Last of Us Part 1 PC'ye 48GB'lik 1.0.5 güncellemesi geldi

Bu oyun yükleme ekranları dışında problemsiz. Optimize sorunlu oyunlar stabil kullanım sağlamazlar ama bu oyunda sürekli sabit FPS veriyor ve sistem kaynaklarını dibine kadar kullanıyor. Oyunda bug yok, sadece ilk zamanlarında baş kısımlarda 1-2 defa çökme yaşadım onun dışında sorunsuzdu. Oyun bas bas ben yeni nesil oyunum diye bağırıyor. Piyasada iyi grafikli diye ismi anılan tüm oyunları oynadım bu oyunun yanına bile yaklaşamazlar. Oyun lineer olduğu için grafiğe abanmışlar da abanmışlar. Bazı yerlerde sanki video mu izliyorum hissi yaratıyor. Oyunun sistemlerde kötü performans vermesinin nedeni grafik ayarları oyunu kötü grafiğe çekemiyor low ile ultra arasında keskin bir fark yok. Hal böyle olunca low'da bile oynayamıyorum diye isyan edenler oldu ama bilmiyorki o ayar ultra'nın bir tık altı. Eğer ayarları patates grafiğe çekecek şekilde çözmüşlerse diğer oyuncularda rahatça oynar. Ben RX 6700 XT ile 4K/ultra FSR kalite modunda 45-50 FPS arasında bitirdim.

Eki Görüntüle 1773012
Eki Görüntüle 1773013
Şu yazının aynısını Steam forumda ve Reddit'te de yazın. Burada kurallar gereği bir şey diyemiyoruz. Bari oradaki insanlar ağzınızın payını versin.

Şu yazının aynısını Steam forumda ve Reddit'te de yazın. Burada kurallar gereği bir şey diyemiyoruz. Bari oradaki insanlar ağzınızın payını versin.
Yazım noktasına kadar doğru dostum. Oyunu %100 bitirip üstüne speedrun yaptım, asla bug ya da optimize sorunu yok. GT 740 ile oynayamadığın için kusura bakma. :)

Yazım noktasına kadar doğru dostum. Oyunu %100 bitirip üstüne speedrun yaptım, asla bug ya da optimize sorunu yok. GT 740 ile oynayamadığın için kusura bakma. :)
Evet hocam, ben fakir ve aşağılık bir insan olduğum için sizin gibi zengin insanların rahatça oynadığı oyunları oynayamayıp sonra ağlayacak kadar bilgisiz bir insanım(!) Ha benlik çok bir problem de yok aslında. Ben bu oyunu da Part 2'yi de konsolda platinleyip saldım. Derdinizi 10 yıldır oyunu bekleyipte oynayamayan insanlara anlatmanız daha iyi olur. Birde imzanızı güncellemeyi unutmayın hocam. 5700 ile 6700XT aynı kartlar değil.

Evet hocam, ben fakir ve aşağılık bir insan olduğum için sizin gibi zengin insanların rahatça oynadığı oyunları oynayamayıp sonra ağlayacak kadar bilgisiz bir insanım(!) Ha benlik çok bir problem de yok aslında. Ben bu oyunu da Part 2'yi de konsolda platinleyip saldım. Derdinizi 10 yıldır oyunu bekleyipte oynayamayan insanlara anlatmanız daha iyi olur. Birde imzanızı güncellemeyi unutmayın hocam. 5700 ile 6700XT aynı kartlar değil.
Bu kartı alan zengin olmuyor. Fabrika işinde çalışıyorum günde 10 saat. Çalışan herkes 1 ayda alır öyle matah bir ürün değil. Forumla çok ilgilenmediğimden saldım imzayı.

Oyun normalde PC'de 78(Bundan önceki güncellemeler dahil değil. Onları da sayarsak 150 bununla 200 olmuştur.), konsolda 79 GB.

Oyunun boyutu hala aynı, üstüne 1 GB azalmış.

Ekran görüntüsü 2023-05-10 015539.png

Şu an gözüme çarpan tek şey ana hikaye ile DLC'nin shader yüzdeleri ayrı olarak belirtilmiş.

Ekran Görüntüsü (48).png

VRAM kullanımında bir değişiklik yok bu arada, orta ayarda 5-6 GB VRAM yiyor hala...

Yerel dosyalara bakınca bende toplam 77 GB yazıyor fakat 61GB'lik alan ayırdı güncelleme için. Steam oraya yazarken güncelleme boyutunu oyunun boyutuna katmıyor.

Dosyalar üzerine yazıldığı için boyutta yükselme olmaz zaten, yerinde seyretmeye devam eder.

Kaynak kullanımı hala dibine kadar. Az daha zorlasan olmayan RAM'i de kullanacak oyun şuna bak...

Ekran Görüntüsü (49).jpg

Bu oyunun optimizasyonundan adam olmaz ben bunu anladım.

Son düzenleme:
Oyunun yeni güncelleme ile durumu nasıl? RX 6600 Ryzen 5 5500 16 GB RAM ile High ya da Ultra ayarlarda tahmini kaç FPS alırım? 60 FPS oynatır mı?

Bu oyun yükleme ekranları dışında problemsiz. Optimize sorunlu oyunlar stabil kullanım sağlamazlar ama bu oyunda sürekli sabit FPS veriyor ve sistem kaynaklarını dibine kadar kullanıyor. Oyunda bug yok, sadece ilk zamanlarında baş kısımlarda 1-2 defa çökme yaşadım onun dışında sorunsuzdu. Oyun bas bas ben yeni nesil oyunum diye bağırıyor. Piyasada iyi grafikli diye ismi anılan tüm oyunları oynadım bu oyunun yanına bile yaklaşamazlar. Oyun lineer olduğu için grafiğe abanmışlar da abanmışlar. Bazı yerlerde sanki video mu izliyorum hissi yaratıyor. Oyunun sistemlerde kötü performans vermesinin nedeni grafik ayarları oyunu kötü grafiğe çekemiyor low ile ultra arasında keskin bir fark yok. Hal böyle olunca low'da bile oynayamıyorum diye isyan edenler oldu ama bilmiyorki o ayar ultra'nın bir tık altı. Eğer ayarları patates grafiğe çekecek şekilde çözmüşlerse diğer oyuncularda rahatça oynar. Ben RX 6700 XT ile 4K/ultra FSR kalite modunda 45-50 FPS arasında bitirdim.

Eki Görüntüle 1773012
Eki Görüntüle 1773013
Ben oyunu oturup bitirmedim, az biraz girdim; o yüzden performans hakkında yorum yapamam. Yalnız şunu diyebilirim, 4K'da oynadığınız için CPU kaynaklı problemlerin çoğu ile muhatap olmamış olabilirsiniz. Nihayetinde daha çok GPU performansının önem kazandığı bir çözünürlükte oynamışsınız, CPU kullanımı dehşet yüksek seviyede olduğu için 1080p ve hatta 1440p'de bile performans sorunları yaşayabiliyordu insanlar ki benchmarklardan gördüğümüz kadarıyla dedikleri de doğru. Emin olun arasanız 6700XT'den daha güçlü kart kullanan insanları da performans ile şikayetçi olduğunu görebileceğiniz postlar, konular bulursunuz. Salt, ''senin kartın güçsüz, o yüzden oynayamamışsın'' şeklinde bir çıkarım yapmak doğru değil 4K'da oynayarak.

Yeni konular

Geri
Yukarı