Lenovo B560 Sürekli Kapanma Sorunu

sakultakim

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar. Buna benzer konuların çoğunu okudum lakin elde tutulur bir sonuca ulaşamadım. Yakında camdan aşağı atacağım ama pişman olacağım diye de korkuyorum. Sorunuma gelecek olursak Windows 7 kuruyorum kapanıyor, 10 kuruyorum kapanıyor, film izliyorum kapanıyor, format atarken kapanıyor, tarayıcıda bir şey okurken kapanıyor, ubuntu mint ve bir çok linux dağıtımı kullandım kapanıyor, soğutucusu var yine kapanıyor, buzdolabına koyuyorum şaşırmayın yine kapanıyor, bataryada kullanayım diyorum kapanıyor, bataryayı söküp doğrudan kablo ile kullanıyorum kapanıyor. RAM'leri tek tek farklı slotlarda denedim kapanıyor, HDD'siz kullanmaya çalıştım (live CD) yine kapanıyor. Geçen gün söktüm her şeyini termal macununu falan yeniledim sorunum devam ediyor. İşin garip yanı bazen mavi ekran hatası alıyorum ve detaylarına baktığımda fazla ısındığından ve sistemin kendisini korumasını gerektiğinden kapatması lazımmış ama BIOS'da bir bilgisayar nasıl ısınabilir? Buzdolabında duran bilgisayar nasıl kapanabilir sıcaktan anlam veremiyorum. Varsa daha başka fikirleriniz lütfen paylaşın çünkü gına geldi artık.

Laptopumun markası ve modeli Lenovo B560;
-I5 540M
-DDR3 2+2 RAM
-Intel HD Graphics Family

Ekleme: Ayrıca başka bir sorunum bir işletim sistemi kuracağım zaman zorluk çıkarması, mesela şuan Windows 7 kurmam gerekiyor ama windows dosyaları kopyalıyor ibaresinden sonra siyah ekranda bir tane mouse imleci var ve yaklaşık 10 dakikadır bu şekilde bekliyor. Bu denediğim 5. farklı windows 7 sürümü. Geçenlerde ubuntu kurmak istediğimde 2 gün uğraştırmıştı beni. Ubuntu kurar iken acpi=off komutunu vererek kurmayı başarabilmiştim. Ama windows için böyle bir seçeneğe nasıl ulaşacağımı bilmiyorum. Bu konu hakkında da yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:
Buzdolabına koymanız aktif bir fan soğutması için yararlıdır yalnızca. Yoksa akımın geçtiği bir bileşen isterseniz Sibirya'da olun yine de yüksek sıcaklıklara ulaşabilir.
Öncelikle işlemciden kaynaklandığını düşünüyorum. İkinci ihtimal olarak da anakart üzerinde bir sorun olabilir. Sürekli kapanmasının sıcaklık harici lehim atması gibi bir nedeni de olabilir.

Buzdolabına koymanız aktif bir fan soğutması için yararlıdır yalnızca. Yoksa akımın geçtiği bir bileşen isterseniz Sibirya'da olun yine de yüksek sıcaklıklara ulaşabilir.
Öncelikle işlemciden kaynaklandığını düşünüyorum. İkinci ihtimal olarak da anakart üzerinde bir sorun olabilir. Sürekli kapanmasının sıcaklık harici lehim atması gibi bir nedeni de olabilir.
Anlıyorum. Peki bir bilgisayar tamircisine götürsem sizce yapabilirler mi? Çünkü son zamanlarda bilgisayarcılara karşı aşırı bi nefretim oluştu pek güvenemiyorum da bu konuda. Sadece Konyadakilerden bahsediyorum.

Anlıyorum. Peki bir bilgisayar tamircisine götürsem sizce yapabilirler mi? Çünkü son zamanlarda bilgisayarcılara karşı aşırı bi nefretim oluştu pek güvenemiyorum da bu konuda. Sadece Konyadakilerden bahsediyorum.

Ben olsam götürmezdim. Güvenmiyorum. Firma da yapmıyorsa götürebilirsiniz elbet fakat tüm sistemi vermezdim ben. Sadece sorunlu parçayı verir test etmesini isterdim. Bunu da yapan olur mu bilmiyorum.

Ek: Eğer ücret vererek yaptırırım diyorsanız direkt Lenovo Türkiye ile görüşüp randevu alın, ücretli şekilde serviste yapsınlar derim.

Ben olsam götürmezdim. Güvenmiyorum. Firma da yapmıyorsa götürebilirsiniz elbet fakat tüm sistemi vermezdim ben. Sadece sorunlu parçayı verir test etmesini isterdim. Bunu da yapan olur mu bilmiyorum.

Ek: Eğer ücret vererek yaptırırım diyorsanız direkt Lenovo Türkiye ile görüşüp randevu alın, ücretli şekilde serviste yapsınlar derim.
Açıkçası böyle bir bilgisayar için masraf etmeyi düşünmüyorum ama ne yazıkki okulda lazım oluyor. Hiç olmadı dediğiniz gibi servisle iletişim kurayım.

Açıkçası böyle bir bilgisayar için masraf etmeyi düşünmüyorum ama ne yazıkki okulda lazım oluyor. Hiç olmadı dediğiniz gibi servisle iletişim kurayım.
Servis çok yüksek bir fiyat çıkarırsa önemli verileriniz de yoksa parça niyetine satıp ikinci el temiz bir Laptop alın bence.

Servis çok yüksek bir fiyat çıkarırsa önemli verileriniz de yoksa parça niyetine satıp ikinci el temiz bir Laptop alın bence.
Ya başka bir sorum olacak bilginiz var mı bilmiyorum ama windows 7 kurmam gerekiyor ve böyle bir hata alıyorum

Dosya Ekleri

• 76080a02-1b58-45ea-ad39-d50656270119.jpg
    76080a02-1b58-45ea-ad39-d50656270119.jpg
    79,6 KB · Görüntüleme: 47
Bilgisayarınızda herhangi bir sorun yok değil mi? Entegrelerde sorun olmuş olabilir ama yoksa eğer fotoğrafını atmanızı isteyeceğim sizden, belki farklı bir şey görebiliriz.(anakartın) Bilgisayarcıya götürmek istiyorsanız İstanbul'da bu işi bilen ve çok iyi yapan, kenar mahalle bilgisayarcısı olmayan profesyonel bir yer var B560 kuzey köprüsü yanmıştı onlar tamir etti ve şu an hala çalışıyor. Konuşun isterseniz kargoyu halledebilirseniz gönderin derim, olmadı en azından neden olabileceği hakkında bilgi alırsınız. USTEK Bilgisayar Bilgi İşlem

Makinayı sıfır alıp mı kullandın?

Kapanma süresi hep yarım saat mi? CPUZ ile çipsetini öğrenir misin?
Değilse sıcaklıkları kapanana kadar gözlemle, HWmonitor ile, oradan bilgi verirsen daha anlamlı olur.

Buzdolabına da koyma, lehim attırabilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı