Lenovo G58 sistem mavi ekran hatası

Kartex

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Bilgisayarımı açtığım anda mavi ekran hatası alıyorum.
Sebebini hala anlayamadım.
Bu yüzden ağ ile güvenli Mod'u açarak bu konuyu buraya yazma kararı verdim.
Sistem bilgilerim:
Lenovo G580 notebook.
2 GB 1600MHz DDR3 RAM.
Intel HD Graphics (direk böyle yazıyor sayı falan yok nedense)
Intel Celeron 1.80GHz 2 çekirdek işlemci.
320GB HDD 5400RPM.
Windows 7 Ultimate 64 Bit.
Hata kodu: Dumping physical Memory to disk: 90.
Not: Görüntü bağdaştırıcılarından driveri silip yükledim fakat sorun devam ediyor.

HDD sağlığını analiz ettiğimde sağlık 0 gösteriyordu.
Excellent %67 olarak yazıyordu.
Bununla ilgili olma ihtimali var mı?

Technopat.rar doğru değil mi attığım link?

Son düzenleme:
Dump dosyalarınızı inceledim. Bu sorunun çok fazla sebebi olabileceğini düşünüyorum. Şunları tek tek yapmanızı tavsiye ederim;
1- BIOS'unuzu güncelleyin. buradan indirin.
2- Windows 7 veya 8 kurun.
3- Tüm driverlarınızı buradan indirip kurun.
4- Görüntü+ S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi'ne sağ tıklayarak "Yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile açınız. Açılan pencereye SFC/SCANNOW yazıp ENTER tuşuna basınız. Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz.
5- BURADA yer alan dosyayı masaüstüne indirip, sıkıştırılmış dosyadan çıkartınız. Çıkarttığınız Allupdate.bat dosyasına sağ tıklayarak "Yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile çalıştırınız. İşlem tamamlanıp, DOS ekranı kapandıktan sonra test ediniz.
6- Görüntü+ S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi'ne sağ tıklayarak "Yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile açınız. Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek ENTER tuşuna basınız.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Edit : Bunları yapmadan önce HDD'nize bir bad sector taraması yapın. Eğer bad sector çıkarsa o bölümleri kapatın(internetten araştırabilirsiniz) yada yeni bir SSD alın.

Dump dosyalarınızı inceledim. Bu sorunun çok fazla sebebi olabileceğini düşünüyorum. Şunları tek tek yapmanızı tavsiye ederim;
3- tüm driverlarınızı buradan indirip kurun.
4- Görüntü+ s tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen komut istemi'ne sağ tıklayarak "yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile açınız. Açılan pencereye SFC/SCANNOW yazıp enter tuşuna basınız. Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz.
5- BURADA yer alan dosyayı masaüstüne indirip, sıkıştırılmış dosyadan çıkartınız. Çıkarttığınız Allupdate.bat dosyasına sağ tıklayarak "yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile çalıştırınız. İşlem tamamlanıp, dos ekranı kapandıktan sonra test ediniz.
6- Görüntü+ s tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen komut istemi'ne sağ tıklayarak "yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile açınız. Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek enter tuşuna basınız.

DISM.exe /online /cleanup-image /scanhealth
DISM.exe /online /cleanup-image /restorehealth

Edit: Bunları yapmadan önce HDD'nize bir bad sector taraması yapın. Eğer bad sector çıkarsa o bölümleri kapatın(internetten araştırabilirsiniz) ya da yeni bir SSD alın.

Dostum şu an laptop daha değişik bir durumda. Açıyorum çok yavaş hatta neredeyse 1 Bayt hızında hız. Yardım edin. Help.

Dostum şu an düzeldi.
Temp dosyalarini sildim.
Ama dosya aktarim yapınca yine mavi ekran oluyor. Ve HDD aşırı ısınıyor.
60 C falan.

Dediklerimi uygula.
Dediklerimi uygula.

Dostum hazır düzelmişken driverleri güncelleyeyim dedim.
Fakat o yükleme işareti dönüp duruyor.
Loading... Diye.
Çok mu sürer bu?
Dediklerimi uygula.

Dostum hazır düzelmişken driverleri güncelleyeyim dedim.
Fakat o yükleme işareti dönüp duruyor.
Loading... Diye.
Çok mu sürer bu?
3- tüm driverlarınızı buradan indirip kurun.
4- Görüntü+ s tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen komut istemi'ne sağ tıklayarak "yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile açınız. Açılan pencereye SFC/SCANNOW yazıp enter tuşuna basınız. Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz.
5- BURADA yer alan dosyayı masaüstüne indirip, sıkıştırılmış dosyadan çıkartınız. Çıkarttığınız Allupdate.bat dosyasına sağ tıklayarak "yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile çalıştırınız. İşlem tamamlanıp, dos ekranı kapandıktan sonra test ediniz.
6- Görüntü+ s tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen komut istemi'ne sağ tıklayarak "yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile açınız. Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek enter tuşuna basınız.

DISM.exe /online /cleanup-image /scanhealth
DISM.exe /online /cleanup-image /restorehealth

Edit: Bunları yapmadan önce HDD'nize bir bad sector taraması yapın. Eğer bad sector çıkarsa o bölümleri kapatın(internetten araştırabilirsiniz) ya da yeni bir SSD alın.

6.seçenekte hata 87 adlı bir hata alıyorum.
Sebebi nedir? Nasıl çözülür?

Son düzenleme:
Adımların hepsini sırasıyla uyguladığınıza eminmisiniz ? Eğer hepsini uyguladınız ve tek sorununuz hata 87 ise;
6- Görüntü + S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi'ne sağ tıklayarak "Yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile açınız. Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek ENTER tuşuna basınız.
  • exe / Online / Cleanup-image / ScanHealth - Windows 7 için sadece bu kod
  • Aynı komut + DISM.exe / Çevrimiçi / Temizleme-resmi / RestoreHealth - Windows 8, 10 ise bunu da girin.
Olmazsa HDD'nizdeki bad sectorleri kapatın yada yeni bir SSD alın. Sonra temiz bir kurulum yapın yada Windows Onarım işlemi yapın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(Çok fazla alıntı kullanmışsınız :D )

Adımların hepsini sırasıyla uyguladığınıza emin misiniz? Eğer hepsini uyguladınız ve tek sorununuz hata 87 ise;
  • Exe / Online / cleanup-image / scanhealth - Windows 7 için sadece bu kod.
  • Aynı komut + DISM.exe / çevrimiçi / temizleme-resmi / restorehealth - Windows 8, 10 ise bunu da girin.
Olmazsa HDD'nizdeki bad sectorleri kapatın ya da yeni bir SSD alın. Sonra temiz bir kurulum yapın ya da Windows onarım işlemi yapın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(çok fazla alıntı kullanmışsınız :D )

Format atmadim sadece o kadar. Ama HDD sağlığına baktığımda %0 gösteriyordu. 6 senelik laptop. Bad sector taramasida yaptim HDD Tune'den healt a da baktim 1 tane kirmizi bisi vardi tam çözemedim ama bad sector gibi bir şey.
Neyse sağ ol yardımın için.
Dayanacağız artik birkaç sene daha.
Başka çaresi yok.

Geri
Yukarı