Laptopun M.2 slotunu çoklayıp hem ekran kartı hem SSD takılabilir mi?

anilk91

Kilopat
Dell Inspiron 7559 marka & model laptopumun içinde bir adet M.2 slotu mevcuttur. Ve ben GTX 960M ekran kartım yetersiz geldiği için harici ekran kartı takma işlemi yapmam gerektiğine karar verdim. Ancak şöyle bir sorunum var ki; M.2 slotumda SSD takılı ve bu eGPU sistemi de en hızlı M.2 slotundan besleniyor.

Amacım; tek M.2 slotundan çoklayıcı vasıtası ile hem harici ekran kartını hem SSD'yi aynı anda çalıştırabilir miyim? Çalıştırabilirsem hız düşümü ya da SSD verisi ile ekran kartı verisinde çakışma yaşar mıyım bunu öğrenmek istiyorum.

Sorum ise şudur; marka & modelini yukarıda belirttiğim laptopumdaki mevcut M.2 slotuna bu kartı taktıktan sonra bu kartın üzerine de bu kartı takıp bir M.2 slotuna kendi SSD'imi takıp diğer M.2 slotuna da bu kartı vasıtasıyla alacağım harici ekran kartını bağlayıp aynı anda hem SSD'imi hem de harici ekran kartımı çalıştırabilir miyim? Çalıştırabilirsem hız ve performans kaybı yaşar mıyım?

@Recep Baltaş ve @Ali Güngör videolu açıklama gelirse ayrıca çokça teşekkür ederim :) videolu olmasa bile konuya detaylı açıklamalı bir el atarsanız da süper olur :))

Değerli cevaplarınız için şimdiden herkese teşekkür ederim.

Aradığınız olayın ismi PCI-e Bifurcation. Teknik olarak mümkün ancak her anakart bunu desteklemez. Notebook üzerinde ise varsayılan olarak destekleyen bir model olduğunu sanmıyor. Custom BIOS ile vs uğraşmanız gerekir.
Zaten 4X olan veri yolu genişliğini 2'ye böldüğünüz zaman Ekran kartı kesinlikle dar boğaz yaşayacaktır. Teoride gerçekleştirilebilir ancak pratikte uğraşmaya değmeyecek kadar sorun ve kısıtlama ile karşılaşırsınız. ThunderBolt destekli bir Notebook alıp kullanmak en basit ve etkili çözüm.

Son düzenleme:
Aradığınız olayın ismi PCI-e Bifurcation. Teknik olarak mümkün ancak her anakart bunu desteklemez. Notebook üzerinde ise varsayılan olarak destekleyen bir model olduğunu sanmıyor. Custom BIOS ile vs uğraşmanız gerekir.
Zaten 4X olan veri yolu genişliğini 2'ye böldüğünüz zaman Ekran kartı kesinlikle dar boğaz yaşayacaktır. Teoride gerçekleştirilebilir ancak pratikte uğraşmaya değmeyecek kadar sorun ve kısıtlama ile karşılaşırsınız. ThunderBolt destekli bir Notebook alıp kullanmak en basit ve etkili çözüm.

Ya laptop çokda eski sayılmaz aslında 2016 da alınma bir laptop, i7 6700HQ işlemci, ddr3 1600mhz 16gb(2x8GB) ram var. BİOS da uefi şeklinde kurulu.

O zaman wifi adaptörünü söküp ekran kartı adaptörünü o yuvaya taksam bana yeterli olacak sanırım.

Ayrıca bu anakartın hangi ekran kartlarına kadar dar boğaz yaşamayacağını nasıl anlayacağım?

Örnek veriyorum şuan 1050 Tİ veya 1080Tİ alsam dar boğaz yaşamayacağını düşünüyorum ama bi RTX 2080Tİ da takabiliyormuyum harici güç beslemelerini taktığım taktirde?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

egpu türkiye - YouTube

egpu türkiye - YouTube
Cevabınız için teşekkür ederim ancak sorumun cevabı bu videolarda olmadığı aşikar.

Neyseki en başta sorduğum sorudan vazgeçip direk wi-fi adaptörü kısmına takmayı düşünüyorum. Hatta Asus Strix GTX 1060 Advanced Edition Ekran kartını aldım ve riser kart aldım. Ancak wifi slotundan çıkıp riser karta gidecek aparatı bulamadım.

Laptopun için söktüğümde Mini PCI-E slotunun "NGFF A+E Anahtar" formatında olduğunu ve piyasada bu slota uyacak dönüştürücüye rastlamadım.

Bu slotu nasıl aktif kullanıcam hiç bilmiyorum. Daha önce Dell Inspiron 7559 laptopa EGPU uygulaması yapan oldumu merak ediyorum.

Geri
Yukarı