Lenovo Ideapad Gaming 3 sistem çok ısınıyor

Kullandığım sistem şu: https://www.hepsiburada.com/lenovo-...abilir-bilgisayar-82ey00mjtx-p-HBCV000005MF4K

Alalı 1 hafta oldu. Normal kullanımda 40-55 derece aralığında geziyor ama yük altında çok çabuk ısınıyor. CS:GO'da yaklaşık 10 dakikada 85 dereceleri görüyorum. Devam ettiğimde yaklaşık yarım saat içinde 94 dereceye kadar çıktı. Ne kadar ısınırsa ısınsın performansında düşüş yok ama bu sıcaklık değerleri tedirgin ediyor. İlk defa Gaming laptop kullandığım için de bilemiyorum, bu sıcaklık değerleri normal mi?

Warzone da 5FPS, Rocket League de 10FPS.
Kesinlikle kapatmaya değer 90 dereceyi görürken 69'u geçmedi
Bana da aynısı oldu. Test ettim az önce, normalde her oyun 93+ derece görürken 68'de takıldı. Fan sesi de çok fazla çıkmıyor. R6'de 10 15 FPS azaldı. Maksimum 2.97 GHz'e çıkıyor ama sıcaklık değerleri iyi

Warzone da 5FPS, Rocket League de 10FPS.
Kesinlikle kapatmaya değer 90 dereceyi görürken 69'u geçmedi
Hocam biraz işlemci bazlı oyun oynasanız farkını görürsünüz. Turbo Boostu kapatınca 1.4ghz ye düşüyor işlemci ben değeceğini düşünmüyorum ki 85 derece çok yüksek bir sıcaklık değil zaten anlattığım gibi laptop kendisini 85 dereceye sabitliyor ve laptoplar için 85 derece hiçbirşey benim bi tane abim Monster laptop kullanıyor 96 derece işlemci 94 derece ekran kartı hiç sorun çekmedi ilerde sorun çekecek elbet (yinede 1 yıldır sorun çekmedi ve bakımada götürmedi laptopu) ama 85 derece laptop için normal :) İnşallah anlatabilmişimdir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(Bunun ne kadar gerçek olduğunu bilmiyorum ama biostan sabitlemiş sanırım)

Hocam biraz işlemci bazlı oyun oynasanız farkını görürsünüz. Turbo Boostu kapatınca 1.4ghz ye düşüyor işlemci ben değeceğini düşünmüyorum ki 85 derece çok yüksek bir sıcaklık değil zaten anlattığım gibi laptop kendisini 85 dereceye sabitliyor ve laptoplar için 85 derece hiçbirşey benim bi tane abim Monster laptop kullanıyor 96 derece işlemci 94 derece ekran kartı hiç sorun çekmedi ilerde sorun çekecek elbet (yinede 1 yıldır sorun çekmedi ve bakımada götürmedi laptopu) ama 85 derece laptop için normal :) İnşallah anlatabilmişimdir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Oyunlarda 2.9GHz de kalıyor ama 20 derecelik bir sıcaklık farkı var ve anlık olarak 95 leri görebiliyor.
Bence uzun kullanım için 10 FPS feda edilebilir.

Sabitlemek oldukça basit. Turbo kapatılasıya kadar bence istenen bir değere sabitlemek en mantıklısı.

Oyunlarda 2.9GHz de kalıyor ama 20 derecelik bir sıcaklık farkı var ve anlık olarak 95leri görebiliyor.
Bence uzun kullanım için 10 FPS feda edilebilir.

Hocam bende işlemci bazlı oyunlarda bayağı FPS düşüklüğüne neden olmuştu boşta 1.4GHz yükte 2 GHz çalışıyordu ben önermiyorum şahsen altına soğutucu ve termal macunu değiştirirse sorun çözüleceğine inanıyorum ve 85 derecenin neresi fazla (laptop için diyorum) 85 derece laptop için ideal ve zaten 85'e sabitliyor sadece termal macunun ömrü daha hızlı kısalır diye düşünüyorum ama şöyle bir durumda var 85 dereceden sonra throotling yapmaya başlıyor bunu da göz önünde bulundurmak gerek.

Hocam bende işlemci bazlı oyunlarda bayağı FPS düşüklüğüne neden olmuştu boşta 1.4GHz yükte 2 GHz çalışıyordu ben önermiyorum şahsen altına soğutucu ve termal macunu değiştirirse sorun çözüleceğine inanıyorum ve 85 derecenin neresi fazla (laptop için diyorum) 85 derece laptop için ideal ve zaten 85'e sabitliyor sadece termal macunun ömrü daha hızlı kısalır diye düşünüyorum ama şöyle bir durumda var 85 dereceden sonra throotling yapmaya başlıyor bunu da göz önünde bulundurmak gerek.
Laptop için 85 normal olabilir ama el yakıyor.
Makine zaten güçlü olduğu için 10-15 FPS için açma gereği duymuyorum şimdilik, hem ömrü daha uzun olur.

Geri
Yukarı