Lenovo Ideapad Gaming 3 format sonrası ısınıyor

Sepulcher

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, laptopu alalı daha 1 ay civarı oluyor. Laptop ilk kurulurken Microsoft hesabı ile kurulmuş, hesabı kaldırsam da masaüstündeki her şey OneDrive'a kaydediliyordu. Sonuç olarak temiz kurulum olması açısından laptopu formatladım. Fakat format sonrası bazı şeylerin çalışmadığını fark ettim. Mesela formattan önce capslock kullandığımda ekranda açık mı kapalı mı olduğunu bildiren bir ibare geliyordu, gelmiyor artık. Sonrasında oyunlarda performans açısından düşüklük görmesem de ısınma açısından biraz daha fazla ısınıyor gibi duruyor. Ayrıca laptop fanı da format öncesi oyunlar harici neredeyse hiç çalışmazdı. Şimdi 2 3 dakikada bir kısa süreli çalışıp sonra tekrar duruyor. Acaba bunların sebepleri ne olabilir? Format sonrası Windows Update ile bütün güncelleştirmeleri aldım. Sonrasında GeForce Experience ve ekran kartının en son sürümünü yükledim. Lenovo'nun kendi programları olan Lenovo vantage, Lenovo System Update ve Lenovo bridge programlarını da kurdum. Eksik unuttuğum ne var acaba?
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
K
Arkadaşlar merhaba, laptopu alalı daha 1 ay civarı oluyor. Laptop ilk kurulurken Microsoft hesabı ile kurulmuş, hesabı kaldırsam da masaüstündeki her şey OneDrive'a kaydediliyordu. Sonuç olarak temiz kurulum olması açısından laptopu formatladım. Fakat format sonrası bazı şeylerin çalışmadığını fark ettim. Mesela formattan önce capslock kullandığımda ekranda açık mı kapalı mı olduğunu bildiren bir ibare geliyordu, gelmiyor artık. Sonrasında oyunlarda performans açısından düşüklük görmesem de ısınma açısından biraz daha fazla ısınıyor gibi duruyor. Ayrıca laptop fanı da format öncesi oyunlar harici neredeyse hiç çalışmazdı. Şimdi 2 3 dakikada bir kısa süreli çalışıp sonra tekrar duruyor. Acaba bunların sebepleri ne olabilir? Format sonrası Windows Update ile bütün güncelleştirmeleri aldım. Sonrasında GeForce Experience ve ekran kartının en son sürümünü yükledim. Lenovo'nun kendi programları olan Lenovo vantage, Lenovo System Update ve Lenovo bridge programlarını da kurdum. Eksik unuttuğum ne var acaba?
Teşekkürler.
Aynı sorunu yaşamıştım evde dikkatlice bilgisayarı açtım ve aşırı derecede toz ve tüy çıktı fanları tıkamışlardı büyük ihtimal böyledir , iyi günler / diğer sorun ekrana uyarı gelmemesi bu bilgisayarın ekran moduyla alakalı fn tuşuyla bunu ayarlayabiliyorsun

Bilgisayarınızın sürümü 1909 satılırken 20H2 yüklediyseniz normal olabilir. Daha fazla bilgi verin. Alırken Windows 10 hangi sürümdü veya hangi güncellemeyi çalıştırıyordu? Donanım bilgileri nelerdir.? (Örn. CPU GPU Ram VRam vs) Aygıt taktınız mı? Format öncesi takmayıp da format sonrası taktığınız bir aygıt oldu mu? Termal macuna ihtiyacı olan donanımların termal macunu yenilendi mi? (Termal macun kurudu ise sorun çıkmış olabilir.) Fan tozları temizlendi mi? (Toz var ise fanınız tozu üzerinden atmak için can çekişiyor olabilir.)

Merhaba, donanımsal olarak herhangi bir ekleme çıkarma yapmadım. Format öncesi de sonrası da Windows 20H2 kullanıyordum. Hangi güncelleştirmeleri çalıştırdığını tam olarak bilmiyorum ama ilk aldığımda da yaptığım şey Windows Update'i açıp güncellemeleri yapıp ekran kartının driverını kurmak oldu. Ekstra bir şey yapmadım. Termal macun yenilemesi yapmadım, çünkü dediğim gibi laptop daha 1 ay bile olmadı alalı. Fan tozları olarak da fan yerlerine orta güçlü(tozları çekmeye yetecek kadar) bir şekilde hava tuttum. Çalıştığım ortam temiz, bu yüzden 1 aylık bir süreçte dönmeyi zorlaştıracak bir toz tutma olacağını sanmıyorum. Fakat bunun haricinde bir sebep yoksa, açıp incelerim fanları da.
Ekran kartı: Nvidia Geforce GTX 1650 Ti
İşlemci: Amd Ryzen 7 4600H
Ram: 16 GB
Windows Sürümü: Windows 10 20H2

SK Hynix 512 Gb M2 SSD bulunmakta. Dün de en basiti LoL oyununa girdikten sonra, önceden olmayan bir ısınma meydana geldi. Normalde sopsoğuk olan klavye, hafiften ısınmıştı. Derece takibi yapamadım malesef program yükleyeceğim bir sonraki kullanım için. Ama belirttiğim gibi bir aygıt değişikliği veya windows sürüm değişikliği yapmadım.
Arkadaşlar tekrardan merhaba, bugün laptopu biraz inceledim kullanım sırasında, Lenovo Vantage'da mesela Cpu hızını gösteriyor ana menüde. Eskiden hiç dikkat etmezdim ne kadar hızla çalışıyor diye fakat şu an gördüğüm üzere kurulum vs. yaparken CPU hızı 3.60/2.90 olarak gösteriyor. Ryzen 7 4600H İşlemcisinin de üst sınırı 2.90 Ghz, Overclock ile 4.20'lere çıktığını biliyorum. Acaba formattan önce OC olmaması için bir özellik vardı da formatla birlikte onu da mı sildim? Overclock işini çok bilmiyorum, yanlış bir şey söylediysem de cahilliğime verin:) Ek olarak da dün oyun sırasında GTX 1650Tİ sıcaklığı ortalama 42-43 derece arasındaydı. Isınma yani ekran kartı ile ilgili de değil.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı