Lenovo ideapad 320 sisteme RAM vs SSD takviyesi

ScoopsAhoy

Hectopat
Yer
Bursa, Türkiye
Daha fazla  
Herkese iyi günler diliyorum öncelikle, Lenovo ideapad 320 model bir laptopa sahibim. Laptopumun 4 GB RAM'i ve 1 TB HDD'si var. Ve maalesef ki RAM bana çok fazla yetmiyor. Açıkçası bilgisayarımın hızlı ve performansı yüksek olmasını istiyorum çünkü en fazla 2 yıl daha bu bilgisayarı kullanmak zorundayım. Sizce bilgisayarımı 8 GB RAM'e mi yükselteyim, yoksa 256 GB SSD'ye mi

1624613975469.png

* Görüldüğü üzere depolama konusunda çok da sıkıntım yok zaten onlarca oyun kuran birisi değilim, bir oyun kurarım, oyunu bitirdikten sonra silerim yeni oyun kurarım.

1624614024424.png

* Şuan da yalnızca Microsoft Edge (1 sekme) + Discord + Spotify + Sharex açık ve bu kadar RAM tüketiyor bilgisayarım. Windows 10 kullanıyorum zaten, mesela bir oyun oynarken arkada Spotify / Discord açamıyorum.

Tekrardan iyi günler.

Dosya Ekleri

• 1624613956938.png
    1624613956938.png
    4,3 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleyen: Moderatör:
Bellek yükseltilmesi daha iyi olur. Yer sıkıntın zaten yok ve SSD olmadan idare edebilirsin. Bellek daha çok sıkıntı çıkarır.

SSD'yi al bence. Zaten Windows 10 kullanıyorsunuz. 4 GB RAM ufak işlerde(Word, Chrome) hala çok iyidir. Ama yetmiyor diyorsanız 8 GB RAM'e yükseltin ancak işlerinizde HDD kaynaklı donma oluşabilir.

Her şeyden önce yükseltilebilir olup olmadığını öğrenmelisin. 2.bir disk için yuva var mı? Kaç adet RAM slotu var? RAM'in gömülü olabilir ve fazladan RAM slotun da olmayabilir. Bunlarda sıkıntı yoksa ben iki yükseltmenin de elzem olduğunu düşünüyorum. SSD sistem tepkiselliği ve hızında gözle görülür bir artış sağlar. Ekstra RAM sizin durumunuzda hızdan daha çok daha ferah bir kullanım sunacaktır. Eğer durumunuz yoksa ilk aşamada SSD daha sonra RAM almanızı öneririm.

Her şeyden önce yükseltilebilir olup olmadığını öğrenmelisin. 2.bir disk için yuva var mı? Kaç adet RAM slotu var? RAM'in gömülü olabilir ve fazladan RAM slotun da olmayabilir. Bunlarda sıkıntı yoksa ben iki yükseltmenin de elzem olduğunu düşünüyorum. SSD sistem tepkiselliği ve hızında gözle görülür bir artış sağlar. Ekstra RAM sizin durumunuzda hızdan daha çok daha ferah bir kullanım sunacaktır. Eğer durumunuz yoksa ilk aşamada SSD daha sonra RAM almanızı öneririm.
Teşekkür ediyorum, daha kontrol etmedim zaten kurban bayramından sonra almayı düşünüyorum. Büyük ihtimalle RAM slotu vardır çünkü bilgisayarımın aynısının incelemesini izlediğimde ekstra RAM slotu gördüm. Bence bana da SSD daha yatkın geliyor. Keşke ikisini de alabilsem fakat 15 yaşında bir Türk genci olduğum için biriktirdiğim para bu kadar :D.
SSD'yi al bence. Zaten Windows 10 kullanıyorsunuz. 4 GB RAM ufak işlerde(Word, Chrome) hala çok iyidir. Ama yetmiyor diyorsanız 8 GB RAM'e yükseltin ancak işlerinizde HDD kaynaklı donma oluşabilir.
Teşekkürler cevabın için bana da SSD daha mantıklı geliyor.

Teşekkür ediyorum, daha kontrol etmedim zaten Kurban Bayramı'ndan sonra almayı düşünüyorum. Büyük ihtimalle RAM slotu vardır çünkü bilgisayarımın aynısının incelemesini izlediğimde ekstra RAM slotu gördüm. Bence bana da SSD daha yatkın geliyor. Keşke ikisini de alabilsem fakat 15 yaşında bir Türk genci olduğum için biriktirdiğim para bu kadar :D.

Teşekkürler cevabın için bana da SSD daha mantıklı geliyor.

Üzücü... RAM konusunda Windows iyi idare etse de düşük miktarlarda fazlaca yiyebiliyor. Buna çözüm olarak Custom Windows'lar ile RAM kullanımını düşürebilirsin. Şahsen ben öyle yapıyorum. Bu konulara uzaksan kısaca kullanıcı tarafından Windows'un editlenerek gereksiz uygulama ve hizmetlerinden kurtarılması diyebiliriz. Bu durumda format atman gerekiyor tabii ki. @Nevertalk1 ISO konusunda sana yardımcı olabilir.

Üzücü... RAM konusunda Windows iyi idare etse de düşük miktarlarda fazlaca yiyebiliyor. Buna çözüm olarak Custom Windows'lar ile RAM kullanımını düşürebilirsin. Şahsen ben öyle yapıyorum. Bu konulara uzaksan kısaca kullanıcı tarafından Windows'un editlenerek gereksiz uygulama ve hizmetlerinden kurtarılması diyebiliriz. Bu durumda format atman gerekiyor tabii ki. @Nevertalk1 ISO konusunda sana yardımcı olabilir.
Bakarım ;)

Custom ROM konusunda NTLite ya da hazır ISO'lar var. Ödün vereceğiniz şeyleri belirlemeniz gerekiyor. Örneğin benim sistemlerimde yazıcı/fax/work folder tarzı hiçbir özellik çalışmaz. Oyun, internette gezinme, ofis dışında bir şey yapamazsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı