Lenovo IdeaPad Gaming 3 ısınma kaynaklı FPS düşmesi yapıyor

@egemenow eski masaüstü bilgisayarıma yapmıştım. Kendi kendine kapanıyordu, donuyordu bir sorun vardı. Beklemediğim şekilde sürdükten sonra çözülmüştü.
İyi o zaman hocam, dikkatli olun demek için sormuştum. Geçenlerde arkadaşım kendi bilgisayarında termal macun değiştirirken anakart'a vida düşürüp kısa devre yaptırdı, siz de dikkat edin.

Yapıyorum şuan.

Sürdüm.
Burada görüntüleri eklememişim fakat geçenlerde GTA V sırasında aldığım değerleri ve ayarları çekmiştim.
Ayarlar sıfırlayınca oluşan çoğunluğu Very High olacak şekilde.
O zaman GPU sıcaklıkğı 69 imiş şuan 66-67 geziyor 69 70'i de gördü düştü.
Çok fark yaratmamış gibi GPU sıcaklığında.
Bunlara Nvdia'nın göstergesinden bakmıştım.

Aida 64 ile SSD sıcaklığına bakmıştım.
Eskisi 50 yenisi 59 derece şuan.
Burada 61 derece iken fotoğraf atmışım.
O zaman sadece Chrome açıktı.
Şimdi oyun açık kapatınca bakacağım ama pek değişiklik olacağını sanmıyorum.

MSI Afterburner ile CPU sıcaklığına bakmıştım.
O zaman 96 dereceymiş.
Şuan 85 derece.
Sanırım CPU sıcaklığında işe yaramış.

FPS o an 118 imiş şuan 80-100 arası değişiyor.
104'leri pek geçmiyor.
Araba sürerken bir düşüp bir yükselmesi normal mi pek anlamadım.

Nvdia denetim masası ayarlarını biraz karıştırdığım için olabilir farklılık.

Şuan asıl sıkıntım SSD sıcaklığı sanırım.
Oyundan çıktığım an 61 derece yeni aldığım oyunların kurulu olduğu Samsung 970 EVO Plus.
Yarım saati geçti oyundan çıkalı.
İnternetten bir şeylere baktım sadece 63 derece olmuş.
Düşeceği halde yükseliyor :(
Hiçbir şey anlamadım bu işten.

Eski SSD 51 derece Windows ve birkaç program kurulu.

Amazon'dan aldım ama yurtdışından geldi sanırım.
Satıcı Amazon Germany yazıyor.
31 Ağustos'a kadar iade edebiliyorum sanırım.

Bu kadar kullandıktan sonra iade kabul edilir mi ?
Garantiye versem yurtdışı olduğu için bakarlar mı ?
Ya da SSD'de gerçekten sıkıntı var mı?

Dosya Ekleri

• IMG_20230817_205259.jpg
    IMG_20230817_205259.jpg
    199,2 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Yapıyorum şuan.

Sürdüm.
Burada görüntüleri eklememişim fakat geçenlerde GTA V sırasında aldığım değerleri ve ayarları çekmiştim.
Ayarlar sıfırlayınca oluşan çoğunluğu Very High olacak şekilde.
O zaman GPU sıcaklıkğı 69 imiş şuan 66-67 geziyor 69 70'i de gördü düştü.
Çok fark yaratmamış gibi GPU sıcaklığında.
Bunlara Nvdia'nın göstergesinden bakmıştım.

Aida 64 ile SSD sıcaklığına bakmıştım.
Eskisi 50 yenisi 59 derece şuan.
Burada 61 derece iken fotoğraf atmışım.
O zaman sadece Chrome açıktı.
Şimdi oyun açık kapatınca bakacağım ama pek değişiklik olacağını sanmıyorum.

MSI Afterburner ile CPU sıcaklığına bakmıştım.
O zaman 96 dereceymiş.
Şuan 85 derece.
Sanırım CPU sıcaklığında işe yaramış.

FPS o an 118 imiş şuan 80-100 arası değişiyor.
104'leri pek geçmiyor.
Araba sürerken bir düşüp bir yükselmesi normal mi pek anlamadım.

Nvdia denetim masası ayarlarını biraz karıştırdığım için olabilir farklılık.

Şuan asıl sıkıntım SSD sıcaklığı sanırım.
Oyundan çıktığım an 61 derece yeni aldığım oyunların kurulu olduğu Samsung 970 EVO Plus.
Yarım saati geçti oyundan çıkalı.
İnternetten bir şeylere baktım sadece 63 derece olmuş.
Düşeceği halde yükseliyor :(
Hiçbir şey anlamadım bu işten.

Eski SSD 51 derece Windows ve birkaç program kurulu.

Amazon'dan aldım ama yurtdışından geldi sanırım.
Satıcı Amazon Germany yazıyor.
31 Ağustos'a kadar iade edebiliyorum sanırım.

Bu kadar kullandıktan sonra iade kabul edilir mi ?
Garantiye versem yurtdışı olduğu için bakarlar mı ?
Ya da SSD'de gerçekten sıkıntı var mı?
Hocam ne diyeceğimi bilemedim, aynı bilgisayardan iki arkadaşımda daha var onların da çok ısınıyor, demek ki hava akışı iyi olan bir model değil. SSD konusuna gelecek olursak, kullandığınız modeli araştırdım ve ısınan bir model olduğunu öğrendim. Hem yaz ayında olmamızın etkisi hem de laptop kullanmanızın etkisi ile ısınması çok normal, ancak sürekli 60-70 derecelerde dolanıyorsa bu işte bir sıkıntı var demektir. İsterseniz iade etmeyi deneyin, satıcı sorun çıkarır mı hiç bir fikrim yok, onu öğrenmek için Amazon'un sitesinden sözleşmeyi okumanız lazım.

Eğer evinizde var ise klimalı bir odada bilgisayarı kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Linkini eklediğim 3060 5600H Lenovo cihazı alalı 1 yılı birkaç ay geçti çok fazla oyun oynamıyordum. Çok nadir GTA V ve CS:GO oynuyordum pek sıcaklık sorunu yaşadığımı hatırlamıyorum. Gerçi program yükleyip bakmıyordum ama cihaz bu kadar ısında şüphelenirdim.
Şimdi Samsung 970 EVO Plus 1TB SSD taktırıp format attıktan sonra yeni yeni oyun yükledim. Windows 11 yüklü.

Onun öncesinde de yaklaşık 10 yıllık masaüstünden çıkmıştım. Yani güncel oyun ve bilgisayar konularında pek bilgim yok. O yüzden temel birçok ayarı bilmiyor olabilirim. Onu dikkate alarak yönlendirirseniz sevinirim.

Yaz döneminde olmamızın ne kadar etkisi oluyor bilmiyorum. Dün GTA V oynayayım biraz dedim. Harici klavye kullandığım için pek anlamıyordum. Klavyenin üstünde kasanın en üst kısmına elimi bir tuttum yanıyordu. Very high ayarlardayken 95 dereceleri gördü CPU. FPS 100-120 arasındaydı sanırım. Onda takılma yaşamadım ama oyunda uzak bölgeler bulanık gözüküyordu. Mesela yoldaki şeritlerin tam önüne gelince netliyor yoksa bulanık gösteriyor. O gözüme takıldı bilmiyorum konuyla ne kadar alakalı.
Lenovo Vantage'da dengeli modda kalmıştı belki fanlar fazla çalışmadığı içindir diye düşünüyordum.

Bugün Battlefield V açtım ısı kipi performans ayarlarındayken. CPU sıcaklığı 99-100'leri gördü. Oyunu ilk açışım grafik ayarlarını ekleyeceğim. Ve birkaç kez takılma hissettim o sıralarda FPS de düştü.
Ayrıca bu ayarlara göre almam gereken FPS'i de pek bilmiyorum onu da yorumlayabilirsiniz.

Şimdiye kadar termal macun değişimi yapmadım. SSD takarken fanın tozlarını biraz almaya çalıştım. Laptopun altında stant var altı açık önceden almıştım havalanması iyi olur diye.

Şimdi nereden başlayacağım ne yapacağım hiçbir fikrim yok.
Sanırım sorunum tek bir oyuna özel de değil.

şuraya gir şunu yap şuna bak şeklinde beni anlayacağım şekilde yönlendirebilecek varsa çok memnun olurum.
(Telefondan oynamaya alıştım zaten yıllardır bir de böyle sorunlarla uğraşmak gerekince üşenip hep uzaklaşıyorum PC'de oynamaktan.)

Eki Görüntüle 1901185

Eki Görüntüle 1901232

Eki Görüntüle 1901233

Eki Görüntüle 1901234
Hocam aynı laptop ve cpu da ısınma sıkıntısı bende de var. Umarım çözüm bulabilmişsinizdir. Eğer çözümü varsa paylaşır mısınız ?

Hocam termal macun yenilemesi yaptım. İşlemci 86 derece görüyor maksimum stress testinde. Ekran kartı da o kadar yükselmedi FurMark testinde 76-78 derecelerde seyretti.

Hocam mx 4 cok akışkan kalıyor. cooler master mastergel maker kullandım.
Çok sağolun hocam geri dönüşünüz için. Bi kaç sorum daha var, Mx 6 daha yoğun diye duydum bilginiz var mı, sizin coolmaster hangi modeliydi ve kendiniz mi yaptınız değişimi şuna dikkat etmen lazım dediğiniz bir nokta var mı ?

Geri
Yukarı