Laptopun aşırı yavaşlama sorunu nasıl çözülür?

Hocam böyle hepsini attım doğru verileri mi attım şu an da bakabilir misiniz?
SSD önceden kullanılmış. Hem de bayağı süre. HDD de öyle ve sıkıntıları gözükmüyor.

Diğer arkadaş da kurulum yapmayı anlatıyor sana ama zaten format attırmıştın, tekrar atabilirsin sanırım.

Bu attığın resimde ise HDD hızının 4K değeri çoğu durumda işletim sisteminin hızını belirtir. SSD ile o testi yaptığında aradaki hız farkını anlayacaksın, o yüzden SSD'ye işletim sistemi kurulumu bilgisayarı çok hızlandıracaktır.

Diğer arkadaş da kurulum yapmayı anlatıyor sana ama zaten format attırmıştın, tekrar atabilirsin sanırım.
Konu sahibinin arkadaşı format atmış, nasıl format attığını bilmiyormuş, nasıl attığını bilmeden .iso'dan temiz kurulum yapacağını sanmıyorum.

Muhtemelen ayarlardan aynı sistem dosyalarını kullanarak format attı. O yüzden bunu tavsiye ettim. Zaten yine düzelmezse artık bu sorunun sebebinin ne olacağını bilemiyorum :D

Konu sahibinin arkadaşı format atmış, nasıl format attığını bilmiyormuş, nasıl attığını bilmeden .iso'dan temiz kurulum yapacağını sanmıyorum.

Muhtemelen ayarlardan aynı sistem dosyalarını kullanarak format attı. O yüzden bunu tavsiye ettim. Zaten yine düzelmezse artık bu sorunun sebebinin ne olacağını bilemiyorum :D
Öyleyse direkt Microsoft aracı ile atmasını sağlamak ve orijinal prosedürü korumak daha iyi değil mi? Hem ISO indirip seçmesine gerek bile yok.

SSD önceden kullanılmış. Hem de bayağı süre. HDD de öyle ve sıkıntıları gözükmüyor.

Bu attığın resimde ise HDD hızının 4K değeri çoğu durumda işletim sisteminin hızını belirtir. SSD ile o testi yaptığında aradaki hız farkını anlayacaksın, o yüzden SSD'ye işletim sistemi kurulumu bilgisayarı çok hızlandıracaktır.

Hocam SSD kuracağım arkadaşın dediği şekilde bakacağım şu anlık diskte veya başka bir sorun var mıdır yapmam gereken bir müdahale ya da?

Hocam SSD kuracağım arkadaşın dediği şekilde bakacağım şu anlık diskte veya başka bir sorun var mıdır yapmam gereken bir müdahale ya da?
Hayır yok. Eğer HDD'de uygulamalar veya özel dosyalar varsa onları yedekleyebilirsin. 95 GB dolu olduğu için sonradan eklenmiş dosya illa vardır.

Hayır yok. Eğer HDD'de uygulamalar veya özel dosyalar varsa onları yedekleyebilirsin. 95 GB dolu olduğu için sonradan eklenmiş dosya illa vardır.

Tamam hocam şimdi formatı atacağım sonrasın da bakacağım SysMain yeniden durdurmam gerekli mi sence SSD kurduktan sonra da bir de yardımın için gerçekten çok teşekkür ederim hocam. Sonrasında sonuçları yazacağım tekrardan buraya çözülürse söyleceğim.

Tamam hocam şimdi formatı atacağım sonrasın da bakacağım SysMain yeniden durdurmam gerekli mi sence SSD kurduktan sonra da bir de yardımın için gerçekten çok teşekkür ederim hocam. Sonrasında sonuçları yazacağım tekrardan buraya çözülürse söyleceğim.
Kurulum yaptıktan sonra ekstra ayar yapman gerekmiyor. Sürücü işini vs. hallettikten sonra GUI dışına çıkmadan (yani kayıt defterine falan girmeden) Windows ayarlarından gerekli görmediğin her şeyi kapatabilirsin.

Gerisi kullanım keyfi.

Şimdi 8GB'lık USB'de hazırsa Rufus indirin. Rufus sayesinde önyüklenebilir USB'ler yazabiliyoruz, bu da temiz kurulum yapmamız için gerekiyor.

Rufus'u açtıktan sonra USB'yi bağlayın, yukarıdaki Aygıt kısmından seçiliyor zaten.
Eki Görüntüle 2165089
Burada SEÇ tuşuna basıp indirdiğimiz .iso dosyasını seçiyoruz.

Ayarlara dokunmanıza gerek yok, sadece disk bölüm düzenini GPT yapmanız yeterli. USB'de değerli bir veriniz varsa alın, çünkü USB'deki bütün dosyalar silinecek! Başlat tuşuna basınca eğer Windows 11 seçtiyseniz karşınıza çeşitli seçenekler çıkacak.
Eki Görüntüle 2165093

Bu şekilde yapsanız yeterli. İşlem tamamlandıktan sonra Shift'e basılı tutarken Yeniden Başlat'a tıklatın. "Lütfen bekleyin" yazısı gelene kadar da Shift tuşunu bırakmayın.

Eki Görüntüle 2165094

Burada size gelen ekranda "Sorun giderme" tuşuna tıklatın. Size şöyle bir ekran gelmesi lazım.
Eki Görüntüle 2165100
UEFI Donanım Ayarları'nı seçin, size tekrardan yeniden başlatma sorulacak. Ona onay verin.

Daha sonra ise karşınıza çıkan ekranı bana fotoğraf atın, zira her UEFI menü farklı olabiliyor, o yüzden direkt ne yapacağınızı kestiremiyorum.

Ayrıca eğer yukarıdaki ekranda UEFI yazılım ayarları diye bir seçenek yoksa, laptopunuzun modelini söyleyin. BIOS'a farklı bir yolla gireceğiz.
Hocam şimdi burada napacam

Şimdi 8 GB'lık USB'de hazırsa Rufus indirin. Rufus sayesinde önyüklenebilir USB'ler yazabiliyoruz, bu da temiz kurulum yapmamız için gerekiyor.

Rufus'u açtıktan sonra USB'yi bağlayın, yukarıdaki aygıt kısmından seçiliyor zaten.
Eki Görüntüle 2165089
Burada seç tuşuna basıp indirdiğimiz. ISO dosyasını seçiyoruz.

Ayarlara dokunmanıza gerek yok, sadece disk bölüm düzenini GPT yapmanız yeterli. USB'de değerli bir veriniz varsa alın, çünkü USB'deki bütün dosyalar silinecek! başlat tuşuna basınca eğer Windows 11 seçtiyseniz karşınıza çeşitli seçenekler çıkacak.
Eki Görüntüle 2165093

Bu şekilde yapsanız yeterli. İşlem tamamlandıktan sonra Shift'e basılı tutarken yeniden başlat'a tıklatın. "lütfen bekleyin" yazısı gelene kadar da Shift tuşunu bırakmayın.

Eki Görüntüle 2165094

Burada size gelen ekranda "sorun giderme" tuşuna tıklatın. Size şöyle bir ekran gelmesi lazım.
Eki Görüntüle 2165100
UEFI donanım ayarları'nı seçin, size tekrardan yeniden başlatma sorulacak. Ona onay verin.

Daha sonra ise karşınıza çıkan ekranı bana fotoğraf atın, zira her UEFI menü farklı olabiliyor, o yüzden direkt ne yapacağınızı kestiremiyorum.

Ayrıca eğer yukarıdaki ekranda UEFI yazılım ayarları diye bir seçenek yoksa, laptopunuzun modelini söyleyin. BIOS'a farklı bir yolla gireceğiz.

Daha doğrusu şuraya kadar geldim hocam ne yapacağım şimdi tam olarak.

Konu sahibinin arkadaşı format atmış, nasıl format attığını bilmiyormuş, nasıl attığını bilmeden. ISO'dan temiz kurulum yapacağını sanmıyorum.

Hocam bir cevap bekliyorum menüyü attım size.

Kurulum yaptıktan sonra ekstra ayar yapman gerekmiyor. Sürücü işini vs. hallettikten sonra GUI dışına çıkmadan (yani kayıt defterine falan girmeden) Windows ayarlarından gerekli görmediğin her şeyi kapatabilirsin.

Gerisi kullanım keyfi.

Hocam siz tam olarak ne yapacağımı biliyor musunuz?

Dosya Ekleri

• 1712790872143.jpg
    1712790872143.jpg
    71,9 KB · Görüntüleme: 11
  • 1712790962543.jpg
    1712790962543.jpg
    133,4 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Hocam şimdi burada napacam

Daha doğrusu şuraya kadar geldim hocam ne yapacağım şimdi tam olarak.

Hocam bir cevap bekliyorum menüyü attım size.

Hocam siz tam olarak ne yapacağımı biliyor musunuz?
Hocam geç geldiğim için kusura bakmayın, Boot Sequence kısmından USB'inizi 1. sıraya çekmeniz gerek.
1712818072800.png

Şuna benzer bir ekran olacak, bu listeden USB'nizi en üste çektikten sonra sağ alttan önce Apply, sonra Exit diyerek sistemi yeniden başlatabilirsiniz.

Bu sayede Windows USB'den başlamış olacak. Eğer ekranda "Press any key to boot from DVD..." tarzı bir şey yazarsa herhangi birkaç tuşa basın, ama muhtemelen yazmayacak.

Size şöyle bir Windows kurulum ekranı gelecek;
1712818188501.png

Bu ekrandan şimdi yükle diyerek adımları takip edin. Bir yerde size iki adet seçenek sorulacak, Yükseltme ve Özel diye. Özel'i seçin.

Daha sonra son zor bölüm olan disk bölümleme kısmı var, eğer dosyaları silmek istiyorsanız bütün disklere tıklayıp alttaki Sil'i seçebilirsiniz.

Silmek istemiyorsanız da orada zaten bölümlerin kaç GB olduğu yazıyor, SSD'niz kadar alanı olan bölüme tıklayıp, Devam diyerek yüklemeye başlayabilirsiniz. Bundan sonra anlatmamı gerektiren bir şey yok, ancak yine de takılırsanız beni etiketlemeniz yeterli.

Ha bir de bilgisayar kurulduktan sonra NVIDIA driverlarını yükleyin, görüntüdeki kasma sorununun düzelmesi lazım.

Bu sayfadan da seçenekleri şöyle yapıp driver indirebilir, kurabilirsiniz.
1712818412851.png

Hocam geç geldiğim için kusura bakmayın, boot sequence kısmından USB'inizi 1. sıraya çekmeniz gerek.
Eki Görüntüle 2165322
Şuna benzer bir ekran olacak, bu listeden USB'nizi en üste çektikten sonra sağ alttan önce apply, sonra exit diyerek sistemi yeniden başlatabilirsiniz.

Bu sayede Windows USB'den başlamış olacak. Eğer ekranda "press any key to boot from DVD..." tarzı bir şey yazarsa herhangi birkaç tuşa basın, ama muhtemelen yazmayacak.

Size şöyle bir Windows kurulum ekranı gelecek;
Eki Görüntüle 2165323
Bu ekrandan şimdi yükle diyerek adımları takip edin. Bir yerde size iki adet seçenek sorulacak, yükseltme ve özel diye. Özel'i seçin.

Daha sonra son zor bölüm olan disk bölümleme kısmı var, eğer dosyaları silmek istiyorsanız bütün disklere tıklayıp alttaki Sil'i seçebilirsiniz.

Silmek istemiyorsanız da orada zaten bölümlerin kaç GB olduğu yazıyor, SSD'niz kadar alanı olan bölüme tıklayıp, devam diyerek yüklemeye başlayabilirsiniz. Bundan sonra anlatmamı gerektiren bir şey yok, ancak yine de takılırsanız beni etiketlemeniz yeterli.

Ha bir de bilgisayar kurulduktan sonra NVIDIA driverlarını yükleyin, görüntüdeki kasma sorununun düzelmesi lazım.

Bu sayfadan da seçenekleri şöyle yapıp driver indirebilir, kurabilirsiniz.
Eki Görüntüle 2165326

Hocam ben de böyle gözüküyor o kısım neden acaba USB falan çıkmıyor.

Dosya Ekleri

• 1712830105335.jpg
    1712830105335.jpg
    179,5 KB · Görüntüleme: 11

Geri
Yukarı