Led bağlama

Bende ki bass'a ne bağladıysam patlatmıştı, çam ağaçlarını süslemekte kullanılan lambalar var renkli onlar patlamıyor çokta hoş gösteriyor :)

Hocam TİP31C transistor ile daha kolay olucaktır.Hoparlorunuzun içini bile açmaya gerek kalmıyacaktır.İsterseniz gerekli anlatımı yapabilirim.

Hocam öncelikle malzeme listemizi söylüyüm:
Öncelikle 1 adet TİP31C Transistor- Maliyeti 50 krş veya 1 tl arasında değişir.
RGB Şerid LED-Maliyeti 7-10 tl arası(metresi)
1 Adet JAK çoklayıcı- Maliyet 1tl
1 adet 3.5mm Jak girişi
Havya,Lehim teli.
12 V Güç kaynağı (Kasanınkini kullanabilirsiniz);
Elektrik bandı

Devre Şeması:
9PElpdq.jpg

Devre Yapımı;
Hocam öncelikle TİP31C Transistorün ön yüzü size bakıcak şekilde çeviriyorsunuz.Önü size doğru baktığında 3. bacağına güç kaynağımızdan aldığımız eksi (-) ucu veriyoruz.Orta bacağından LED'in eksi (-) girişlerini bağlıyoruz.Bu işlemleri yaptıkdan sonra JAK'ımızı bağlıyacağız.JAK'da 3 adet lehim yeri bulunacaktır.Oradan herhangi ikisine kablolarımızı lehim yapıyoruz. Daha sonra TİP31C transistörün 1. ve 3. bacağına JAK'dan gelen kablolarımızı bağlıyoruz.Şerit LED'in artı (+) ucunu güç kaynağımızın direk artı (+) ucuna bağlıyoruz.Daha sonra Jak çoklayıcımızı bilgisayarın Hoparlör girişine takıyoruz.TİP31C'ye bağladığımız jak'ı jak çoklayıcının bir girişine bağlıyoruz.Jak çoklayıcının diğer ucuna hoparlore giden kablomuzu bağlıyoruz ve daha sonra devreye güç verip çalıştırabilirsiniz.Bilgisayarınızdan muzik açtığınızda muziğin ritmine göre LED yanıp sönücektir.Devreyi çalıştırdığınıza aşağıdaki video'daki gibi sonuç alıcaksınız.

NOT: Resim alıntı. Anlatım bana aittir. Video'da alıntıdır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam öncelikle malzeme listemizi söylüyüm:
Öncelikle 1 adet TİP31C Transistor- Maliyeti 50 krş veya 1 tl arasında değişir.
RGB Şerid LED-Maliyeti 7-10 tl arası(metresi)
1 Adet JAK çoklayıcı- Maliyet 1tl
1 adet 3.5mm Jak girişi
Havya,Lehim teli.
12 V Güç kaynağı (Kasanınkini kullanabilirsiniz);
Elektrik bandı

Devre Şeması:
9PElpdq.jpg

Devre Yapımı;
Hocam öncelikle TİP31C Transistorün ön yüzü size bakıcak şekilde çeviriyorsunuz.Önü size doğru baktığında 3. bacağına güç kaynağımızdan aldığımız eksi (-) ucu veriyoruz.Orta bacağından LED'in eksi (-) girişlerini bağlıyoruz.Bu işlemleri yaptıkdan sonra JAK'ımızı bağlıyacağız.JAK'da 3 adet lehim yeri bulunacaktır.Oradan herhangi ikisine kablolarımızı lehim yapıyoruz. Daha sonra TİP31C transistörün 1. ve 3. bacağına JAK'dan gelen kablolarımızı bağlıyoruz.Şerit LED'in artı (+) ucunu güç kaynağımızın direk artı (+) ucuna bağlıyoruz.Daha sonra Jak çoklayıcımızı bilgisayarın Hoparlör girişine takıyoruz.TİP31C'ye bağladığımız jak'ı jak çoklayıcının bir girişine bağlıyoruz.Jak çoklayıcının diğer ucuna hoparlore giden kablomuzu bağlıyoruz ve daha sonra devreye güç verip çalıştırabilirsiniz.Bilgisayarınızdan muzik açtığınızda muziğin ritmine göre LED yanıp sönücektir.

NOT: Resim alıntı. Anlatım bana aittir.
Ellerinize sağlık hocam ilk fırsatta yapıyorum.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı