Lenovo G560 Ekran kartı ve İşlemci değişimi

Selinti Gazer

Hectopat
Kullandığım Laptop Lenovo G560. Minecraft adlı oyuna başlama çabalarım ne kadar uğraşırsam uğraşayım başarılı olamadı.
Sorun şu ki önce Ram yetmemesinden kaynaklanıyor diye düşündüğüm bilgisayara Ekstra 4 Gb Ram alıp 6 Gb çıkardım fakat Fps'si sıfırdan bire çıkarabildim. Sonra işlemciden kaynaklanıyordur diye araştırmalar yaptım fakat alakası yok ve hiç ummadığım nokta olan ekran kartı olayına göz attım ve bilgisayarımın onboard Intel HD Graphic (core i3) grafik kartı olduğunu fark ettim ve bunun çözümü var mı diye araştırırken ''Laptop ekran kartı değişimi'' adlı videonuzu buldum.

Sonuç olarak Lenovo g560 model bilgisayarıma yapabilecek bir şey yok gibi görünüyor. Fakat elimde 4 sene önce aldığım aşırı ısınma sorunu olan hatta abartmıyorum youtube'de bir video izlerken bile kapanabilen Acer aspire 5739g model bilgisayarım aklıma geldi. Ve değişime uygun olup olmadığını öğrenmek istiyorum çünkü defalarca söküp temizlemişliğim var ve üzerindeki ekran kartı çıkarılabiliyordu.

Bana yardımcı olabilir misiniz izlemem gereken adımlar konusunda ?
Isınma sorununun macunla bir alakası var mıdır? 4 senedir defalarca sökmeme rağmen macun yenilemedim.
İşlemci değiştirilebilir mi bu modelde ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Temizlikten sonra macunu da yenilemeniz gerekir. Söylediğiniz 2 bilgisayarında ekran kartları gömülü olduğu için değişmez. İşlemci değiştirmek istiyorsanız buradan bakabilirsiniz. CPU-Z'den işlemci soketini öğrenin ona göre bakın kendinize işlemci.

Yazıda belirttiğim gibi Acer Aspire 5739g model bilgisayarımın ekran kartı takılı olduğu yuvadan çıkarılıyor. Asıl önemli olan üst model bir ekran kartı takılabiliyor mu onu öğrenmek istiyorum.

Sorumu yanıtladığınız için teşekkür ederim.

Bu arada bir şeyin unuttum cevaplarken tekrar düzenliyorum mesajımı, göndereceğim video linki ile aynı marka model bilgisayar kullanıyorum sanırım aynı seri çünkü sökülüşü ve içi aynı videodaki şekilde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba,

Lenovo G560 için işlemciyi değiştirip belki HD 4000 GPU'lu bir model takma şansınız olabilir.

Acer aspire 5739g için ise sorun ısınma gibi. Termal macun yenilemesi sorunları çözecektir. Ek olarak ekran kartı değişebiliyor ama MXM standardını bilmek gerek. MXM II ise bir anlamı yok değiştirmenin.

Merhaba,

Lenovo G560 için işlemciyi değiştirip belki HD 4000 GPU'lu bir model takma şansınız olabilir.

Acer aspire 5739g için ise sorun ısınma gibi. Termal macun yenilemesi sorunları çözecektir. Ek olarak ekran kartı değişebiliyor ama MXM standardını bilmek gerek. MXM II ise bir anlamı yok değiştirmenin.

Cevapladığınız için teşekkür ederim Burak bey. Acer 5739g bilgisayarım şu an ailemde sadece internete girme görevi için onlara bırakmıştım. Bütler sebebiyle gidemedim gittiğimde bu konuyu araştıracağım şubat 15 gibi. Son olarak değiştirmenin mantıklı olabilmesi için MXM standartının ne olması gerektiğini söyleyebilir misiniz?

Bu arada şöyle birşey buldum yabancı bir laptop forumdan;

Aspire 5739G - MXM-A, HD 4570, GT 130M, GT 240M, Upgrade to HD 4650, Upgrade to HD 4670

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı