League Of Legends (LoL) Yeni Başlayanlar Rehberi

Murat Ercan

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar ben Murat... Bu konuda sizlere LoL ü kısaca anlatacağım.

En baştan Lolu tanıyarak başlıyalım:
League of Legend yani LoL takım oyunudur 100 den fazla karakter vardır hepside birbirinden farklı birbirinden güzellerdir...
Oyunda 3 lane(koridor) vardır... Bunlar MİD,TOP,BOT bu 3 lane nin dışında birde oyuncuların jung olarak hitap ettiği JUNGLE lanesi vardır. Şimdi gelin biraz da mid, top, bot, jungle oyuncusu nasıl olmalıdır onlara bakalım.....

MİD:

images

Mid resimdede görüldüğü gibi orta koridordur. Burada oyuncuların amacı midden 1 2 kule alıp TF yani team fight leri başlatmaktır. Daha çok ap yani ability power karakterler alınır fakat benim tavsiyem mid e ad yani attack damage karakterler almaktır. Başta biraz ap karakterler midde üstünlük kursada ilerliyen zamanlarda 2 yada 3 eşya çıkınca bir ruh gömleği ile midi alıp oyunu taşımaktır.....

MİD İÇİN TAVSİYELER:

Mid yani orta koridor da oynarken haritada ki 2 ota ward yani totem koymak gerekmektedir . Karşı takımın jungle oyuncusu gank atmasına karşın onu görüp biraz daha temkinli davranıp kulenizin altına çekilerbilirsiniz. Ward'ları genellikle midin 2 tarafındaki otlara koyarsanız görüş açınız daha iyi olur. Bir tavsiye daha ki mid i incelerken söylediğim gibi ap karakterler yerine ad karakterler almak.
Ad karakterlerin bazısı mid için çok ii olur. Zed, yasuo gibi bu tür herolar kaçış mekanikleri iyi 2ws1 girebilecek herolardır. Ha herzaman karşınıza midde ap karakter gelicek diye bir şey yok. O zaman benim ruh gömleği yerini çivili zırha bırakır....

JUNGLE:

pZ7ma1tlkVzJ65mZc1KBmGrWnMuWsTZ1sikmnx79tp5_0ajTxeTjBgeYkn_o2Yzlz7Y=h900

Jungle'da daha çok ad yani attack damage karakterler kullanılır. Jungle oyuncusunun görevi resimde görülen haritanın orman kısmındaki yaratıkları kesip para kazanmak ve mid top bot a gank atmaktır.
Bir jungle oyuncusu ilk olarak maviyi ve daha sonra kırmızıyı kesmelidir. Fakat eğer lee sin gibi enerjili veya manasız karakterler kırmızıyı kesmelidir. Mavi nedir ? Mavi kesildiğinde karakterin altında mavi birşey döner ve bu maviyi kestiğin anlamındadır. Eğer mavi sendeyken karşı takımdan birine ölürsen ona geçer mavini kaptırdın demektir... Mavi oyun içinde mana'sı olan karakterlere + bir mana yenilenmesi ekler mesela mana yenilenmesi 1,5 ise 11,5 yapar bu da iyi bir avantajdır...

Kırmızı nedir ? Kırmızı kesildiğinde mavinin aksine altında kırmızı bir şey döner yine aynı şekilde rakibe ölürsen karşı kırmızını kaptırmışsın demektir.. Kırmızı aynı tutuştur gibi nereye vurursan orayı yakar 15 15 yakma hasarı verir.... Bir jungle oyuncusunun vazgeçilmez büyüsü çarp tır çarpsız jugnle olmaz deyil ama karşıdaki jungle daha hızlı olur ve sen daha 2 levelken o 3-4 level olur.....

JUNGLE İÇİN TAVSİYELER:

Jungle oyuncusu karakter olarak hızlı güçlü ve dayanıklı birşey almalıdır. Yavaşlatma özelliği olması da çok önemlidir. Ben ideal bir jungle şampiyonu olarak lee sini almanızı öneririm....Ana koridorum jungle ve ben lee sin olarak oynuyorum. Hem hızlı hem yavaşlatan hemde ultisi le rakibi kendi takımına atan bir şampiyon olduğu için lee sin vazgeçilmez bir jungle karakteridir.

TOP(SOLO):

images

Topda 1 kişi oynar. Bu yüzden oyuncular top a solo der. Solo'da kıran kırana ad, tank herolarının kapışması olur... Jungle ile solo oyuncusu iyi anlaşırsa karşıdaki karakteri ortada sıkıştırıp öldürebilir ve bu sayede kuleleri alıp oyunu bitirebilirler...

TOP(SOLO) İÇİN TAVSİYELER:

Top soloda rakip jungle'dan gank yememek için olabildiğinçe çok hertarafa ward koymalıyız. Soloda tank ad karışık karakterler üstünlük kurabilirler fakat tank lara karşı son fısıltı çıkarsa ad ler oyunu bitirebilir... Karakter olarak ben master yi yasuo ve yorick i tavsiye ederim. Hem kaçış mekanikleri iyi hemde çok vuran şampiyonlar.

BOT:

images

Botta 2 kişi oynar. Biri adc yani ad carrier, öbürüde support yanı destek oyuncusudur. Adc ler uzakçılardır ve olabildiğince çok minyon kesmelidir. Support ise minyon salmalı karşıdaki adc ye odaklanmalı son vuruşu kendi adc sine bırakmalıdır...

BOT İÇİN TAVSİYELER:

Botta oynuyan adc ler bol bol minyon kesmelidir. Support ise adc yi korumalı ve ona kill salmalıdır... Karakter tavsiyesi olarak adc ye quin supporta ise Braum, tresh, leona, morgana alınabilir.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Biraz eksiklerim olabilir kusuruma bakmayın.

:):)

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı