Başarılı Kurulum Lenovo Ideapad 500 - 15ısk | macOS Mojave 10.14.5

Merhabalar ben mustaj.

3 Yıldır kullandığım Windows 10 laptop artık hiçbir ihtiyacıma cevap vermemeye başlayınca kendisini macOS dünyasıyla tanıştırmaya karar verdim. Yarı profesyonel müzik ile uğraşıyorum ve halihazırda masaüstü bir sistemim mevcut. Ancak hem iş yerinde hem de seyahat sırasında anlık gelen fikirleri kaydetmek ve basit-orta düzey editler yapmak adına kullanabileceğim bir cihaza ihtiyaç duyuyorken elimdeki bu laptopu değerlendirmeye karar verdim. Sonuçtan oldukça memnunum 😄

Recep Baltaş beyciğimin rehberine bire bir uyarak sistemi hazır hale getirdim.

Laptopta konfigürasyon olarak sadece depolama noktasında değişik yaptım. 1TB HDD yerini 500GB Samsung 860 Evo'ya bıraktı.
  • Intel Core i5 6200U 2.3 GHz Turbo ile 2.8 GHz | 2 çekirdek, 4 izlek.
  • AMD R7 M360 4 GB ekran kartı (çalışmıyor) + Intel® HD 520 grafikleri.
  • 8 GB 1600MHz DDR3 RAM.
  • 500GB Samsung 860 Evo.
Ekran Resmi 2019-10-24 15.46.38.png

Ekran Resmi 2019-10-24 15.43.06.png

Ekran Resmi 2019-10-24 15.46.14.png

Ekran Resmi 2019-10-24 15.41.48.png

Çalışan özellikler:
  • app store, mesajlar, facetime ve iCloud.
  • entegre grafik kartı​
  • ethernet portu​
  • Bluetooth​
  • HDMI çıkışı​
  • ses​
  • USB girişleri​
  • ekran parlaklığı ayarı (kextler yardımı ile halledilebiliyor)​
  • batarya yüzdesi​
Çalışmayan özellikler:
  • Wi-Fi | ASUS USB-N10 adaptörü aldım. MacOS Mojave ile uyumlu.
  • AMD R7 ekran kartı
  • kamera.
  • SD kart okuyucu.
  • airdrop, handoff ve siri.

Neredeyse bir daha kullanmadığım laptopum artık MacBook pozisyonuna geldi ve aşırı memnun kaldım. Logic Pro X kullanırken uygulamanın yağ gibi akması beni cidden şaşırttı. Müzik işleri ile uğraşacaklar için güzel bir çözüm. Ancak iş video düzenleme ve render konusuna gelince alet fazlasıyla yetersiz. Entegre GPU bu noktayı kotaramıyor doğal olarak.

Sonuç:
  • Müzik üretimi, ofis ve multimedya içerikleri için tatmin edici.
  • Video düzenleme konusunda oldukça yetersiz.

Deneyimlerimi paylaşmak istedim. Teşekkür ederim. Esen kalınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi günler, Windows XP den buyana kullanıyorum sıktı artık bende Mojave 10.14.6 kurdum şimdide Catalina`ya güncelledim ne olacak merakla bekliyorum ;)

Son düzenleyen: Moderatör:
aynı laptop bendede mevcut rica etsem bana clover klasörünü atabilirmisizin?
çok uğraştım ya end random seed hatası alıyorum yada kernel panic

Selamlar hocam, öncelikle tebrikler. Ben de ideapad 320 laptop'a kurma aşamasındayım. Merak ettiğim, ekran kartınız hali hazırda bozuk muydu yoksa, macos ile mi kullanılmaz hale geldi?
Ben de müzik işi için kurulum yapmak istiyorum ama mx150'den de vazgeçmek istemedim şuan :)

Selamlar hocam, öncelikle tebrikler. Ben de ideapad 320 laptop'a kurma aşamasındayım. Merak ettiğim, ekran kartınız hali hazırda bozuk muydu yoksa, macos ile mi kullanılmaz hale geldi?
Ben de müzik işi için kurulum yapmak istiyorum ama mx150'den de vazgeçmek istemedim şuan :)
Teşekkür ederim hocam darısı başınıza :) Ekran kartım macOS tarafından tanınmıyor yoksa windows 10 kuruluyken kullanabiliyordum kendisini. Logic Pro X için değer valla :D
aynı laptop bendede mevcut rica etsem bana clover klasörünü atabilirmisizin?
çok uğraştım ya end random seed hatası alıyorum yada kernel panic
Hocam selamlar. 1 2 gün içerisinde laptopla buluşacağım o zaman gönderirim. Önerim BIOS ayarlarını yeniden gözden geçir. End random seed hatasını videodaki gibi çözemiyorsanız farklı configlerle denemenizi öneririm.

HDMI işini nasıl yaptınız? Bende Mojave kullanıyorum ama çalışmıyor HDMI.
Selamlar, HDMI için ekstra bir şey yapmadım. Kendisi kurulum bittiğinde çalışıyordu. Ancak HDMI üerinden ses aktarılmıyor ne yazık ki. Sadece görüntü.

@Mustaaj Birkaç denemenin ardından kurulumu başarılı bir şekilde hallettim. Deneme amaçlı SDD'ye kurmama rağmen iyi bir performans alıyorum. Birincil sistem olarak geçmeme az kaldı gibi 😀.
Yakında [Başarılı Kurulum] seçeneğinde yerimi alıcam ben de 😄

Hocam size sorum biraz konu dışı olucak ama özel mesaj tarzı bir seçenek göremedim. Arayüz -interface- olarak hangi ürünü veya ürünleri kullanıyorsunuz. Gitarı bağlamak için arayüz arayışındayım bu ara.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı