Legion 5 5800H Cinebench testinde 12420 skorunu alıp 100 derece oluyor

Legion 5 cihazıma yaklaşık 6 ay önce termal macun ve fan bakımı yaptım.
Şu an Cinebench testi yaptığımda 5800H işlemci multi skorda 12420 skorunu alıyor. İlk 5 dakikadan sonra sıcaklıklar 100C'ye sabitleniyor. Oyunlarda 95'i geçtiğini görmedim.
Sizce termal macun ve fan bakım zamanı gelmiş mi? Yapmalı mıyım?

Eki Görüntüle 1796238
Mazgal temizligi de yapiyorsun degil mi? O macunun omru daha uzun.

Hocam laptop için bakıyorum ben ya. En azından 1 yıl sıcaklık problemi olmadan kullanmak mantıklı geliyor bana. Pump out yapmayan bir macun lazım ileride alacağım şimdiden araştırıyorum hangisi en iyisi diye.
Zaten bahsettiğimiz macunları laptopta da kullanabilirsin.
İyi ürün aldıktan sonra pump out gibi durumlar için endişelenmene gerek yok, pump-out olacağı varsa oluyor bir şekilde.

Thermal Grizzly Kryonaut başarılı bir ürün, Extreme versiyonu hakkında yorumum yok, eleştirisine bakmadım.

Zaten bahsettiğimiz macunları laptopta da kullanabilirsin.
İyi ürün aldıktan sonra pump out gibi durumlar için endişelenmene gerek yok, pump-out olacağı varsa oluyor bir şekilde.

Thermal Grizzly Kryonaut başarılı bir ürün, Extreme versiyonu hakkında yorumum yok, eleştirisine bakmadım.

Kryonaut ile Extreme akışkanlık olarak aynı sadece iletkenlik olarak biraz daha üstte. Laptopta Kryonaut kullanıp pump out yaşayan gördünüz mü hocam?

Intel Core 8, 9, 10 ve 11'inci nesil işlemciler tost makinesidir. 11'inci nesilde nanometre daha az olduğundan durumu biraz daha kurtarıyor. Ancak 13. nesil işlemciler oldukça serin çalışıyor. AMD tarafında da özellikle Ryzen 5000 serisi en çok ısınan nesil.

Laptop tarafında bu nesildeki işlemcilerin 90 derecelerin üzerini görmesi normaldir.

Mazgal temizligi de yapiyorsun degil mi? O macunun omru daha uzun.
Yapıyorum. Ekran kartında bir problem yok. Temizliği yaptım bu arada yaklaşık 10C lik düşüş sağladı. Macun kesilip koyulduğu için bir de biraz küçük kesilmesi gerektiğinden ilk yapışımda fazla küçük olmuştu işlemci tarafı. Kestim diye öyle bırakmıştım. Açtığımda ekran kartındaki macun tam yayılmış ama işlemcide ara ara boşluklar kalmıştı. İşlemci macununu bu sefer tam yeniledim. Umarım bundan sonra uzun bir zaman götürür.

Kryonaut ile Extreme akışkanlık olarak aynı sadece iletkenlik olarak biraz daha üstte. Laptopta Kryonaut kullanıp pump out yaşayan gördünüz mü hocam?
Kullanıcı yorumlarında pump-out şikayeti okumadım ama macunun performans ve kalitesinden şikayetçi olmuşlar.

Herhangi bir sorun yok, RDR 2 ultradaki sıcaklık değeri gayet iyi. R23 testinde CPU Max watt değerine çıkıyor bazı üreticiler bunu kısitlayabiliyor fakat Legion'da çıkıyordur 100 derece normal o testte.
Bende i5 12500H var testte 95W'a çıkıyor 100 derecede çalışıyor. 95W bir işlemci için sağlam bir değer 12500H'ın da sınır değeri zaten.

Yapıyorum. Ekran kartında bir problem yok. Temizliği yaptım bu arada yaklaşık 10C'lik düşüş sağladı. Macun kesilip koyulduğu için bir de biraz küçük kesilmesi gerektiğinden ilk yapışımda fazla küçük olmuştu işlemci tarafı. Kestim diye öyle bırakmıştım. Açtığımda ekran kartındaki macun tam yayılmış ama işlemcide ara ara boşluklar kalmıştı. İşlemci macununu bu sefer tam yeniledim. Umarım bundan sonra uzun bir zaman götürür.

Ben bakim yapali bir bucuk ay oldu 10 dakikalik Cinebench'te durum boyle.

Screenshot 2023-05-28 103408.png

İşlemci macununu bu sefer tam yeniledim.
Zaten islemci boyutundan daha kucuk kesmen gerekiyor 7950'yi ben zamaninda yarisi boyunda kullandim tamamen yayildi islemciye.

Ben bakim yapali bir bucuk ay oldu 10 dakikalik Cinebench'te durum boyle.

Eki Görüntüle 1796752

Zaten islemci boyutundan daha kucuk kesmen gerekiyor 7950'yi ben zamaninda yarisi boyunda kullandim tamamen yayildi islemciye.
bi fikrim yok. Sadece fan tozlanmasından da kaynaklanmış olabilir. Fanlar ısı bloğuna yapışık olduğu için açmışken macunu da yeniledim.

bi fikrim yok. Sadece fan tozlanmasından da kaynaklanmış olabilir. Fanlar ısı bloğuna yapışık olduğu için açmışken macunu da yeniledim.
Ne kadar suredir bakim yapmiyorsun? Islemci macununu zirt pirt degistirmene gerek yok. Honeywell kullandiysan en az 2 yil omru var o macunun. PCM olmasi omrunun uzun olmasini sagliyor.

Geri
Yukarı