Laptopun Bluetooth adaptörü masaüstü bilgisayara nasıl takılır?

suhayilmazok1

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Aklıma laptopta (eğer varsa) olan Bluetooth aparatını kasanın PCI portuna veya herhangi bir yere takılabilir mi diye bir soru geldi. Bilgisi olan var mı :)

Son düzenleyen: Moderatör:
İmkansız değil ama antenleri olmadan bir işe yaramaz, bazı laptoplarda Bluetooth modülü özel girişe sahip olabiliyorken bazıları PCI-e formatında.

Genelde Bluetooth ve Wi-Fi birlikte oluyor. Sanırım anakartlardan ikisi de aynı PCI portları kullanıyor.

Hocam doğrudan uymaz teknik isimlerini şuanda hatırlamasam da yıllar önceki araştırmalarımda dönüştürücü benzeri birşey ile pci express x1 veya x4 'lere takılabildiği yanıtına ulaşmıştım. Ancak şunu unutmayın wifi ve bluetooth kartı kombo olur. Ayrıca laptop'un ekranının üst kısmına kadar giden 2 kablo göreceksiniz onu da ekrandan çıakrttıktan sonra kasaya takamyı unutmayın. Eğer unutursanız o kablosuz kartı telefondan hotspot açıp kartın dibine kadar soksanız dahi görmez. Bıyıkları kesilmiş kediye döner neyin en olduğunu anlayamaz kıvama gelir.

Şu anda eski laptop ta Wi-Fi şeysi var ama siyah ve beyaz kablo var onlar nereye takılacak fikrim yok bulamadımda.
Hocam sağ ve sol üst köşede 1 ve 2 yazzan büyük bakır renkli parçaların hemen iç taraflarında yuvarlak yuvalar var onalra takılyıor o kablolar. Antenlerin kablolarıdır. Ayrıca yuakrıda bahsettiğim ekranın üst tarafına ulaştığınızda bu wifi kartının yaklaşık 3'te biri kalıklıkta anten kartlarına gider.
1685387462006.png

Sizin kablosuz kartınız bundan farklı olabilir ama o 2 küçük yuvarlak yerler her zaman olur. Kartın alt tarafına parmağınızı koyduktan sonra iyice girene kadar bastırmayı unutmayın temassızlık olursa biraz sinir bozabilir. Öncesinde masaüstü bir bilgisayara ram taktıysanız, benzer şekilde oturduğunu hissedersiniz, ulan acaba çokmu bastırdım diye şüphelendirmekten sadistik bir zevk alır bu lanet soketler.

Hocam sağ ve sol üst köşede 1 ve 2 yazzan büyük bakır renkli parçaların hemen iç taraflarında yuvarlak yuvalar var onalra takılyıor o kablolar. Antenlerin kablolarıdır. Ayrıca yuakrıda bahsettiğim ekranın üst tarafına ulaştığınızda bu Wi-Fi kartının yaklaşık 3'te biri kalıklıkta anten kartlarına gider.
Eki Görüntüle 1799126

Evet buraya kadar anladım o antenleri biliyorum fakat diğer uçlarını anakartın neresine takacağım :)

Evet buraya kadar anladım o antenleri biliyorum fakat diğer uçlarını anakartın neresine takacağım :)
Diğer uçları anakartın içine yapıştırabilirsiniz. Onlar anten olduğundan dolayı bir yere takılmaz. Wifi sinyalini yayan cihazınız her neredeyse o yöne doğru görünmeyecek şekilde kasanın içinde biyerlere yapıştırabilirsiniz. Küçük bir bilgi de vereyim wifi cihazınızın antenleri örnek veriyorum 90 derece açıyla doğrudan yukarı bakıyor bu durumda sizinde bilgisayar içindeki antenleri 90 dereceli dik bir açıyla yuakrı doğru bakacak şekilde yapıştırmanız daha iyi olacaktır. Lütfen nedenini sormayın burda açıklamaya kalkarsam kalan 2 çift nöronlarımı da buharlaştırırım :D

Diğer uçları anakartın içine yapıştırabilirsiniz. Onlar anten olduğundan dolayı bir yere takılmaz. Wi-Fi sinyalini yayan cihazınız her neredeyse o yöne doğru görünmeyecek şekilde kasanın içinde biyerlere yapıştırabilirsiniz. Küçük bir bilgi de vereyim Wi-Fi cihazınızın antenleri örnek veriyorum 90 derece açıyla doğrudan yukarı bakıyor bu durumda sizinde bilgisayar içindeki antenleri 90 dereceli dik bir açıyla yuakrı doğru bakacak şekilde yapıştırmanız daha iyi olacaktır. Lütfen nedenini sormayın burada açıklamaya kalkarsam kalan 2 çift nöronlarımı da buharlaştırırım :D

Çok teşekkür ederim :D

Geri
Yukarı