Lazer göz tedavisi ile hava harp okulu girme olasılığı?

DreamSoldier46

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba lise 3'e geçmiş bir öğrenciyim. Çok küçüklükten beri hayalim savaş pilotu olabilmek. Ne şartlar altında nasıl bir eğitimden geçtiklerini ve ne kadar zor olduğunun oldukça farkındayım. 3'er numara miyopum var her iki gözümde de haliyle gözlük veya lens kullanıyorum. Lazer olmam gerekiyor haliyle. Lazer tedavisinin yönetmelikte geçerli olmadığını biliyorum ama ilginç söylentiler var: Girenler var vs. ben de sonra 1 yılın tüm havacılık konularını araştırdım sitedeki, lazerle ilgili net bir şey söyleyen olmamış fakat yaşım kadar yıl tecrübeli abilerim olduğunu gördüm. Hemen hemen her konuda aydınlatmışlar. Umarım sizden net bir bilgi alabilirim. Ayrıca 3 derece skolyozum var fakat doktorlar bile 10 dereceye kadar skolyoz demiyorlarmış ama Hho'da her şey mükemmel olmalı hele de uçucaksan. Dışarıdan baktığınızda oldukça iyi bir fiziğim vardır. Düzenli bir şekilde üst gövde (şınav, barfiks, mekik) ve hız üzerine bol bol spor yaparım, yapıyorum. Fakat bu sağlık sorunlarıyla yine de yetersiz sanırım. Yani lazerden geçsem skolyozdan kalırım sanırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
25 yaşındayım, senin yaşlarındayken benim hayalimde pilot olmaktı. Lise 2de 4.5 derece miyop 1.5 astigmatizma ve hatrı sayılır seviyede skolyozum vardı, geçen sene karavanda kod yazarak geçimimi sağlıyordum. Şimdi ise evleniyorum, hala bir işim yok kararlarını doğru vermeye çalış.

25 yaşındayım, senin yaşlarındayken benim hayalimde pilot olmaktı. Lise 2de 4.5 derece miyop 1.5 astigmatizma ve hatrı sayılır seviyede skolyozum vardı, geçen sene karavanda kod yazarak geçimimi sağlıyordum. Şimdi ise evleniyorum, hala bir işim yok kararlarını doğru vermeye çalış.
Sağlık sorunlarından ötürü siz de farklı bir yoldan gittiniz sanırım.

Sağlık sorunlarından ötürü siz de farklı bir yoldan gittiniz sanırım.
Elime çok fırsat geçti, ben değerlendiremedim. O zamanlar ameliyatlar estetik kategorisinde olduğundan çok pahalıydı, şimdi nedir bilmiyorum. Şu an 8 derece miyopumla mutluyum, ayrıca vediğim doğru kararımda üniversiteye gitmekti. İpin ucunu yakalarsan gerisi geliyor, bilgisayar benim doğam bunu öğrenmiş oldum. Şansını dene demekten başka seçeneğim yok. Ha birde ergenlik döneminden çıkmadan, yani göz gelişimi tamamlanmadan lazer tedavisi olamazsın. Benim numaram 23 yaşıma kadar artmaya devam etti. Ameliyat için 1.5 sene boyunca 3 kontrolde göz numaralarının değişmemiş olması gerekiyor.

@painkiller @Jira üstadların fikrini oldukça merak etmekteyim.
HHO'da pilot olabilmek için sağlık kontrollerinde 2 gözün toplamı 1 dereceyi aşmamalı. Lazer ameliyatı göz derecelerini 0'a indirsen bile HHO'daki testlerden yine geçemeyeceksin. Çünkü senin ameliyat geçmişine bakacaklar ve gözlerinin bu değerden, bu değere indirildiğini görecekler. Ben bunu bizzat öğrendim, bana bu konuda güvenebilirsin. Bilmem kaç bin feet'e çıkınca ameliyatlı gözlerin etkilenme ihtimali var. Eskiden lazerli öğrencileri kabul ediyorlardı ama sonradan bu kural değiştirildi ve şu an böyle ilerliyor.

HHO'yu sadece F-16 pilotluğundan ya da x bir uçağın pilotu olmaktan ibaret görmeyin. HHO bünyesinde birçok mühendislik dalı var ve birçok üniversteden kaliteli eğitim veriliyor. Mezun olduğunda da çift rütben oluyor ve direkt olarak işin hazır oluyor.

HHO'da pilot olabilmek için sağlık kontrollerinde 2 gözün toplamı 1 dereceyi aşmamalı. Lazer ameliyatı göz derecelerini 0'a indirsen bile HHO'daki testlerden yine geçemeyeceksin. Çünkü senin ameliyat geçmişine bakacaklar ve gözlerinin bu değerden, bu değere indirildiğini görecekler. Ben bunu bizzat öğrendim, bana bu konuda güvenebilirsin. Bilmem kaç bin feet'e çıkınca ameliyatlı gözlerin etkilenme ihtimali var. Eskiden lazerli öğrencileri kabul ediyorlardı ama sonradan bu kural değiştirildi ve şu an böyle ilerliyor.

HHO'yu sadece F-16 pilotluğundan ya da x bir uçağın pilotu olmaktan ibaret görmeyin. HHO bünyesinde birçok mühendislik dalı var ve birçok üniversteden kaliteli eğitim veriliyor. Mezun olduğunda da çift rütben oluyor ve direkt olarak işin hazır oluyor.
Haklısınız, HHO pilot yetiştirmez biliyorum. Yani sadece subay olmak için bile girmek istesem giremeyeceğim değil mi? Çünkü lazer sorun çıkaracak sanırım.
Şimdi farkettim "HHO'da pilot olabilmek için" demişsiniz. Subay olmak için girmek istesem, testlerden geçebilir miyim?

Mühendislik dallarında + subaylıkta bu söylediklerim geçerli değil, bunlar sadece pilotluk için geçerli. Söylediğin değerleri aşmış birçok subay ve mühendis var.
Net olarak kendi durumuma göre sorayım o zaman. Her iki gözde 3'er numara miyopla ve 3 derecelik skolyozla mühendislik + subaylık için HHO'ya girebilir miyim?
Ayrıca HHO'da belli başlı mühendislik dallarının mı hepsinin mi eğitimi veriliyor?

HHO hakkında bir fikrim yok ama 25 yaşındayım 10 ay kadar önce lazer ameliyatı oldum. Sol gözüm 3.25 sağ gözüm 2.75 miyoptum. 2 senedir göz numaram ilerlemiyordu. Kuzenimin tavsiyesiyle bende Ankara'da özel bir hastanede ameliyat oldum. Ameliyat hakkında söylemek istediğim şey şu; eğer olmayı düşünüyorsan 3-4 aylık boş bir vaktinde olmanı tavsiye ederim. (Tabi göz numaran haliyle hala ilerliyordur ileride olacağını varsayarak yazıyorum) Çünkü ameliyattan sonraki 3 ay boyunca kullanman için doktor 4-5 tane damla veriyor, her damlanın belirli zaman aralıklarında damlatılması gerekiyor. Günde toplam 30 kez damla damlattığımızı bilirim. (4 damla verilmişti her biri günde en az 5-6 kez). Bu süreci göze alıyorsan olmanı şiddetle tavsiye ederim. 10 sene gözlük ve 3 sene lens kullandıktan sonra yeniden doğmuş gibi oldum gözlük ve lens kullanmak eziyetmiş doğrusu.

Yeni konular

Geri
Yukarı