LED Controller ne işe yarar?

Ersin Sali

Hectopat
1598220306381.png

Böyle bir LED Controller olan kasa alacağım. 4 tane fan var: 3 ARGB fan, 1 tane de arkada normal fan. Bu LED Controller sadece fanların LED'lerini mi kontrol edecek yoksa buna takınca hem LED'lerini hem de fanları mı çalıştıracak?

Merhabalar almak istediğiniz kasanın modelini öğrenebilir miyim? Bağlantılara bakarsak ilk 3 fan bağlantısı 6 pinli ARGB ise 3 pinli oluyor yani bu kontrolcü hem LED'lere hem de fanlara güç verecek. 4. bağlantı ise egzoz fanınız için. Gördüğüm kadarıyla da kontrolcünün ARGB için anakart bağlantısı (en sağda ortadaki) ve ekstra ARGB LED şerit bağlantısı (sol ortadaki beyaz) mevcut, anakartınızın ARGB desteği var ise yazılım üzerinden de renkleri kontrol edebileceksiniz. Sol altta bulunan COM1 yazan bağlantı ise güç kaynağı bağlantısı. Bu kontrolcüde anakarttan hız bilgisi alması için bir bağlantı göremiyorum fanlarınız sürekli %100 güçte çalışacak muhtemelen, ses sorunu olur derseniz almadan önce bu kısma dikkat etmelisiniz.

Son düzenleme:
Merhabalar almak istediğiniz kasanın modelini öğrenebilir miyim? Bağlantılara bakarsak ilk 3 fan bağlantısı 6 pinli ARGB ise 3 pinli oluyor yani bu kontrolcü hem LED'lere hem de fanlara güç verecek. 4. bağlantı ise egzoz fanınız için. Gördüğüm kadarıyla da kontrolcünün ARGB için anakart bağlantısı ve ekstra LED şerit bağlantısı mevcut, anakartınızın ARGB desteği var ise yazılım üzerinden de renkleri kontrol edebileceksiniz.

Thermaltake Level 20 mt ARGB alacagim yani ben ekstra bir şey almadan 4 fani da baglayabilir miyim icinden cikan LED kontrolcusune bu kasanin?

Hem fanları hem de LED'leri çalıştırır.
Aşağıdaki siyah kablo muhtemelen anakarta bağlanan kablo.
Bu sayede yazılım ile LED'leri kontrol ediyorsun.

Bu devrede bir tanede güç girişi olması lazım genelde SATA olur bu güç girişide enerji sağlıyor fanlara.

O aşağıdaki siyah kablo güç kaynağına bağlanıyor diye biliyorum.

Thermaltake Level 20 mt ARGB alacagim yani ben ekstra bir şey almadan 4 fani da baglayabilir miyim icinden cikan LED kontrolcusune bu kasanin?
Evet ekstra bir şey almanıza gerek kalmadan kullanabilirsiniz. Anakartınızın ARGB desteği olmasa bile kasanızda bulunan reset tuşu sayesinde renk geçişleri yapabilirsiniz. Tek sorununuz fanlarınızın %100 güçte çalışması olacak. İleri dönük olarak ses sizi rahatsız edecekse başka kasalara yönelmeli ya da fan ve kontrolcü setini değiştirmelisiniz. Üstteki mesajımı düzenledim hangi bağlantı ne için yanlarına yazdım bu saatlerde kafa bazen geç algılıyor kusuruma bakmayın. 😄

Evet ekstra bir şey almanıza gerek kalmadan kullanabilirsiniz. Anakartınızın ARGB desteği olmasa bile kasanızda bulunan reset tuşu sayesinde renk geçişleri yapabilirsiniz. Tek sorununuz fanlarınızın %100 güçte çalışması olacak. İleri dönük olarak ses sizi rahatsız edecekse başka kasalara yönelmeli ya da fan ve kontrolcü setini değiştirmelisiniz. Üstteki mesajımı düzenledim hangi bağlantı ne için yanlarına yazdım bu saatlerde kafa bazen geç algılıyor kusuruma bakmayın. 😄

Ekstra olarak fan Hub almama gerek kalmayacağı için sevindim ve anakartımda ARGB ve RGB girişi yoktu bunun içinde sevindim ben fanların dönmesi için anakart bağlantısı olması gerekiyor sanıyordum halbuki anakart bağlantısı fanların hızını görmek ve hızını ayarlamak içinmiş... Teşekkür ederim :)

Ekstra olarak fan Hub almama gerek kalmayacağı için sevindim ve anakartımda ARGB ve RGB girişi yoktu bunun içinde sevindim ben fanların dönmesi için anakart bağlantısı olması gerekiyor sanıyordum halbuki anakart bağlantısı fanların hızını görmek ve hızını ayarlamak içinmiş... Teşekkür ederim :)
Rica ederim. Ufak bir yanlış anlaşılma olmuş olabilir ya da ben yanlış anlamış olabilirim. Fanların dönüşü için herhangi bir bağlantıya ihtiyacınız yok fakat fanlar sürekli olarak %100 devirde çalışacak hızlarını ayarlamanız mümkün görükmüyor bu yüzden ses sorununu iyi düşünmenizde fayda var tekrar tekrar söylüyorum kusuruma bakmayın, çünkü forumlarda olsun cevremde olsun fan hızlarını ayarlayamadıkları için yeni bir fan seti almak zorunda kalanlar oldu. Kontrolcünün üstünde 1 tane anakart bağlantısı var o da ARGB için sadece renk efektlerini yazılımsal olarak kontrol etmeye yarayacak.

Rica ederim. Ufak bir yanlış anlaşılma olmuş olabilir ya da ben yanlış anlamış olabilirim. Fanların dönüşü için herhangi bir bağlantıya ihtiyacınız yok fakat fanlar sürekli olarak %100 devirde çalışacak hızlarını ayarlamanız mümkün görükmüyor bu yüzden ses sorununu iyi düşünmenizde fayda var tekrar tekrar söylüyorum kusuruma bakmayın, çünkü forumlarda olsun cevremde olsun fan hızlarını ayarlayamadıkları için yeni bir fan seti almak zorunda kalanlar oldu. Kontrolcünün üstünde 1 tane anakart bağlantısı var o da ARGB için sadece renk efektlerini yazılımsal olarak kontrol etmeye yarayacak.

Yok ses sıkıntı değil benim için ve sen değil ben yanlış anlıyorum... Ben sadece güç kaynağı bağlantısını yaparsam, fanları bağlarsam ve en son olarak da ARGB'yi kasanın üzerindeki tuştan kontrol etmek için o en soldaki 2 pinli sanırım o kabloyu bağlarsam herhangi bir anakart bağlantısı yapmadan fanlar sorunsuz bir şekilde çalışır mı? Hem ARGB'si hem de dönmesi için o bağlantıları yapmam yeter mi? Yazmışsın zaten ben anladım evet çalışır ama kesin olmak için ayrıca tekrar soruyorum... Lutfen basitçe anlat seni de yormayayım sadece evet veya hayır demen yeterli :) tekrardan teşekkürler.

Evet çalışır. Güç bağlantısı, 2 pinli reset tuşu bağlantısı ve fanlar bunları bağladığınız zaman başka bir şeye ihtiyacınız yok. Reset tuşuna basıp renk efektlerini değiştirerek güle güle günlerde kullanın. 😄

Geri
Yukarı