Legion 5 RTX 3060 CPU sıcaklığı çok yüksek

kesmeyen arda

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 3 hafta önce Lenovo Legion 5 3060'lı laptop aldım ancak oyunları oynadığım andan beri CPU sıcaklığı çok yükseliyor. İlk başta Valorant kaynaklı sanıyordum ancak LoL oynarken bile 85 dereceye çıkıyor bu değerler normal mi? Bazen Minecraft oynarken bile ısınıyor sebebini anlamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam laptop oyuncusu iseniz hangi laptop olursa olsun bir soğutucu almanız gerekmektedir ve mümkünse kaliteli olsun çünkü laptoplarda termal kısımlar masaüstüne göre daha kısıtlı yerleştiriliyor bu da daha yüksek ısılara sebep oluyor.

Hocam laptop oyuncusu iseniz hangi laptop olursa olsun bir soğutucu almanız gerekmektedir ve mümkünse kaliteli olsun çünkü laptoplarda termal kısımlar masaüstüne göre daha kısıtlı yerleştiriliyor bu da daha yüksek ısılara sebep oluyor.

Öyle olduğunu biliyorum hocam ama LoL gibi bir oyunda 85 derece bana anormal geldi.

Dostum ne normal ne de normal değil. Çünkü işlemcinin o sırada hangi frekansta ve kaç watt çektiğini bilmiyoruz. Sadece sıcaklığa bakarak soğutma performansı hakkında konuşmamız pek doğru olmaz.

Aynı işlemci A laptobunda 30W çektiği sırada 80 derecede çalışır, B laptobunda 70W çektiği sırada 90 derecede çalışır. Ve sadece sıcaklığa bakarak ''A laptobu daha iyi soğutuyor'' diyebiliriz ancak doğru olmaz. Zira B laptobu 30W çekse belki de 60-65 derecede çalışacak.

Valorant ile LOL gibi oyunlarda yüksek kare sayısı çizildiğinden işlemciye binen yük nispeten daha fazla olur. Çok iyi soğutması olan modellerde işlemcilerin 95 derecelere kadar çıktığını görüyoruz. Ancak çektikleri güç 70W civarında olabiliyor ki bu aslında ne kadar iyi soğutulduğunun bir işareti. Kaldı ki Legion 5 en iyi soğutmaya sahip modellerden biridir. 85 derece bu tip oyunlar için gayet normaldir. Ancak güç tüketim değerini ve frekansını takip edebilsek daha isabetli yorumlar yapabilirdik.

Merhaba arkadaşlar yaklaşık 3 hafta önce Lenovo Legion 5 3060'lı laptop aldım ancak oyunları oynadığım andan beri CPU sıcaklığı çok yükseliyor. İlk başta Valorant kaynaklı sanıyordum ancak LoL oynarken bile 85 dereceye çıkıyor bu değerler normal mi? Bazen Minecraft oynarken bile ısınıyor sebebini anlamadım yardımcı olursanız sevinirim.
50 60k lık ve üstü laptoplar hariç bu seviyede hiçbir laptop 60 70 derecelerde oyun oynatmaz. Yani sıcaklık değerleri o seviye de olmaz. Benimde yeri geliyor 80 yeri geliyor 90 derece oluyor ve o şekilde kasmadan performanslı şekilde oynuyorum. Önemli olan zaten o sıcaklıkta performanslı bir şekilde oynamak. Yani çok dert etmeyin. İyi bir soğutucu ve termal macun kullanın. Laptoplar için 80 90 dereceler normaldir malesefki

Dostum ne normal ne de normal değil. Çünkü işlemcinin o sırada hangi frekansta ve kaç watt çektiğini bilmiyoruz. Sadece sıcaklığa bakarak soğutma performansı hakkında konuşmamız pek doğru olmaz.

Aynı işlemci A laptobunda 30W çektiği sırada 80 derecede çalışır, B laptobunda 70W çektiği sırada 90 derecede çalışır. Ve sadece sıcaklığa bakarak ''A laptobu daha iyi soğutuyor'' diyebiliriz ancak doğru olmaz. Zira B laptobu 30W çekse belki de 60-65 derecede çalışacak.

Valorant ile LOL gibi oyunlarda yüksek kare sayısı çizildiğinden işlemciye binen yük nispeten daha fazla olur. Çok iyi soğutması olan modellerde işlemcilerin 95 derecelere kadar çıktığını görüyoruz. Ancak çektikleri güç 70W civarında olabiliyor ki bu aslında ne kadar iyi soğutulduğunun bir işareti. Kaldı ki Legion 5 en iyi soğutmaya sahip modellerden biridir. 85 derece bu tip oyunlar için gayet normaldir. Ancak güç tüketim değerini ve frekansını takip edebilsek daha isabetli yorumlar yapabilirdik.
Arkadaşa katlıyorum. CS de 250 300 fps alıyorum ancak cpu sıcaklığım 85 90 dereceleri görüyor. İşlemcim de 5600h

Aynı işlemci a laptopunda 30W çektiği sırada 80 derecede çalışır, b laptopunda 70W çektiği sırada 90 derecede çalışır. Ve sadece sıcaklığa bakarak "a laptopu daha iyi soğutuyor" diyebiliriz ancak doğru olmaz. Zira b laptopu 30W çekse belki de 60-65 derecede çalışacak.

Valorant ile LoL gibi oyunlarda yüksek kare sayısı çizildiğinden işlemciye binen yük nispeten daha fazla olur. Çok iyi soğutması olan modellerde işlemcilerin 95 derecelere kadar çıktığını görüyoruz. Ancak çektikleri güç 70W civarında olabiliyor ki bu aslında ne kadar iyi soğutulduğunun bir işareti. Kaldı ki Legion 5 en iyi soğutmaya sahip modellerden biridir. 85 derece bu tip oyunlar için gayet normaldir. Ancak güç tüketim değerini ve frekansını takip edebilsek daha isabetli yorumlar yapabilirdik.

Konuyu fazla açmadan anlatmıştım ama bu anlatım daha doğru olur.Core Temp gibi uygulamalar kullanarak işlemci gücünüzü,sıcaklığınızı bildirirseniz daha tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilir.

50 60klık ve üstü laptoplar hariç bu seviyede hiçbir laptop 60 70 derecelerde oyun oynatmaz. Yani sıcaklık değerleri o seviye de olmaz. Benim de yeri geliyor 80 yeri geliyor 90 derece oluyor ve o şekilde kasmadan performanslı şekilde oynuyorum. Önemli olan zaten o sıcaklıkta performanslı bir şekilde oynamak. Yani çok dert etmeyin. İyi bir soğutucu ve termal macun kullanın. Laptoplar için 80 90 dereceler normaldir maalesef ki.

Arkadaşa katlıyorum. CS de 250 300 FPS alıyorum ancak CPU sıcaklığım 85 90 dereceleri görüyor. İşlemcim de 5600H.

Moral bozmak istemem ama Fatih hocam haklı gibi sonuç olarak laptoplar ısınır ve ısınması gayet normaldir fakat çok yükseklere çıkar ise bir teknik servise göndermenizi öneririm termal macun değişimi vb gerekebilir.

Konuyu fazla açmadan anlatmıştım ama bu anlatım daha doğru olur.Core Temp gibi uygulamalar kullanarak işlemci gücünüzü,sıcaklığınızı bildirirseniz daha tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilir.

Moral bozmak istemem ama Fatih hocam haklı gibi sonuç olarak laptoplar ısınır ve ısınması gayet normaldir fakat çok yükseklere çıkar ise bir teknik servise göndermenizi öneririm termal macun değişimi vb gerekebilir.
Benim laptoplarda sıcaklık limitim 90 derece. Bizim bu amd işlemcilerde amd ryzen controller system var. İşlemci watı veya sıcaklığını sabit tutabiliyoruz. Her oyunda 88 90 derece max diyorum o sıcaklığı geçmiyor. Arkadaş içinse böyle bir program varsa onu öneririm. Yoksa işlemci turbo boost kapatsın 5 7 fps düşer ama sıcaklık 10 derece kadar daha az olur.

Benim laptoplarda sıcaklık limitim 90 derece. Bizim bu AMD işlemcilerde AMD Ryzen Controller System var. İşlemci watı veya sıcaklığını sabit tutabiliyoruz. Her oyunda 88 90 derece Max diyorum o sıcaklığı geçmiyor. Arkadaş içinse böyle bir program varsa onu öneririm. Yoksa işlemci Turbo Boost kapatsın 5 7 FPS düşer ama sıcaklık 10 derece kadar daha az olur.

Ben AMD bilgisayarımda Max 80 küsur görmüştüm arkadaşlarım PC sayesinde tost yapabiliyorum dediğimde dalga geçtiğimi düşünüyorlardı :D

Benim laptoplarda sıcaklık limitim 90 derece. Bizim bu AMD işlemcilerde AMD Ryzen Controller System var. İşlemci watı veya sıcaklığını sabit tutabiliyoruz. Her oyunda 88 90 derece Max diyorum o sıcaklığı geçmiyor. Arkadaş içinse böyle bir program varsa onu öneririm. Yoksa işlemci Turbo Boost kapatsın 5 7 FPS düşer ama sıcaklık 10 derece kadar daha az olur.

İşlemcim Intel hocam pek de bu konulardan anlamam zaten hangi ama dediğim gibi bilgisayara bu kadar para verdikten sonra moralim bozuldu.

İşlemcim Intel hocam pek de bu konulardan anlamam zaten hangi ama dediğim gibi bilgisayara bu kadar para verdikten sonra moralim bozuldu.

Dostum hemen moralini bozma dediğim gibi bir soğutucu al laptopunun boyutlarına uysun yeter arasında illaki fark olacak fakat fazla küçük bir fan olursa tam soğutmayabilir soğutucu kesinlikle çok fark edecektir ikinci tavsiyeme geçeyim fan alamıyorsan bilgisayarının fan delikleri boşta olacak şekilde yerleştir (altına kitap vb. bir şeyler koy yumurta kolisi önerimdir fan alamadığım dönemde bende onu kullanırdım) klavye fareun harici olarak varsa bağla ve laptopa değmeden oyna sıcak olduğunu çok fark ettirmez en azından :) biraz daha mutlu oynarsın.

Geri
Yukarı