LED direnç yanma durumu

fuatbeğ

Femtopat
Daha fazla  
Selam, ışık kutumun yandığını ve duman çıkardığını fark ettim, içini açtığımda dirençten duman çıktığını fark ettim, yanındaki kabloyu yakmıştı, kabloyu elektrik bandıyla sarıp tekrar açtım, gene yandı, sonra dirence bağlı kablo düzeneğindeki açıkları sarıp denedim, gene yandı, direncin yanmasındaki sebep nedir?(kutuyu bilgisayarımın şarj soketini bağlıyıp çalıştırıyorum, voltaj ya da watt aşırı mı yükleniyor ya da başka bir şey mi?)

Dosya Ekleri

• IMG_20240418_215221.jpg
    IMG_20240418_215221.jpg
    154,2 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_20240418_215242.jpg
    IMG_20240418_215242.jpg
    114,1 KB · Görüntüleme: 24
Selam, ışık kutumun yandığını ve duman çıkardığını fark ettim, içini açtığımda dirençten duman çıktığını fark ettim, yanındaki kabloyu yakmıştı, kabloyu elektrik bandıyla sarıp tekrar açtım, gene yandı, sonra dirence bağlı kablo düzeneğindeki açıkları sarıp denedim, gene yandı, direncin yanmasındaki sebep nedir?(kutuyu bilgisayarımın şarj soketini bağlıyıp çalıştırıyorum, voltaj ya da watt aşırı mı yükleniyor ya da başka bir şey mi?)

Direnç düşük geliyor olabilir ya da başka bir adaptör ile dene derim.

Kullandığın adaptör kaç volt?

Muhtemelen kullandığınız LED 12 volt.
Direnç de hesaplanıp koyulduğu için yüksek voltaj nedeniyle yanıyordur.
12 volt adaptör kullanıp direnci de bire bir veya yakın bir değerde direnç ile değiştirirseniz sorununuz çözülür.

Yeni konular

Geri
Yukarı