Laptopun bir fanı hava üflemiyor

mustaine

Megapat
Yer
Anaheim, Los Angeles, CA
Daha fazla  
Merhabalar,

Laptopımın fan çıkışları arkada. Sol taraftaki çıkışın önüne elimi koyduğumda hava üflediğini hissedebiliyorum ama sağ tarafta hissedilmiyor. Ayrıca kulağımı dayadığımda fan sesi iki taraftan da geliyor gibi. Çözemedim. Dönüyor mu dönmüyor mu diye anlayabileceğim bir uygulama vs. var mıdır? Armoury Crate uygulamasında CPU fanı da GPU fanı da dönüyor olarak gözüküyor. Hava çıkışı olmayınca işkillendim doğrusu.

Merhabalar,

Laptop'ımın fan çıkışları arkada. Sol taraftaki çıkışın önüne elimi koyduğumda hava üflediğini hissedebiliyorum ama sağ tarafta hissedilmiyor. Ayrıca kulağımı dayadığımda fan sesi iki taraftan da geliyor gibi. Çözemedim. Dönüyor mu dönmüyor mu diye anlayabileceğim bir uygulama vs. var mıdır? Armoury Crate uygulamasında CPU fanı da GPU fanı da dönüyor olarak gözüküyor. Hava çıkışı olmayınca işkillendim doğrusu.
Sağ tarafta gpu varsa normaldir hocam. Genelde gpu'lar az ısınır. Bu yüzden fanlar yavaş dönebilir. Oyun içinde sıcaklık testi yaparsanız daha iyi bir kanaat getirebiliriz.

Sağ tarafta gpu varsa normaldir hocam. Genelde gpu'lar az ısınır. Oyun içinde sıcaklık testi yaparsanız daha iyi bir kanaat getirebiliriz.

Evet, GPU daha sıcak ama yine de biraz akış olması gerekmez mi? ARMOURY CRATE'te GPU fanı için 5000 RPM diyor. Hiç 5000 RPM hissedemiyorum yani.

Hocam boşta GPU kaç derece acaba? Eğer 40 gibi değerlerdeyse oldukça normal.

Değil, yakında termal macun ve fan temizliği yapacağımdan şu anda değerler çok yüksek. 69 derece imiş şu anda GPU. Arkada bir şeyler açık değil pek. Oyun falan oynamıyorum şu anda anlayacağınız.

Değil, yakında termal macun ve fan temizliği yapacağımdan şu anda değerler çok yüksek. 69 derece imiş şu anda GPU. Arkada bir şeyler açık değil pek. Oyun falan oynamıyorum şu anda anlayacağınız.
Dediğiniz gibi fanda bir sıkıntı olabilir hocam. Çünkü ben de epeydir değiştirmedim ve şu anda sıcaklık 50 derece civarlarında. Açıkçası fan hızını gösteren uygulamalar genelde firmaya özel oluyorlar. Belki GPU TWEAK III yardımcı olabilir.

Dediğiniz gibi fanda bir sıkıntı olabilir hocam. Çünkü ben de epeydir değiştirmedim ve şu anda sıcaklık 50 derece civarlarında. Açıkçası fan hızını gösteren uygulamalar genelde firmaya özel oluyorlar. Belki GPU TWEAK III yardımcı olabilir.

ASUS ROG Strix bir laptopa sahip olduğumdan ARMOURY CRATE uygun bir uygulama. Orada gösteriyor ama nedense hissedemedim elimde. Fan temizliğine bakacağız artık.

Hocam Tuf F17 kullanıyorum ve şu anda oyun yedeklediğim için fanlar 5000 RPM'de dönüyor. 3 metre uzaklıktan bile fan sesini duyabilirim. Sizinkinde sorun olup olmadığını tam anlamadım ama 5000 RPM yazıp hiç ses ve hava gelmiyorsa sorun olabilir.

Dosya Ekleri

• Fan RPM.png
    Fan RPM.png
    12,4 KB · Görüntüleme: 72
Hocam Tuf F17 kullanıyorum ve şu anda oyun yedeklediğim için fanlar 5000 RPM'de dönüyor. 3 metre uzaklıktan bile fan sesini duyabilirim. Sizinkinde sorun olup olmadığını tam anlamadım ama 5000 RPM yazıp hiç ses ve hava gelmiyorsa sorun olabilir.

Ben de duyabiliyorum fan sesini ancak sanırsam çıkışlardan birisi emiş, diğeri üfleme. Ondan hissedemiyorum sanırım. Bilemiyorum, bakacağız artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı