Ahmet Özçelik

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
Merhaba, komşunun bilgisayarını Türkçe yapmak için aldım. Sıkıntı vardı, dili değişmiyor, yarısı Türkçe yarısı İngilizce oluyordu. Ben de formatlayayım dedim. Yabancı olduğum bir konu değildi bilgisayarcıda çalışmıştım, günde 10-15 bilgisayara format atıyordum sıkıntı yaşamıyordum. Bu bilgisayarda 32 GB SSD biçimlendirdim yüklemek istedim, resimdeki hatayı verdi. Bir sürü yol denedim yapamadım. BIOS'unda advanced menüsü yok, olsa yine bir şekilde hallederdim. BIOS yazılımı atayım diyeceğim, hem bilgisayar açılmıyor (diski biçimlendirdim çünkü) hem de garanti dışı bırakmak istemiyorum. Bir yerde okudum eski sistemi neyse onu at düzelir yazıyordu, intenetten indirdim UEFI destekli Windows 10 Home, onu da kabul etmedi. Yardım lütfen.
P_20160801_173312-min.jpg

Bir acronis imajı at. Ya da Mini windows 7-10 tarzında bir şey ile bilgisayarı aç. GimageX programı ile windows kurulum medyasının sources klasöründe bulunan install wim dosyasını SSD içerisine çıkart.

BIOS ayarlarınız doğru değil, yani format atmayı biliyorum diyorsunuz ama bilmiyorsunuz.
BIOS'dan Legacy yapıp, Secure boot kapatıp format atacaksınız. AHCI'yı da seçin. Laptop modelini de tam vermemişsiniz. Chrome OS yüklü geliyor o seride hangisi olduğu da belli değil.

Bilgisayara Lenovo'nın kendi sitesinden Windows 10 Home indirip bilgisayarı UEFI konumuna getireceksin Security Boot kısmını disable yapacaksın. Lenovo emmc cihazları böyle yüklenir olmazsa da Lenovo'yla iletişim kuracaksın Lenovo Recovery creator uygulamasıyla indiriliyor. Elinde 16 gibi USB olacak tavsiye ederim bende aynı hatadan oldu öyle çözüldü. Orada bilgisayarın markası s/n seri no yaz hesap oluştur kendileri seni yönlendirirler.

Geri
Yukarı