Çözüldü Lenovo Ideapad Gaming 3 BIOS bozuldu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

dodo61

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Türkiye
Arkadaşlar 1 aydır bilgisayarıma erişimim yoktu memleketteydim. Bugün geldim ve 1 aylık güncellemelerin hepsini yaptım. O ara BIOS'da güncellenmiş ama artık çalışmıyor. Açılıştaki Lenovo yazısı tam ekran kocaman olmuş. Hiçbir türlü BIOS'a giriş yapamıyorum. Eski veya yeni BIOS yüklemeye çalışıyorum lakin sürekli eski sürüm BIOS veya aynı sürüm BIOS diye hata veriyor. Ne yapmam lazım?

b5c878db-a387-4946-b2eb-c5a011b36fc1.jpg

Çözümü buldum arkadaşlar. Bios ekranındayken sağ ok tuşu ile bir menü açılıyor. Orada Configuration kısmına geliyoruz. Bios Back Flash seçeneğini Enabled yapıyoruz. Ve F10'a basıp kaydediyoruz. Eski sağlam Bios dosyamızın install.bat dosyasına basıp eski sürümü yüklüyoruz ve ekran normale dönüyor. Eğer isterseniz güncel biosu indirebilirsiniz.

Son düzenleme:
Çözüm
Bende de aynı problem var. Çözümde sağ oka bastığımda hiçbir şey olmuyor nasıl çözdünüz acaba?

Çözümü buldum arkadaşlar. BIOS ekranındayken sağ ok tuşu ile bir menü açılıyor. Orada Configuration kısmına geliyoruz. BIOS Back Flash seçeneğini Enabled yapıyoruz. Ve F10'a basıp kaydediyoruz. Eski sağlam BIOS dosyamızın install.bat dosyasına basıp eski sürümü yüklüyoruz ve ekran normale dönüyor. Eğer isterseniz güncel BIOS'u indirebilirsiniz.
Öncesinde CMD'yi açıp msinfo32 girip bize ekran görüntüsü atabilir misiniz?
Peki bı işlemi nasıl yapacağım yardımcı olur musun ?

Öncesinde CMD'yi açıp msinfo32 girip bize ekran görüntüsü atabilir misiniz?
Orada BIOS modu UEFI.

Sana bendeki bios sürümünü atabilirim eğer yükardakı adımları yapıp bios back flashı açtıysan.

FCCN18WW sürüm bios. Direk içindeki exe dosyasını aç biosu kurar.

Çünkü aynı sürüm bios kuruyorsun bu da bozuk olan bios. Büyük ihtimalle FCCN19WW versiyonu kuruyorsun. O bios nedense hatalı. Bu yüzden FCNN18WW versiyonunu kurmalısın.
Hocam linki yenileme şansınız var mı @dodo61

Aynı sorunu bende yaşadım. Ama bu link artık geçersiz o yüzden BIOS eski sürümüne ulaşmak isteyen olursa Lenovo kendi sitesinden şu adresle indirebilir.

https://download.lenovo.com/consumer/mobiles/fccn18ww.exe

Güncelleme:

Güncel sürümde kalarak sorunu çözmek için biosu fabrika ayarlarına geri yüklemeyi denedim ve işe yaradı. Denemek isterseniz adımlar; (Ekranda düzgün görüntülenmese bile menülerin bazı kısımları görünmelidir.)
  1. Bozuk gözüken bios ekranına geldikten sonra sağ yön tuşuna basın ve ardından enter tuşuna basın.
  2. Aşağı yön tuşuna 4 kez basın ve ardınsan sağ yön tuşuna basın
  3. Aşağı yön tuşuna 4 kez basın ve enter tuşuna basın.
  4. Sol yön tuşuna 1 kez basıp enter tuşuna basın.
Kısa bir beklemenin ardından Lenovo logosu düzgün görüntülenerek bilgisayar yeniden başlayacaktır. Artık bios menüsüde düzgün görüntüleniyor.

Son düzenleme:
Aynı sorunu bende yaşadım. Ama bu link artık geçersiz o yüzden BIOS eski sürümüne ulaşmak isteyen olursa Lenovo kendi sitesinden şu adresle indirebilir.

https://download.lenovo.com/consumer/mobiles/fccn18ww.exe

Güncelleme:
Güncel sürümde kalarak sorunu çözmek için biosu fabrika ayarlarına geri yüklemeyi denedim ve işe yaradı. Denemek isterseniz adımlar; (Ekranda düzgün görüntülenmese bile menülerin bazı kısımları görünmelidir.)
  1. Bozuk gözüken bios ekranına geldikten sonra sağ yön tuşuna basın ve ardından enter tuşuna basın.
  2. Aşağı yön tuşuna 4 kez basın ve ardınsan sağ yön tuşuna basın
  3. Aşağı yön tuşuna 4 kez basın ve enter tuşuna basın.
  4. Sol yön tuşuna 1 kez basıp enter tuşuna basın.
Kısa bir beklemenin ardından Lenovo logosu düzgün görüntülenerek bilgisayar yeniden başlayacaktır. Artık bios menüsüde düzgün görüntüleniyor.
Düzeldi dostum hiçbiryerde bulamamıştım senle hallettik teşekkürler.

Geri
Yukarı