Legion 5 Pro'da Battery Drain neden olur?

loladinismus

Centipat
Merhabalar,
Teknosa'dan Lenovo Legion 5 Pro 82jd002atx İ7-11800h 16GB Ram 512GB Ssd Rtx 3060 6gb 16 bu ürünü aldım fakat 1 saat oyun esnasında şarj %60'dan %50'ye düştü fişe takılı olduğu halde. Battery drain neden oluyor? Şarj cihazı 230 Watt normal diğer modellerde ise 300 Watt. Ondan olabilir mi? Eğer Legion 5 Pro alan arkadaşlar GTA 5 vb oyunlarda 1 saat test yapıp paylaşabilirse deneyimlerini sevinirim. Laptop inanılmaz güzel ama bu battery drain işi can sıkıcı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Isı değerleri oyunda çok iyi, değerler boşta sadece tarayıcı açıkken nasıl acaba hocam fan sesi duyuyor musun? Ayrıca OverDrive modu zaten ghosting engellemek için değil mi neden OverDrive açınca ghosting oluyor anlayamadım.
Quiet mode'da çok sessiz ve normal web gezintisi,youtube vs. gibi durumlarda işlemci 40 derece civarlarındaydı.Dürüst olmak gerekirse intel'in baya ısınmasını beklemiştim ama tam tersi çıktı anlayamadım.Daha fazla güç tüketiyor çünkü.Overdrive ekranın tepkime süresini hızlandırıyor (daha doğrusu ms olarak değeri düşürüyor) bunun bir yan etkisi ise ghosting.

Quiet Mode'da çok sessiz ve normal web gezintisi, YouTube vs. gibi durumlarda işlemci 40 derece civarlarındaydı. Dürüst olmak gerekirse Intel'in bayağı ısınmasını beklemiştim ama tam tersi çıktı anlayamadım. Daha fazla güç tüketiyor çünkü. OverDrive ekranın tepkime süresini hızlandırıyor (daha doğrusu ms olarak değeri düşürüyor) bunun bir yan etkisi ise ghosting.

Anladım, ben OverDrive modunu düz monitörlerde ghosting azaltma sağlıyor olarak biliyordum. Boşta 40 derece çok iyi değer. Teşekkürler bilgiler için.

Almak isteyen arkadaşlara kısaca şöyle özet geçeyim belki işinize yarar.
Bilgisayar önceki kullandığım bütün laptopların hepsinden ÇOK daha sessiz çalışıyor en yüksek güç modunda dahi.GPU 75,işlemci ise 80'i geçmedi 2 saatlik testte, GTA5 quad hd ultra ayarlarda,26 derece odada.Ekran inanılmaz gerçekten BAYA parlak ve renk kalibre edilmiş olarak geliyor fabrikadan içindeki uygulamada görüyorsunuz kalibrasyonu.Panel overdrive modunda baya bir ghosting problemi var şuan,belki çözerler belki de benim şanssızlığımdır.Laptop'ı iade etmeyi hiç istemiyorum eğer bu battery drain sorununu çözerse lenovo.Çözmezlerse ve bana git yeni şarj aleti derlerse mecbur iade için uğraşacağım.
Cihazin ses sistemi nasıl hocam biraz da foto iletir misiniz?

Arkadaşlar bu cihazda oyun oynamadan günlük işler yaparken pil ömrü nasıl olur okul işleri slayt hazırlama vesaire biraz film ve belki biraz kodlama öğrenilirken fişe takmadan ne kadar dayanır tasarruf modunda falan?

Arkadaşlar bu cihazda oyun oynamadan günlük işler yaparken pil ömrü nasıl olur okul işleri slayt hazırlama vesaire biraz film ve belki biraz kodlama öğrenilirken fişe takmadan ne kadar dayanır tasarruf modunda falan?
Hocam sitesinde 7.2 saat demiş ama bence 5-6 saat en düşük ayarlarda gider. Zaman geçtikçe de pil performansı düşer. Ama daha bir test görmedim tahmini yani.

Hocam sitesinde 7.2 saat demiş ama bence 5-6 saat en düşük ayarlarda gider. Zaman geçtikçe de pil performansı düşer. Ama daha bir test görmedim tahmini yani.
Fena değil o zaman doğru mu böyle Bi cihaz için o tarz işlerde priz yoksa hybrid mod ve tasarruf modu açıp parlaklığı biraz kısıp günlük işlerde kullanırken zaten okulda falan aralıksız 5 6 saat kullanma şansım yok Max 2 saat olur ders arası falan bir ödeve bakmak durumunda olursak onhn dışı evde tamamen prizde kullanırım diye düşünüyorum ama gaming laptopu nasıl kullanmak gerek pilini bazı kişiler sürekli şarjda kullanmanın zarar vereceğini söylüyor

Fena değil o zaman doğru mu böyle Bi cihaz için o tarz işlerde priz yoksa hybrid mod ve tasarruf modu açıp parlaklığı biraz kısıp günlük işlerde kullanırken zaten okulda falan aralıksız 5 6 saat kullanma şansım yok Max 2 saat olur ders arası falan bir ödeve bakmak durumunda olursak onhn dışı evde tamamen prizde kullanırım diye düşünüyorum ama gaming laptopu nasıl kullanmak gerek pilini bazı kişiler sürekli şarjda kullanmanın zarar vereceğini söylüyor
Hocam başka bir konuda bende duydum ama zaten fişe takılıyken direk gücü fişten çekiyor olması lazım. Öyle pile zarar gelecek bir durum olmaması lazım. Hatta elektrik kesintisinde o pilin orada durması laptop'un bileşenlerini korumak için iyi bile diyorlardı.
Bir de hocam 60hz'ye alınca daha az pil harcıyor galiba.

Hocam başka bir konuda bende duydum ama zaten fişe takılıyken direk gücü fişten çekiyor olması lazım. Öyle pile zarar gelecek bir durum olmaması lazım. Hatta elektrik kesintisinde o pilin orada durması laptop'un bileşenlerini korumak için iyi bile diyorlardı.
Bir de hocam 60hz'ye alınca daha az pil harcıyor galiba.
Hertzi düşürmek tüketimi azaltır ihtiyaç yokken azaltılabilir bunu vantageden mi yapıyoruz yoksa nvidia denetim masasından mı acaba?

Almak isteyen arkadaşlara kısaca şöyle özet geçeyim belki işinize yarar.
Bilgisayar önceki kullandığım bütün laptopların hepsinden ÇOK daha sessiz çalışıyor en yüksek güç modunda dahi.GPU 75,işlemci ise 80'i geçmedi 2 saatlik testte, GTA5 quad hd ultra ayarlarda,26 derece odada.Ekran inanılmaz gerçekten BAYA parlak ve renk kalibre edilmiş olarak geliyor fabrikadan içindeki uygulamada görüyorsunuz kalibrasyonu.Panel overdrive modunda baya bir ghosting problemi var şuan,belki çözerler belki de benim şanssızlığımdır.Laptop'ı iade etmeyi hiç istemiyorum eğer bu battery drain sorununu çözerse lenovo.Çözmezlerse ve bana git yeni şarj aleti derlerse mecbur iade için uğraşacağım.
Tasarruf kipini kapamanız durumu değiştirmedi mi? Çünkü açıkken tarif ettiğiniz problem gayet doğal.

Geri
Yukarı