LED'li fanlar çalışmıyor

kuyt5252

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci (Talebe)
Arkadaşlar son 5-6 saattir işlemci soğutucusu disi leyli fanlarin ışığı yanmıyor ve calismiyor. İşlemci soğutucusu calisiyor sadece. Durduk yere boyle oldu. Neden böyle oldu bende anlamadım. Beyaz Molex kablosu falan boşta. Anakartın üstünde fan SYS 1 yazan kısımda da bir kablo bağlı değil. Ne yapmam lazım? Yardım edin lütfen.

Dosya Ekleri

• 16244668801911334743001227068009.jpg
    16244668801911334743001227068009.jpg
    138,5 KB · Görüntüleme: 45
  • 16244669098618909499975286990691.jpg
    16244669098618909499975286990691.jpg
    218,5 KB · Görüntüleme: 33
  • 16244669362797332681487346720141.jpg
    16244669362797332681487346720141.jpg
    216,5 KB · Görüntüleme: 45
  • 1624466952501497834258625889326.jpg
    1624466952501497834258625889326.jpg
    153,1 KB · Görüntüleme: 34
  • 16244669760689068997664533623900.jpg
    16244669760689068997664533623900.jpg
    154 KB · Görüntüleme: 36
Arkadaşlar son 5-6 saattir işlemci soğutucusu disi leyli fanlarin ışığı yanmıyor ve calismiyor. İşlemci soğutucusu calisiyor sadece. Durduk yere boyle oldu. Neden böyle oldu bende anlamadım. Beyaz Molex kablosu falan boşta. Anakartın üstünde fan SYS 1 yazan kısımda da bir kablo bağlı değil. Ne yapmam lazım? Yardım edin lütfen.

Hocam yanlış anlamayın cânım makine sahra çölüne dönmüş önce bir güzel temizlik yapın. Ondan sonra tekrar deneyin eğer ki çalışmaz ise büyük bir ihtimal aşırı tozdan dolayı da bozulmuş ola bilir, en azından işlemci fanı çalışıyor. :)

Hocam yanlış anlamayın cânım makine sahra çölüne dönmüş önce bir güzel temizlik yapın. Ondan sonra tekrar deneyin eğer ki çalışmaz ise büyük bir ihtimal aşırı tozdan dolayı da bozulmuş olabilir, en azından işlemci fanı çalışıyor :)
Elarwen doğru söylüyor. Kasanın içi çok tozlu. Önce güzelce temizlik yapıp tekrar deneyin. Kabloları kontrol edin. Fakat yine çalışmıyorsa garantisi varsa garantiye götürün yoksa güvendiğiniz bir bilgisayarcıya.

Hocam yanlış anlamayın cânım makine sahra çölüne dönmüş önce bir güzel temizlik yapın. Ondan sonra tekrar deneyin eğer ki çalışmaz ise büyük bir ihtimal aşırı tozdan dolayı da bozulmuş olabilir, en azından işlemci fanı çalışıyor. :)

Ben şu an tozdan değil de bir kablo takılı olmadığından böyle olduğunu düşünüyorum.
Elarwen doğru söylüyor. Kasanın içi çok tozlu. Önce güzelce temizlik yapıp tekrar deneyin. Kabloları kontrol edin. Fakat yine çalışmıyorsa garantisi varsa garantiye götürün yoksa güvendiğiniz bir bilgisayarcıya.

Ben şu an tozdan değil de hangi bağlantıyı nereye yaparsam fanlar çalışır onu soruyorum.

Ben @kuyt5252'nin arkadaşıyım benim internetim iyi değil şu an o yüzden fotoğraf attı ve anakart üzerindeki SYS_FAN portu boştaydı ayrıca fan Controller'da boşta gibiydi gevşemiş veya çıkmış gibi sizin düşünceleriniz nelerdir?

Arkadaşlar son 5-6 saattir işlemci soğutucusu disi leyli fanlarin ışığı yanmıyor ve calismiyor. İşlemci soğutucusu calisiyor sadece. Durduk yere boyle oldu.

Ben @kuyt5252'nin arkadaşıyım benim internetim iyi değil şu an o yüzden fotoğraf attı ve anakart üzerindeki SYS_FAN portu boştaydı ayrıca fan Controller'da boşta gibiydi gevşemiş veya çıkmış gibi sizin düşünceleriniz nelerdir?

Arkadaşlar kasa kendi kendine içeride kablo sökecek değil. Yada yuvasından bir şey çıkacak değil. Bu kadar tozlanmaya izin verilmemesi iyi olurdu. Muhtemelen yukarıdaki arkadaşlarında dediği gibi cihaz o kadar tozlanmış ki arzaya sebep olmuş olabilir. Ama bundan çok daha kötü çalışan sorunsuz kasalar temizlemişliğim var. Kimisi kasayı yanlış temizlerim bozarım diye düşünüyor ama çözümü söylüyorum.

Kasanızı arada içi açıp gözünüzle bakıyorsunuz tozlanma artmışsa içinde elinize bir fön makinesi alıyorsunuz ve fön makinesinin sıcaklığını en düşüğe çekip soğuk fan tuşu varsa ona basarak yoksa yine en düşük sıcaklıkta kasanın içine sağına soluna güçlü modda üfletiyorsunuz. Bu böyle sorunlar yaşamanızı engeller. Yılda bir veya 2 yılda bir de buna ek bir elektrik süpürgesini en düşük vakum gücüne alıp kasanın içinde gezdirebilirsiniz. Elinizi çekmediğinden ve gücünün düşük olduğundan emin olun. Kiri çeksin yeter.

Sizin sorununuza gelirsek mecbur bir yere götüreceksiniz. Ama önce bir fan tutmanızda fayda var pis yerde kimse çalışmak istemez.

Yok illa ben çözecem bu işi diyorsanız da youtube a girin. Anakart bağlantı noktaları , girişleri diye yazarak her girişin ne işe yaradığını öğrenin kasanın içindeki fanların alternatif takabileceğiniz portlara takarak deneme yapın. Çalışmamaya devam ediyorsa bozuktur ztn zorlamaya gerek yok.

Yeni fanlarla değişimini ve kasa içi temizliğini sağlayın.

Not : Fanla üflediğinizde maske taktığınızdan ve balkon gibi açık alanda yaptığınızdan emin olun zira fön makinesini soğuk modda tuttuğunuz anda ortalık savaş alanı gibi toz olacak

Arkadaşlar kasa kendi kendine içeride kablo sökecek değil. ya da yuvasından bir şey çıkacak değil. Bu kadar tozlanmaya izin verilmemesi iyi olurdu. Muhtemelen yukarıdaki arkadaşlarında dediği gibi cihaz o kadar tozlanmış ki arzaya sebep olmuş olabilir. Ama bundan çok daha kötü çalışan sorunsuz kasalar temizlemişliğim var. Kimisi kasayı yanlış temizlerim bozarım diye düşünüyor ama çözümü söylüyorum.

Kasanızı arada içi açıp gözünüzle bakıyorsunuz tozlanma artmışsa içinde elinize bir fön makinesi alıyorsunuz ve fön makinesinin sıcaklığını en düşüğe çekip soğuk fan tuşu varsa ona basarak yoksa yine en düşük sıcaklıkta kasanın içine sağına soluna güçlü modda üfletiyorsunuz. Bu böyle sorunlar yaşamanızı engeller. Yılda bir veya 2 yılda bir de buna ek bir elektrik süpürgesini en düşük vakum gücüne alıp kasanın içinde gezdirebilirsiniz. Elinizi çekmediğinden ve gücünün düşük olduğundan emin olun. Kiri çeksin yeter.

sizin sorununuza gelirsek mecbur bir yere götüreceksiniz. Ama önce bir fan tutmanızda fayda var pis yerde kimse çalışmak istemez.

yok illa ben çözeceğim bu işi diyorsanız da YouTube'a girin. Anakart bağlantı noktaları, girişleri diye yazarak her girişin ne işe yaradığını öğrenin kasanın içindeki fanların alternatif takabileceğiniz portlara takarak deneme yapın. Çalışmamaya devam ediyorsa bozuktur zaten zorlamaya gerek yok.

Yeni fanlarla değişimini ve kasa içi temizliğini sağlayın.

Not: Fanla üflediğinizde maske taktığınızdan ve balkon gibi açık alanda yaptığınızdan emin olun zira fön makinesini soğuk modda tuttuğunuz anda ortalık savaş alanı gibi toz olacak.

Ben zaten arkadaşa söyledim nasıl bağlayacağını fakat bağlarken bilgisayarı açıkmış bir de çıplak el ile ellemiş sonra kıvılcım çıkmış anakartın oradan ve bilgisayar hiç açılmamış muhtemelen anakartı yandı.

İki sıkıntım var; kasanın içi tozlu, LED'ler ve fanlar çalışmıyor. İşlemci fanı çalışıyor ama yakın bir zamanda ASUS Prime H410M-K almış olduğum anakarta i5 10400F işlemcisini alıp bilgisayarcıya gidip taktırtacağım. Kasanın içini temizletip bu LED sıkıntısı çözdürmeye çalışacağım ama şu anlık bilgisayar çatır çatır çalışıyor. Bir sıkıntısı yok Allah'tan.

Anakart yansaydı bilgisayar açılmazdı bence ama açıldı şu an. Zaten bunu da bilgisayardan yazıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı