LED şerite 5V 3 pin soket nasıl eklenebilir?

331494

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. 2 metrelik masamın arka tarafına, kasamdaki ARGB bileşenlerle senkronize bir şekilde çalışacak 2 metrelik LED şerit eklemek istiyorum.

Daha önce monitörüm için linkteki Ambiance LED ürününü satın almıştım. Ancak LED'lerden bir tanesindeki arıza için firma ürünü değiştirmek yerine yenisini gönderdiğinden dolayı ürünün LED'leri (WS2812b 5050) boşa çıktı. Ürün 2 metreye 60 LED (yani üzerinde 120 LED var). Boşa çıktığından dolayı bu LED şeriti masamın arkasını ışıklandırmak için kullanmak istiyorum.

Ancak kasamdaki ARGB bileşenlerle uyumlu çalışması için LED şeritin ucuna 5V 3pin soket eklemem gerekiyor. Böylelikle ekleyeceğim soketi kasa dışından kasanın içine Sokara ARGB kontrolcüye bağlayabileceğim ve kasamdaki ARGB ürünlerle senkronize bir şekilde çalışacak. Resim 1`de görmüş olduğunuz gibi LED şerit aslında Ambiance LED için gerekli olan aparatlara uygun üretildiğinden dolayı güç ve adresleme kabloları farklı. Bu kabloları kesip, 5V 3pin soket lehimleyebileceğim.

Ancak her soket tüm LED'lere yetecek gücü taşımayabiliyor, bu yüzden de tüm LED'lerin aydınlatmasına yetemeye biliyormuş. 2 metre şeritteki 120 LED için yetecek gücü sağlayabilecek soket hangisidir, hangi ürünü kullanmam gerekir?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-07-13 at 01.55.12.jpeg
    WhatsApp Image 2021-07-13 at 01.55.12.jpeg
    128,8 KB · Görüntüleme: 128
Son düzenleyen: Moderatör:
2 metrelik bir şerit LED'e her kablo yeterli olur. Önemli olan kasana uyabilecek bir soket bulman.
Eğer soket standart dişi header ise. LED'in uçlarına jumper kablo lehimleyebilirsin.

Genelde bu tarz LED konularına kimse cevap yazmaz. Zamanında buna benzer bir konuyu ben de açmıştım. Ve çözümünü yine kendim yaptım. Şanslısınız vallahi, forumu açar açmaz karşıma bu çıktı. 2 dakika bakayım diye girmiştim.

1. Soru
1) Öncelikle, o ucundaki kobloyu kesmeniz lazım. Kestiğinizde içinden 3 tane kablo çıkması gerekiyor.
2) Daha sonra bundan bir tane satın alın/varsa başka kullanmadığınız LED'den sökün.

1234.jpg
123456.png

3) +5V'den gelen kabloyu anakartınızdaki V pinine gelecek şekilde, Data'dan gelen kabloyu D pinine gelecek şekilde, GND'den gelen kabloyu G pinine gelecek şekilde konnektöre geçirin. Tıpkı anakart soketindeki gibi konnektörde de D ile G arasında bir boşluk olması gerekiyor.
Not: Eğer gelen konnektör soket üzerinde bir ok işareti varsa o ok işareti olan kısım V'ye gelecek. Kabloları ona göre dizersiniz. Eğer ok yoksa muhtemelen zaten üzerinde V, D ve topraklama işaretleri vardır.

2.Soru
WS2812B şerit LED'ler genellikle 30 LED'de 9W güç harcıyorlar. Yani LED başına yaklaşık 0.3W. Sizde 120 LED var. 120x0.3=36W. Kullanacağımız port 5V olduğundan 36/5=7.2Amper.

Anakartınızın modelini söylerseniz her bir ARGB portundan kaç Amper güç sağladığını söyleyebilirim. Gerçi maksimum 2 veya 3 Amperdir. Eğer anakartınızda birden fazla ARGB portu varsa ve boşsa LED'i o portlara bölmenizi öneririm. Başka port yoksa/diğerleri boşta değilse bu LED'in tamamını bir sokette kullanamazsınız.

Diğer bir çözüm de ARGB kontrolcü almak olur. Bütün ARGB bileşenleri kontrolcüye bağlarsınız, kontrolcüyü anakarta ve SATA portuna bağlarsınız. Böylece hepsini aynı anda yazılımdan kontrol edebilirsiniz ve güç sıkıntısı da olmaz.

Genelde bu tarz LED konularına kimse cevap yazmaz. Zamanında buna benzer bir konuyu ben de açmıştım. Ve çözümünü yine kendim yaptım. Şanslısınız vallahi, forumu açar açmaz karşıma bu çıktı. 2 dakika bakayım diye girmiştim.

1. Soru
1) Öncelikle, o ucundaki kobloyu kesmeniz lazım. Kestiğinizde içinden 3 tane kablo çıkması gerekiyor.
2) Daha sonra bundan bir tane satın alın/varsa başka kullanmadığınız LED'den sökün.

3) +5V'den gelen kabloyu anakartınızdaki V pinine gelecek şekilde, Data'dan gelen kabloyu D pinine gelecek şekilde, GND'den gelen kabloyu G pinine gelecek şekilde konnektöre geçirin. Tıpkı anakart soketindeki gibi konnektörde de D ile G arasında bir boşluk olması gerekiyor.
Not: Eğer gelen konnektör soket üzerinde bir ok işareti varsa o ok işareti olan kısım V'ye gelecek. Kabloları ona göre dizersiniz. Eğer ok yoksa muhtemelen zaten üzerinde V, D ve topraklama işaretleri vardır.

2.Soru
WS2812B şerit LED'ler genellikle 30 LED'de 9W güç harcıyorlar. Yani LED başına yaklaşık 0.3W. Sizde 120 LED var. 120x0.3=36W. Kullanacağımız port 5V olduğundan 36/5=7.2Amper.

Anakartınızın modelini söylerseniz her bir ARGB portundan kaç Amper güç sağladığını söyleyebilirim. Gerçi maksimum 2 veya 3 Amperdir. Eğer anakartınızda birden fazla ARGB portu varsa ve boşsa LED'i o portlara bölmenizi öneririm. Başka port yoksa/diğerleri boşta değilse bu LED'in tamamını bir sokette kullanamazsınız.

Diğer bir çözüm de ARGB kontrolcü almak olur. Bütün ARGB bileşenleri kontrolcüye bağlarsınız, kontrolcüyü anakarta ve SATA portuna bağlarsınız. Böylece hepsini aynı anda yazılımdan kontrol edebilirsiniz ve güç sıkıntısı da olmaz.
Merhabalar. Öncelikle çok teşekkür ederim ilgi ve alakanız için, iyi bir karşılaşma olmuş. Evet kabloları kesecek ve önerdiğiniz üründen alıp LED ucuna ekleyeceğim. Daha önce yapmadım ama youtube üzerinden konuyla ilgili bir çok video izledim ve çok zor görünmedi. Bakalım.

Anakartım Asus Tuf X570 Gaming Plus, Ancak anakartımda 1 tane ARGB portu olduğundan dolayı bu ürünü satın aldım. Bu splitter gücünü SATA portuyla birlikte PSU dan alıyor, sadece adreslemesi için gereken kabloyu anakarta bağladım. Yani dediğiniz gibi kontrol anakarttan güç PSU dan. ARGB parçaları da bu splitter e bağladım, sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Yine de LED şeriti ikiye bölmem gerekir mi yoksa 2 metreyi tek porttan besleyebilir miyim?

Evet çok basit bir işlem, sorun yaşamazsınız.

Hayır gerekmez.

Kontrolcünün belli bir LED sınırı yok galiba. Attığınız linkte özelliklere baktim ama yazmıyordu.
Bir kaç yerde görüdüğüm kadarıyla genel olarak kontrolcüler ile birlikte uzun led kullananlar sorun yaşamamış görünüyor. Benim aklıma takılan kontrolcüden ziyade led şeride ekleyeceğim 3 pinli soket tüm ledlerin yanması için gereken gücü kontrolcüden alabilecek mi?

Bir kaç yerde görüdüğüm kadarıyla genel olarak kontrolcüler ile birlikte uzun led kullananlar sorun yaşamamış görünüyor. Benim aklıma takılan kontrolcüden ziyade led şeride ekleyeceğim 3 pinli soket tüm ledlerin yanması için gereken gücü kontrolcüden alabilecek mi?
Anakartlarda soketin verebileceği maksimum Amper değerinin yanında bir de LED sınırı olur. Örneğin bu sokette maksimum 300 LED kontrol edebilirsiniz gibi.

Kontrolcünüzde böyle bir şey olacağını sanmıyorum. Ayrıca gücü SATA'dan aldığı için güç sorunu da olmaz diye düşünüyorum.

Anakartlarda soketin verebileceği maksimum Amper değerinin yanında bir de LED sınırı olur. Örneğin bu sokette maksimum 300 LED kontrol edebilirsiniz gibi.

Kontrolcünüzde böyle bir şey olacağını sanmıyorum. Ayrıca gücü SATA'dan aldığı için güç sorunu da olmaz diye düşünüyorum.
Teşekkürler. Şimdi lehim ve soket aldıktan sonra montajı kaldı. Sonucu burada paylaşırım.

Hocam sonuç ne oldu?
Selamlar. Lehim ve soketi satın aldım. Lehim geldi ama soket hala gelmedi. Soket gelince montajlama işlemini gerçekleştireceğim. Sonucu mutlaka haber edeceğim.

Hocam sonuç ne oldu?
Soket geldi ve işlem başarıyla tamamlandı. 2 metrelik 120 ledli şerit sorunsuzca yanıyor. Teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı