LED kontrolcüye 12v 6A adaptör bağlanır mı?

Makaleler
1
Yer
Ankara
Bildiğiniz üzere A101 marketlerinde 60 TL'ye satışta 2835 şerit LED seti bulunuyor, bugün bu ürünü satın aldım fakat kontrolcüsünün muhafazası üzerindeki bilgilerden (eğer yanlış anlamadıysam) 12 Volt 6 amper desteklediğini öğrendim. Kutusundan çıkan adaptör (aşırı kalitesiz) 12v 2A değerinde ama bunun yerine elimde aynı değerlerde kaliteli bir adaptör var onu kullanıyorum. Bu konuda merak ettiğim şey bu cihaza 12v 6A adaptör bağlayabilir miyim? Bağlayabiliyorsam ışık şiddeti de aynı oranda artar mı?

Fotoğrafları yeterince net çekmeye çalıştım, sorun olursa birkaç kez daha fotoğraflayabilirim.

Ek olarak kontrolcü devresinin sol üzerindeki farklı bileşenin ne olduğunu merak ettim, bu konuda da aydınlatırsanız makbule geçer. :)

Ürün linki: Elitled Uzaktan Kumandalı RGB Şerit LED

Dosya Ekleri

• IMG_20220517_213856.jpg
    IMG_20220517_213856.jpg
    61,1 KB · Görüntüleme: 102
  • IMG_20220517_214044.jpg
    IMG_20220517_214044.jpg
    77,6 KB · Görüntüleme: 40
  • IMG_20220517_214147.jpg
    IMG_20220517_214147.jpg
    45,7 KB · Görüntüleme: 48
  • IMG_20220517_222850.jpg
    IMG_20220517_222850.jpg
    41,9 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleme:
Adaptörün akımı fazlaysa, bir sorun olmaz. Cihaz gücü talep eder, adaptör 6A veriyor diye 6A çekmez ihtiyacı yoksa. Eğer ürünle birlikte gelen adaptör yetersizse, takacağınız daha güçlü adaptörde fark görülebilir. Voltajı aynı olmalı öncelikle. Akım değeri cihazın ihtiyacından düşük olmadığı sürece hiçbir sorun yok. Kutuda yazan 6A ise o sürücünün çıkabileceği en yüksek çıkış amperi. LED'ler o değeri talep etmeyebilir de. Uzunluk ve W değerlerine bağlı. Özetlemek gerekirse; 12V olduğu sürece daha güçlü adaptör takabilirsiniz. Hiçbir şey olmaz.

Adaptörün akımı fazlaysa, bir sorun olmaz. Cihaz gücü talep eder, adaptör 6A veriyor diye 6A çekmez ihtiyacı yoksa. Eğer ürünle birlikte gelen adaptör yetersizse, takacağınız daha güçlü adaptörde fark görülebilir. Voltajı aynı olmalı öncelikle. Akım değeri cihazın ihtiyacından düşük olmadığı sürece hiçbir sorun yok. Kutuda yazan 6A ise o sürücünün çıkabileceği en yüksek çıkış amperi. LED'ler o değeri talep etmeyebilir de. Uzunluk ve W değerlerine bağlı. Özetlemek gerekirse; 12V olduğu sürece daha güçlü adaptör takabilirsiniz. Hiçbir şey olmaz.
Bunu sormamdaki amaç verdiğim güç miktarına göre acaba parlaklık düzeyinin artıp artmayacağını öğrenmekti, ilginiz için teşekkür ederim. 🙂

Son düzenleme:
Bu limit raddeyi LED'lere zarar vermeden tespit etmenin bir yolu var mı? SMD2835, 5 metre ve metre başına 54 LED. Kutusunda hiçbir şekilde LED'lerin üreticisi vb. bilgi bulunmuyor.
Lede zarar vermeden anlamanın tek yolu, oluştuğu materyalin türü ve formu gibi özelliklere göre ne kadar ısındığında çalışamayacak hale geldiğini hesaplamak olur ancak; bu da zor bişi.

Ayarlanabilir çıkış veren bi kaynağa bağlayıp, yavaş yavaş voltaj arttırılabilir ama ne zaman duracağınızı bilemeyeceğiniz için belirsiz bi yöntem bu haliyle. Ledin yanacağı sıcaklığı bilirseniz, bir yandan ölçüp bir yandan da voltajı arttırabilirsiniz.

Bunu sormamdaki amaç verdiğim güç miktarına göre acaba parlaklık düzeyinin artıp atmayacağını öğrenmekti, ilginiz için teşekkür ederim. 🙂
Konu sahibine hiç dikkat etmemiştim. Kimleri görüyorum. :) Herhangi bir soru sorabilirsiniz, hiç çekinmeyin. Hatta son sorunuzu cevaplayayım. Daha güçlü olan adaptörü denemenizde bir problem yok. Eğer 6A desteği olan adaptörü bağladığınızda LED şiddeti değişiyorsa, ürünle birlikte gelen adaptör yetersiz demektir. O durumda değişiklik yapmanızın faydasını görmüş olursunuz. Değişim olmuyorsa da bir zararı yok. Zaten arada sürücüsü var. Güle güle kullanın. :)

Konu sahibine hiç dikkat etmemiştim. Kimleri görüyorum. :)
Bu iyi bir şey sanırım, sevindim. :)

Herhangi bir soru sorabilirsiniz, hiç çekinmeyin. Hatta son sorunuzu cevaplayayım. Daha güçlü olan adaptörü denemenizde bir problem yok. Eğer 6A desteği olan adaptörü bağladığınızda LED şiddeti değişiyorsa, ürünle birlikte gelen adaptör yetersiz demektir. O durumda değişiklik yapmanızın faydasını görmüş olursunuz. Değişim olmuyorsa da bir zararı yok. Zaten arada sürücüsü var. Güle güle kullanın. :)
Tamam, o halde bir yerden 12v 6A adaptör bulmaya çalışayım. :)

Yardımlarınız için teşekkür ederim. 🤗

Bu iyi bir şey sanırım, sevindim. :)

Tamam, o halde bir yerden 12v 6A adaptör bulmaya çalışayım. :)

Yardımlarınız için teşekkür ederim. 🤗
Rica ederim. İyi bir niyetle söyledim bu arada. Eskilerden çok fazla kişiyi göremez oldum buralarda. Yeniler bizleri pek tanımıyor, eskiler de ortalıkta yok. :D Ek olarak; adaptör pahalıysa masrafa girmeyin bence. Ürünle birlikte geliyorsa muhtemelen ürüne uyumludur o adaptör. Elinizde hazır bir şekilde olsa takın dursun derdim ama yenisini almaya bence gerek yok. Cihazla birlikte gelen arızalanırsa o zaman değiştirirsiniz.

Rica ederim. İyi bir niyetle söyledim bu arada. Eskilerden çok fazla kişiyi göremez oldum buralarda. Yeniler bizleri pek tanımıyor, eskiler de ortalıkta yok. :D
Ben hep buralardayım, siz fark etmemişsiniz sanırım. :) Bu platformun siz ve sizin gibi kullanıcılar ile devam etmesi dileğiyle. 😀

Ek olarak; adaptör pahalıysa masrafa girmeyin bence. Ürünle birlikte geliyorsa muhtemelen ürüne uyumludur o adaptör. Elinizde hazır bir şekilde olsa takın dursun derdim ama yenisini almaya bence gerek yok. Cihazla birlikte gelen arızalanırsa o zaman değiştirirsiniz.
O halde, dediğiniz gibi yapacağım. Aksiyona gerek yok. :)

Ek olarak, kutusu beraberinde gelen adaptör baya kalitesiz, tüy hafifliğinde bir adaptör. Bu ürünü olur da alırsanız adaptörü kullanmayın, zira yangın çıkarma olasılığı çok yüksek. Ben kendi adaptörü yerine DSL-N17U'dan kalma 12v 2A adaptörü kullanıyorum. :)

Geri
Yukarı