufus sayesinde önyüklenebilir USB'ler yazabiliyoruz, bu da temiz kurulum yapmamız için gerekiyor.

Rufus'u açtıktan sonra USB'yi bağlayın, yukarıdaki Aygıt kısmından seçiliyor zaten.
1712786237460.png

Burada SEÇ tuşuna basıp indirdiğimiz .iso dosyasını seçiyoruz.

Ayarlara dokunmanıza gerek yok, sadece disk bölüm düzenini GPT yapmanız yeterli. USB'de değerli bir veriniz varsa alın, çünkü USB'deki bütün dosyalar silinecek! Başlat tuşuna basınca eğer Windows 11 seçtiyseniz karşınıza çeşitli seçenekler çıkacak.
1712786381909.png

Bu şekilde yapsanız yeterli. İşlem tamamlandıktan sonra Shift'e basılı tutarken Yeniden Başlat'a tıklatın. "Lütfen bekleyin" yazısı gelene kadar da Shift tuşunu bırakmayın.

1712786455956.png

Burada size gelen ekranda "Sorun giderme" tuşuna tıklatın. Size şöyle bir ekran gelmesi lazım.
1712786513159.png

UEFI Donanım Ayarları'nı seçin, size tekrardan yeniden başlatma sorulacak. Ona onay verin.

Daha sonra ise karşınıza çıkan ekranı bana fotoğraf atın, zira her UEFI menü farklı olabiliyor, o yüzden direkt ne yapacağınızı kestiremiyorum.

Ayrıca eğer yukarıdaki ekranda UEFI yazılım ayarları diye bir seçenek yoksa, laptopunuzun modelini söyleyin. BIOS'a farklı bir yolla gireceğiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı