Lenovo G580 Boot Recovery Nasıl Yapılır?

ofpistan

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci -
Windows 8 ile uyumlu daha hızlı boot edebilmek için güncelleme yapmaya kalkıştım, Lenovo'nun sitesine girdim.
Siteden modelimi seçtim ve resmini paylaştığım dosyayı indirdim.

rQfr46I.png

Resimde görülen READ ME dosyasının linki burada;
http://download.lenovo.com/consumer/mobiles/5ecn96ww.txt

Readme dosyasında geçen yükleme talimatı aynen şu şekilde;
Kod:
[COLOR=#000000]Downloading the package[/COLOR]=======================
1. Click the file link to download the file from the web page.
2. When prompted, select a drive and directory in which to save the downloaded file.

Installing the package in Microsoft Windows 8.
======================
1.    Double click the packaged file, select YES while Windows User Account Control is popping a prompt. [COLOR=#000000]2.    This program will flash new BIOS to your PC without interventions, at last PC will auto restart.[/COLOR]

Bende saf gibi ne kadar kolaymış exe'yi çalıştırıcam olup bitecek diyerek o şekilde exeyi açtım.
2dk kadar işlem sürdü ve talimatta bahsettiği gibi yeniden başladı sistem. Sonrasında aşağıdaki hatalar baş gösterdi.

Açılışta bir kere lenovo logosu geliyor ardından da bu ekran geliyor;

4rkpXso.jpg

[Ok] dedikten sonra karşıma bu menüyü getiriyor;

SNZKBzG.jpg

Notebook'a doğrudan ağ kablosunu bağladım (notebook+modem) aynı işlemler tekrarlandı yine sonuç alamadım.
Daha sonra netbook'u da ağa dahil ettim (notebook+netbook+modem) , tekrar işlemleri tekrarladım sonuç alamadım.
Lenovo support forumlarında dolaştım aynı hatayı g580 ile yaşayan bir arkadaş, problemi
Kod:
[COLOR=#333333][FONT=Arial]Phoenix.Crysis.Tool[/FONT][/COLOR]
ile nasıl çözüldüğünü anlatmış, 8gb sony belleğimi takıp programı çalıştırdım ve belleği şu şekilde formatladı;

5ryVCph.png

Usb belleği takıp başlattığımda değişen birşey olmadı. Format atmadan hddyi kurtarabilirsem çok güzel olacak. Yarım kalmış projem vardı ama önemli olan önce bilgisayarı kurtarabilmek. Yardımlarınızı, önerilerinizi bekliyorum :)

Açılışta DEL veya F2 ile BIOS'a girin. Akabinde Boot mneüsüne gelin ve burada boot sıralamasına bakın. Burada sabit disk ve optik sürücü gözüküyor mu?
Malesef açılışta boot seçenekleri gelmiyor, normalde lenovo logosu gözükür, altında da tek satır açıklama yazardı "Bios setup F2" tarzında, altta yazı çıkmıyor sadece logo geliyor ardından da 2.resimdeki OK yazan kutucuk çıkana kadar, ipv6 ve ipv4 bağlantısı arıyor sistem.

- - - Güncellendi - - -

Çok teşekkür ederim Burak Alkan, sorunu sayende çözdüm. 3-4 saat uğraşıp araştırdım ama açılışta F2 ve Del'e basmamıştım :)
Bastığımda bios menüsüne girdi, bios güncellenmiş gözüküyor (v3.0 dı v9.0 olmuş) ve UEFI moddaydı onu Legacy Support yaptım, Boot Priority Legacy First yaptım, kaydet çık işlem tamam :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı