12V LED için kaç amper DC adaptör gerekir?

• Konuyu başlatan Silinen üye 185173
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 7B
S

Silinen üye 185173

Ziyaretçi
Selamlar, 5 metre LED 36 TL'ye satılıyor Aliexpressde alıcam fakat adaptör dahil değil kaç amper adaptör almalıyım? (RGBW alacağım.)

399375

Çözüm
5050 60 led/m için metre başına 1.5A tüketiyor 5 metre için 7.5A gerekiyor günde 3-4 saatten fazla açık kalacaksa minimum 8.5-10A olması iyi olur.
Ben 5 metre alıp 3 metresini tavana 1 metresini bilgisayar masama 1 metresinide bisikletime döşeyeceğim. 3 metre 10A diyorsunuz internette 12V 10A adaptör buldum bu 3 metreye yetecek mi nasıl yapacağım?

399599

Merhaba. Yalnız bisiklet dinamonuz 6 volt olduğunda, bu 12 voltluk şerid LED'in 1 mt.'sini yakamazsınız. Bunun için 12 voltluk şarjlı pil bataryası (10 tane seri bağlı 1.2 volt nikel-kadimiyum şarjlı pil bataryası) veya 2 tane seri bağlı ışıldak aküsü (2* 6 volt, 4 A) veya 12 volt, 7 A' lik jel aküyü arkada selede şarjlı (araya uygun cam sigortayı seri bağlı koyarak) olarak devamlı taşımanız gerekir. Bisiklet dinamoları 6 volt, 0.5 A, 3 watt (standartda) olduğundan bununla çalıştırmanız mümkün değil, ancak evde tavan ve masada toplamda bu 4 mt.'yi, örneğin 1.5 amperi 1 mt. sinde çekerse, 6 amperin biraz artırılmış haliyle 7.5 - 8 amper, 12 voltluk bir şerid LED adaptörüyle ortak olarak besleyebilirsiniz. Kolay gelsin.

Merhaba. Bakın, bisiklet dinamosu çıkışta 6 volt AC'yi verir, DC'ye bir köprü diyotla çevirirken 1.40 volt kadar bu voltaj daha düşer, bu yüzden çıkışı çok uygun olamaz. Bir gerilim katlayıcı devreyle (2 * 6 = 12 volt DC'ye) veya DC-DC konverterle 12'ye çevirirsiniz belki, ama bu defa 1 mt. şerid LED değil sadece 1-2 adet küçük LED'i ancak yakarsınız. Çünkü bu katlayııcıların ve DC-DC konverterlerin çıkışı dinamo çıkışı için çok yüksek akım çıkışlı (verimli) olmayabilir. 9-12 volt arasındaki şarjlı pil bataryası bu nedenle çok daha uygun olur, bu nedenle ben bunları önermiştim. 9 voltta biraz daha sönük olarak bu şerid LED'ler yanabilir. Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı