Launch Control'ün arabaya zararı var mıdır?

Launch Control genelde spor araçlarda deviri kalkış işin en optimum seviyeye getirip motoru şanzuman ile doğru zamanda bağlar ve bunu yapmadan bunu etkinleştirmeniz gerekir. Zararına gelecek olursak launch Control programına sahip araçlarda buna dayanıklı bir şanzuman ve aks bulunur sizin aracınız manuel baskı balatada diferansiyelde ve moturun sazuman ile bağlandığı yerlerde büyük ölçüde aşınma olur büyük zararlar olabilir zamanla.
Optimum devir olarak benim aracım için 2100 ile 2500 devir arası yazıyordu. Bu devirlerde torkunu en fazla verdiği devirlermiş sanırım. Baskı balata konusunda haklısınız. Bende baskıya zarar vermesinden korkuyordum. Gerçi 50.000 KM oldu baskı değişeli. Hala daha KM'sine göre iyi kavrıyor.

Optimum devir olarak benim aracım için 2100 ile 2500 devir arası yazıyordu. Bu devirlerde torkunu en fazla verdiği devirler miş sanırım. Baskı balata konusunda haklısınız. Bende baskıya zarar vermesinden korkuyordum. Gerçi 50.000 km oldu baskı değişeli. Hala daha Km'sine göre iyi kavrıyor.

Amacı ani kalkış olmayan bir ticari araçda bunu yapmak mantıklı değil yapılabilir olsa fabrika bunu koyardı zaten, dediğiniz devirler optimum değerleri olabilir fakat onlar araç vitesdeyken optimum devirlerdir kalkış için fabrika bunu önermez hele ticari bir araçda.

Amacı ani kalkış olmayan bir ticari araçda bunu yapmak mantıklı değil yapılabilir olsa fabrika bunu koyardı zaten, dediğiniz devirler optimum değerleri olabilir fakat onlar araç vitesdeyken optimum devirlerdir kalkış için fabrika bunu önermez hele ticari bir araçda.

Haklısınız hocam. Pahalı bir zevk sanırım. Bundan sonra yapacağımı sanmıyorum. 1 - 2 defa yaptım hevesimi aldım sanırım. :D

@Ercan OZAN araba konularında bilgilidir. Yardımcı olur büyük ihtimalle size :)
Bu tarz kullanımlar ister Launch Control olsun ister olmasın aktarma organlarına zarar verir. Sonuçta aracın dişlileri, şanzıman, aks vb birçok parçaya aniden yük bindiriyorsunuz. Zararı olmama şansı yok.

Bu tarz kullanımlar ister Launch Control olsun ister olmasın aktarma organlarına zarar verir. Sonuçta aracın dişlileri, şanzıman, aks vb birçok parçaya aniden yük bindiriyorsunuz. Zararı olmama şansı yok.

Hocam ne kadar zararı vardır? Yani ben çok fazla abartmıyorum. Aşırı bir zararı varsa bir daha yapmam.

Sizin yaptığınız sanayi tabiri ile debriyaj tokatlamak. Aracınız için yazan optimum devir aracın en iyi launch yaptığı değil en verimli şekilde trafikte hareket edebildiği devirdir. Debriyaj tokatlamak debriyaj ömrüne ciddi anlamda zarar vermekle kalmaz, vuruntu yaptığı içi Volant'a, şanzımana, akslara hatta aracınız önden çekişli olduğu için ön takımda kalıcı hasarlara sebep verir. Zararın ne kadar diye de bir seviyesi olmaz, ön aksların birisinde kılcal bir çatlak vardır ve bu hareketi yaptığınız an araba aks kesebilir, ya da zayıf olan herhangi bir başka aktarma organını tabiri caiz ise koparıp atabilir.
Ha siz yine de debriyaj tokatlamaktan muazzam keyif alıyorsanız ki Connect 'de bunu yapmak bir insana nasıl keyif verebilir anlamış değilim, 6 yaprak bronz balataya geçin ve şanzıman kırılana kadar yapıp durun.

Sizin yaptığınız sanayi tabiri ile debriyaj tokatlamak. Aracınız için yazan optimum devir aracın en iyi launch yaptığı değil en verimli şekilde trafikte hareket edebildiği devirdir. Debriyaj tokatlamak debriyaj ömrüne ciddi anlamda zarar vermekle kalmaz, vuruntu yaptığı içi Volant'a, şanzımana, akslara hatta aracınız önden çekişli olduğu için ön takımda kalıcı hasarlara sebep verir. Zararın ne kadar diye de bir seviyesi olmaz, ön aksların birisinde kılcal bir çatlak vardır ve bu hareketi yaptığınız an araba aks kesebilir, ya da zayıf olan herhangi bir başka aktarma organını tabiri caiz ise koparıp atabilir.
Ha siz yine de debriyaj tokatlamaktan muazzam keyif alıyorsanız ki Connect 'de bunu yapmak bir insana nasıl keyif verebilir anlamış değilim, 6 yaprak bronz balataya geçin ve şanzıman kırılana kadar yapıp durun.
Ağzına sağlık. 👍

Ha siz yine de debriyaj tokatlamaktan muazzam keyif alıyorsanız ki Connect'de bunu yapmak bir insana nasıl keyif verebilir anlamış değilim, 6 yaprak bronz balataya geçin ve şanzıman kırılana kadar yapıp durun.

Bu durumda beni aydınlattığınız için teşekkür ederim. Bu arada bu hareketi yapmaktan aşırı bir zevk almıyorum. Sadece arada sırada yaptığım bir şeydi. Bir de gerçekten bende isterdim BMW, Audi gibi üst model arabam olsun. Durumum buna el vermedi. Tekrardan teşekkür ederim. İyi akşamlar. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı