LENOVO G-710 bazı oyunlarda düşük FPS sorunu

Huares

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Mechanical Engineer
Herkese merhaba. Yaklaşık bir sene önce LenovoG710 ( 17.3'' 1TB HDD, Intel® Core i7-4702MQ İşlemci, 8RAM, G.Force 2 GB GT820M, vsvs olan modeli.) aldım. (Fiyat Performans açısından en uygunuydu diyebilirim) Genel olarak performansından memnunum. Ancak öyle olaylarla karşılaştım ki şu bir yılda, aydınlatırsanız sevinirim çelişkileri.
Öncelikle bir yıldır bilgisayarmda ısınma problemi olmadı. Hatta buna şaşırdım çünkü laptoplarda ısınmadan şikayet ediyordu herkes. Ciddi anlamda 10 saat hiç kapatmadan oyun oynamışlığım vardır. (Soğutucu kullanmıyorum). Mühendislik programlarında da çok akıcıdır kendisi; SolidWorks, 3Ds Max, AutoCad, MatLAb, Catia. hepsiyle ilgiliyim kurup kullandım.
Bahsettiğim çelişki oyun performansında başlıyor. (Ekran kartı oyun için ideal olmasa da yani ben zaten GTA5, BF4 vs son çıkan oyun müptelası biri değilim. Favorilerim var ve onları akıcı oynatsın yetiyor bana.) Şimdiye kadar Mafia 2, Fifa2015, The Elder Scrolls Skyrim, Dota 2, Football Manager 201(5)6, Age Of Empires III (high), Crysis (medium), CoD 5(Medium-High)vs kurup denedim. Mafia 2'yi bildiğiniz dona dona çalıştırdı. Yani Türkçesi kaldırmadı. Fifa 2015'de HDIM ile TV'ye bağlayıp oynadım saatlerce sorun olmadı akıcıydı orta ayarlarda. Dota 2 Reborn yamasından önce çok çok akıcıydı fakat ne alakaysa reborn.dan sonra akıcılığını kaybetti. Dota 2 medium ayarlarda FPS'ye baktıgımda en az 39'u gördüm en yüksek 149. yani 60FPS sabitleniyor rahatlıkla. Anlamadığım forumlarda surda burda 30FPS'ye iyi diyenler nasıl oynuyor yani 60FPS bile takılıyor. Bu çelişkiyi anlamadım. İkincisi Dota II Mafia II'den sonra Skyrim kaldırmaz dedim ama deneyim dedim. Sonuç olağanüstü oldu. High'e yakın grafiklerle çok akıcı oynadım gökyzü, su yansımaları, detaylar gölgeler vs. çok iyiydi çok şaşırdım. Yani nasıl kasmadı bu oyunda diye. CoD zaten (Medium+) akıcıydı. Fm.de aynı şekilde. Genel anlamda daha düşük sistem gereksinimi isteyen oyunlar da kasabilirken nasıl oluyorda grafik vs çok daha gelişmiş ve çok daha fazla gereksinim isteyen oyunlarda hiç sorun olmadan akıcı çalıştırabiliyor? Oyun motoru açısından da daha gelişmiş oyunlarda kasmayabiliyor. Bunu çözemedim. Yani her hangi bir oyunu kesinlikle kaldırmaz dedigimde kaldrabiliyor. Bunu rahat kaldrır dedigim oyunları kaldıramıyor(akıcı oynatmıyor).
Neyse bu modeli düşünen arkadaşlar için kullanıcı gözüyle inceleme yapmış olayım aynı zamanda kafamda ki soruları toparlayayım :))

1) Nasıl oluyor da 30-60 FPS akıcı sayılabilecekken, oyun(lar) +100 FPS gösterirken bile takılmalar oluyor? (online oyunlar da ping sorunum yok)

2) Bu makina Crysis, Skyrim-Fifa15(6)-CoD nasıl akıcı(medium-high) oynatabiliyorda sistem gereksinimi çok daha düşük olan oyunlar da takılma yapıyor?

3) Bu model de ekran kartı yükseltmesi yapabilir miyim şahsen canavar elde ederim oluyorsa.

Driver güncellemeleri, fan temizliği, Booster kullanımı, format atma, ekran kartı opti. Programı, performans modu ayarlamaları (intel-nvidia), Başlangıç programları, arka planda çalışan programlar, Anti-Virüs Kasması, oyun çözünürlüğü düşürme gibi önerilerle ve sorularla gelecek arkadaşlar hoşgeldiniz güle güle =))

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı