Lenovo Ideapad 510 performans sorunu

Ayberk Doğan

Hectopat
Daha fazla  
Dostlarım ben 3-4 yıl önce Lenovo Ideapad 510 almıştım CS:GO, Valorant gibi pek grafik istemeyen oyunlarda Low ayarlarda Max 80 FPS alıyorum bazen 20 30'lara düşebiliyor sizce sorun ne olabilir( ilk aldığımda sorun vardı )
Laptop özellikleri.
Intel Core i7-6500U 2.5 GHz up to 3.1GHz.
NVIDIA GeForce 940MX 4 GB.
12 GB RAM 2133MHz DDR4.

704280175z.jpg

1-Işlemcinizi BIOS'tan Turbo Boost modunda ayarlayın.
2-Ekran kartı sürücünüzü güncelleyin.
3-Windows 10 1909 ise ayarlara gidip sisteme girin oradan grafik ayarları sekmesine girin ve göz ata basıp oyunu seçin sonra seçeneklerden sistem varsayılan kısmını yüksek performans GPU'ya ayarlayın ve oyunu açıp test edin.

İç temizlik ve bakımını yap. Ayrıca düşük güç modunda çalıştırmamaya dikkat et.

Eski nesil HP G3 workstation laptop sahibiydim 2011'de almıştım ekran kartı NVIDIA Quadro p serisi zaten serin diye o.c yapmıştım 2015 yılında oyun oynarken patladı gerekirse bilgisayarları zorlamayın şimdi workstation Lenovo Thinkpad P53 laptopum var render Blender grafik tasarım yapmama rağmen güç tasarrufunda kullanıyorum.

Eski nesil HP G3 workstation laptop sahibiydim 2011'de almıştım ekran kartı NVIDIA Quadro p serisi zaten serin diye o.c yapmıştım 2015 yılında oyun oynarken patladı gerekirse bilgisayarları zorlamayın şimdi workstation Lenovo Thinkpad P53 laptopum var render Blender grafik tasarım yapmama rağmen güç tasarrufunda kullanıyorum.

Hocam güç tasarrufuna alsam oyunu açmaz 😃

FPS düşüşü ne zaman oluyor? Oyuna girdikten belirli bir süre sonra (1 saat civarında) mı FPS'niz sabit olarak düşüyor, yoksa FPS 1-2 saniyeliğine mi düşüyor?

Tüm oyun boyunca FPS düşük oluyor maalesef.
Biz bu olaya donanım literatüründe ''thermal throttling'' diyoruz.
Laptopların CPU ve GPU sıcaklıkları yüksek düzeylere çıkarsa, laptop kendini korumaya almak için kendi frekanslarını düşürür ve böylelikle sıcaklıklar da düşmeye başlar. Fakat elbette bu frekans düşmesi sonucu sizin de FPS değeriniz düşecektir. Size zahmet oyun içindeyken CPU ve GPU sıcaklıklarınızı yazar mısınız?

Geri
Yukarı