Çözüldü Lenovo IdeaPad 1 RAM yükseltmesi yapılabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

nicknick

Zeptopat
Daha fazla  
Lenovo IdeaPad 1 15IGL7 model numaralı bir laptop aldım çünkü maddi durumum buna yetiyordu.
İşlemci: Intel Celeron N4120 1.1GHz
RAM: 4 GB.
Fakat laptopun RAM'ini yükseltmek istiyorum. Baktığım yerlerde RAM değiştirilemez cihaza entegre denmiş fakat YouTube'da ilk görselde eklediğim yorumu gördüm.

Screenshot_20240407_130725_YouTube.jpg

Bu yapılabilir mi ve eğer yapılıyorsa nasıl yapacağım hakkında bilgi verirseniz çok memnun kalırım. Konuyla ilgili fazla bilgim yok detaylı ve açık şekilde anlatırsanız iyi olur. Diğer bir sorum da yabancı kaynaklarda direkt olarak bu model için satılan ve yükseltme için olduğu yazılan RAM'ler mevcut eğer değişemiyorsa neden RAM'in satışı var. İkinci görsele de bu satışın fotoğrafını koyuyorum.

Screenshot_20240407_134117_Chrome.jpg

Çözüm
En alt işlemciye sahip değildiniz, neden slotsuz onu çözemedim. Çoğu yerde slotun olduğu yazıyor, datasheet içinde iki ayrı durum yazıyor. Yüksek ihtimal slot gelir diye düşünmüştüm fakat yeri hazır ama yok. Slot olunca böyle görünüyor, aynı ürün sizde olan ile;

1713108082897.png

Slot olmadığı için RAM eklemesi yapamazsınız, kötü olmuş.
Cihazda 1 adet SO-DIMM slotu var. Yine bilgisizi bir insan YouTube üstünde videolar çekiyor demek, neyse.

1712500984135.png

Kaynak: https://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/IdeaPad/IdeaPad_1_15IGL7/IdeaPad_1_15IGL7_Spec.pdf

Laptopa dahil lehimli RAM mevcut fakat bununla uğraşmaya gerek yok ve zaten bunu değiştirmek riskli. SO-DIMM slotu var. Gayet iyi bir şey yükseltme yapmak için. İşlemciden dolayı maksimum 2400MHz hızında çalışabiliyor RAM. Bu hızda bir RAM alıp kullanabilirsiniz.

Lehimli olduğundan DRAM üreticisini muhtemelen göremeyeceğiz. Şu RAM iş görmesi lazım;

JEDEC profilinden ötürü 2666MHz veya 3200MHz ürünlerde çalışabilir fakat riske gerek yok.

Cihazda 1 adet SO-DIMM slotu var. Yine bilgisizi bir insan YouTube üstünde videolar çekiyor demek, neyse.

Eki Görüntüle 2161906

Kaynak: https://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/IdeaPad/IdeaPad_1_15IGL7/IdeaPad_1_15IGL7_Spec.pdf

Laptopa dahil lehimli RAM mevcut fakat bununla uğraşmaya gerek yok ve zaten bunu değiştirmek riskli. SO-DIMM slotu var. Gayet iyi bir şey yükseltme yapmak için. İşlemciden dolayı maksimum 2400MHz hızında çalışabiliyor RAM. Bu hızda bir RAM alıp kullanabilirsiniz.

Lehimli olduğundan DRAM üreticisini muhtemelen göremeyeceğiz. Şu RAM iş görmesi lazım;

JEDEC profilinden ötürü 2666MHz veya 3200MHz ürünlerde çalışabilir fakat riske gerek yok.
Öncelikle çok teşekkür ederim. Fazla bilgim yok kusura bakmayın atmış olduğunuz RAM'i direkt olarak alıp laptopun bahsettiğiniz SO-DIM slotuna takıyorum ve sonrasında normal RAM takıldığında yapılması gereken adımları izliyorum değil mi? Farklı bir yol izlememe gerek yok anladığım kadarı ile.

Direkt RAM'i takıp sistemi açabilirsiniz. Bu kadar. Uyum konusunda problem olacağını sanmam ama olmayabilir düşük bir ihtimal olsa da. Bu ihtimal hep bulunur. Gayet basit bir işlem. Herhangi bir durumda buradan yazabilirsiniz. Yardımcı olurum.

Direkt RAM'i takıp sistemi açabilirsiniz. Bu kadar. Uyum konusunda problem olacağını sanmam ama olmayabilir düşük bir ihtimal olsa da. Bu ihtimal hep bulunur. Gayet basit bir işlem. Herhangi bir durumda buradan yazabilirsiniz. Yardımcı olurum.
Ben laptopu açtım fakat RAM takılacak yerde slot yok sanırım, ne yapmam gerekiyor? Fotoğrafı ekliyorum.
20240414_180540.jpg

Son düzenleme:
En alt işlemciye sahip değildiniz, neden slotsuz onu çözemedim. Çoğu yerde slotun olduğu yazıyor, datasheet içinde iki ayrı durum yazıyor. Yüksek ihtimal slot gelir diye düşünmüştüm fakat yeri hazır ama yok. Slot olunca böyle görünüyor, aynı ürün sizde olan ile;

1713108082897.png

Çözüm

Eki Görüntüle 2168546

Peki slotu ayrıca taktırabilme şansım var mı, herhangi bir bilgisayarcıya vs?

Bu tip durumlarda model koduna göre kontrol yapmak lazım, halbuki Lenovo kendi sitesinde zaten modelde slot olmadığını belirtiyor. Neyse, en azından RAM almamışsınız sanırım.

Geri
Yukarı