LED'li Fanın Bağlantısını Yapmak

SorularSorunlar

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba herkese;

Elimdeki anakart MSI 970 Gaming. Buna ilave bir fan aldım LED'li. Linkini bırakıyorum : Everest Rampage JBT-15 120*120*25mm 15adet RGB Ledli Kasa Fanı - Segment Bilgisayar

İki kablo çıkıyor içinden biri 3'lü soket biri 4'lü soket. Şu an iş yerindeyim hangisi hatırlamıyorum ama birinden biri LED, diğeri de fan kablosu. Fanı çalıştırabildim ama LED'i yanmıyor. LED kablosunu da ait olduğunu düşündüğüm yere taktım başka bir yere mi takmam lazım? Anakartı da paylaştım ki bilen varsa yardımcı olsun diye.

Şimdiden Teşekkürler.

Hocam kablo girişleri önemli değil hangisine takarsanız takın çalışması lazım.
Başka bilgisayarda deneyin değişmez ise değişim isteyin.

Fotoğraf paylaşırsanız sevinirim. Ürünün sitesine hiçbir teknik bilgi mevcut değil. 4 lü ve üçlü soketten kastınız nedir? 4 lü soket molex bağlantısı mı? Kabloların birbirleriyle ilişki durumları nedir? Anakartta bağlantıyı nereye yaptınız? Cha_Fan ya da Sys_Fan bağlantısına mı?

Fotoğraf paylaşırsanız sevinirim. Ürünün sitesine hiçbir teknik bilgi mevcut değil. 4 lü ve üçlü soketten kastınız nedir? 4 lü soket molex bağlantısı mı? Kabloların birbirleriyle ilişki durumları nedir? Anakartta bağlantıyı nereye yaptınız? Cha_Fan ya da Sys_Fan bağlantısına mı?
Hocam kablolar bunlar: I2C 4-Pin Molex Cable

Yazamadım noktalama işareti arası boşluk bırakmışım diye engellendim. Soru soruyoruz cevabını alacağız alamıyoruz ki! Çünkü cevap yazamıyoruz. Kablolardan biri üçlü biri dörtlü ama tip olarak aynı bu. Fan çalışıyor led yanmıyor. Sanırım da Sys_Fan bağlantısına takmıştım. Başka sitelerden yardım istemek daha mantıklı olacak ama fırsat bulup da giremedim. Ben yine şuraya soruyu bırakayım da nasılsa ceza verirler yine. Açıp Ekşi'ye yazılanları okusalar keşke yönetim biçimi çok saçma zaten daha da girmem. Ben ve benim gibi birçok insanı kaçırmışlardır zaten. Yardımlaşma platformunda yardımlaşamıyoruz bile.

Alışırsın. Biz kanıksadık. Sadece molex bağlantısını yapın. Ayni anda hem anakarta hem molexe yapmayın. Anakartın o bağlantısını yakabilirsiniz. Molex bağlantısı sonrası ışık yanıyorsa fan tamamdır demektir. Fan tamamsa ve Sys_Fan a bağlamak istiyorsanız BIOS üzerinden ayar yapmanız gerekebilir.

Alışırsın. Biz kanıksadık. Sadece molex bağlantısını yapın. Ayni anda hem anakarta hem molexe yapmayın. Anakartın o bağlantısını yakabilirsiniz. Molex bağlantısı sonrası ışık yanıyorsa fan tamamdır demektir. Fan tamamsa ve Sys_Fan a bağlamak istiyorsanız BIOS üzerinden ayar yapmanız gerekebilir.
Yalnız sadece fotoğraftaki gibi kablolar var başka kablo yok. Hani kalın uçlu bir kablo var ya ismini bilmediğim. Power Supply'den çıkan ona bağlantı yapılıyor normalde ama bu fanda öyle bir kablo çıkmadı. İkisini de anakarta takabiliyorum sadece. Ben buradan anlatmaya çalışayım ama eve geçince olmazsa bir de fotoğraf gönderirim o zaman daha net olur. Bios ayarı da nasıl oluyor acaba onu da bilmiyorum.

Siz kabloların bir fotoğrafını paylaşın aslında en iyisi.
Merhaba biraz geç oldu ama fırsat bulup da fotoğraf çekemedim işlerimden. Umarım hala buradasınızdır. Kablolar bunlar başka da kablo yok.

Dosya Ekleri

• IMG-20180216-WA0015.jpg
    IMG-20180216-WA0015.jpg
    166,3 KB · Görüntüleme: 126
  • IMG-20180216-WA0016.jpg
    IMG-20180216-WA0016.jpg
    355,3 KB · Görüntüleme: 129
  • IMG-20180216-WA0017.jpg
    IMG-20180216-WA0017.jpg
    75,4 KB · Görüntüleme: 129
  • IMG-20180216-WA0018.jpg
    IMG-20180216-WA0018.jpg
    218,2 KB · Görüntüleme: 124
  • IMG-20180216-WA0019.jpg
    IMG-20180216-WA0019.jpg
    222,4 KB · Görüntüleme: 116
Anakart'a önce sadece 4'lü kablo bağlantısını yapın. Soketlerin ucunda çıkıntılar var. Yanlış takmanız mümkün değil. Fanların dönüp, ışıkların yanıp yanmadığına bakın. Kullanım kılavuzunda bağlantıların nasıl yapılacağı ile ilgili öneri var mı? Ardından haber veriniz..

Anakart'a önce sadece 4'lü kablo bağlantısını yapın. Soketlerin ucunda çıkıntılar var. Yanlış takmanız mümkün değil. Fanların dönüp, ışıkların yanıp yanmadığına bakın. Kullanım kılavuzunda bağlantıların nasıl yapılacağı ile ilgili öneri var mı? Ardından haber veriniz..
Fan çalışıyor sadece ışıklar yanmıyor. Kullanım kılavuzunda birinin led birinin power olduğu yazıyor sadece.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı