LED fanların hızı nasıl kontrol edilir?

shigej38

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
biyoinformatik
Merhabalar arkadaşlar ufak bir sorum olacak, yeni bir sistem topladım ve sanırım kasayı biraz yanlış seçtim. Şöyle bir sorunum var: Kasa ile birlikte gelen stok 4 adet 12cm RGB fanlar bulunuyor kasada ve bu RGB'lerin modlarını kontrol edebilmek için bir kontrolcü devresi bulunuyor ancak herhangi bir şekilde kasa fanlarının devirlerini kontrol edemiyorum. Misal CPU veya GPU sıcaklığı 50 iken %30 devirle çalış gibi bir emir veremiyorum bu kontrolcü üzerinden. Bu fanların devirlerini de kontrol edebilmek için önerebileceğiniz bir yöntem var mı?

Kontrolcu Molex tip giriş ile besleme alıyor ve 4 fana dağıtım sağlıyor bir adet de modların geçişi için reset tuşunun bağlantı yapıldığı 2 pın mevcut (fanlar 5pın).

Kasa kodu ( AE-Si5200-RGB600BR )
Anakart kodu ( as-PRIME-B450-PLUS )

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi ürünü kullanan sensin, bu kontrol kartı için bir yazılım-arayüz mevcut mu yoksa sadece kasa üzerindeki fan kontrol butonlarına mı iletiyor fanları. Eğer kontrol sadece kasa tuşları ile ise PWM ayarını kart kendi yapmaz, içinde buna uygun yazılım var mı bilmiyoruz. Kontrol anakart tarafından sağlanıyorsa PC'için bir kontrol yazılımı mevcut mu?

Kasayla beraber gelen fanların pinlerine bakar mısınız? 3 pin mi 4 pin mi?

Kasa ile gelen fanlar 5 pin bağlantılı ve kontrolcuye bağlanıyor.

4 Pin fan gerekli, bu fanlar PWM diye geçer. Fakat fanınız 3 pinliyse enerji geldiği anda tüm hızıyla çalışır.

İşte bunun için anakartta ki 4 pın bağlantısı üzerinden kontrolcüyü beslemeyi düşünüyorum. Orjinal olarak kontolcüyü direkt güç kaynağından Molex kablo ile besleme yapılmış.

Şimdi ürünü kullanan sensin, bu kontrol kartı için bir yazılım-arayüz mevcut mu yoksa sadece kasa üzerindeki fan kontrol butonlarına mı iletiyor fanları. Eğer kontrol sadece kasa tuşları ile ise PWM ayarını kart kendi yapmaz, içinde buna uygun yazılım var mı bilmiyoruz. Kontrol anakart tarafından sağlanıyorsa PC'için bir kontrol yazılımı mevcut mu?

Herhangi bir yazılımın olup olmadığını test edebilmem için anakart üzerinde ki 4 pın PWM bağlantısı ile kontrolcü kartı beslemem gerekiyor öncelikle kullandğım kasa modeli areo cool SL-52000 bu kasa hakkında bilginiz var mı?

İnternette female PWM to Molex connector aradım ancak hep çıkanlar male PWM olarak çıkıyor ben kendim soketleri alsam ve female PWM ile 4 pın Molex'i bağlasam başarı elde edebilir miyim?
Eğer bu yöntem çalışmaz ise önerebileceğiniz devir kontrollü RGB fan setli ya da setsiz kontrolcü var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı