Lenovo Ideapad Gaming 3 şarjdan çıkartınca ekran renkleri değişiyor

Thehel

Decapat
Lenovo Ideapad Gaming 3 model bir laptopa sahibim. Makineyi şarjdan çıkartınca ekran renklerinde bir sararma oluyor. Tekrardan şarja taktığımda ise bu durum düzeliyor.

Acaba batarya ile çalışırken tasarruf amaçlı böyle bir şey yapıyor olabilir mi? Sorunu nasıl çözebilirim?

Lenovo Ideapad Gaming 3 model bir laptopa sahibim. Makineyi şarjdan çıkartınca ekran renklerinde bir sararma oluyor. Tekrardan şarja taktığımda ise bu durum düzeliyor.

Acaba batarya ile çalışırken tasarruf amaçlı böyle bir şey yapıyor olabilir mi? Sorunu nasıl çözebilirim?
Bende Sony Vaio eski model vardı. Aynı şekilde bende yaşıyordum. Sonra görüntü aylar sonra geri dönmemek üzere gitti. Laptoplarda genel sorundur gpu çipinin soğuk lehim olup arızalanması. Gpu çipin son anlarını yaşıyor olabilir. Bu bir illa gpu ile ilgilidir demiyorum sadece aynı sorunu bende yaşadım. Şu ihtimalde olabilir. Batarya bitiktir ve gerekli voltajı vermiyordur. Bu en iyi ihtimaldir.

Bende Sony Vaio eski model vardı. Aynı şekilde bende yaşıyordum. Sonra görüntü aylar sonra geri dönmemek üzere gitti. Laptoplarda genel sorundur gpu çipinin soğuk lehim olup arızalanması. Gpu çipin son anlarını yaşıyor olabilir. Bu bir illa gpu ile ilgilidir demiyorum sadece aynı sorunu bende yaşadım. Şu ihtimalde olabilir. Batarya bitiktir ve gerekli voltajı vermiyordur. Bu en iyi ihtimaldir.
Yaklaşık 1 haftalık bir ürün. Sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Umarım dediğiniz gibi bir problem yoktur :)

Donanımsal bir sorun yok Lenovo'nun kendi kendine koyduğu bir şey, benim cihazdada oluyor fark ettiyseniz sarja taktinigizda ekran parlak olmaya başlıyor gene. Pil ömrü fazla gitsin diye mi ne koymuş akıllı Lenovo.

Bu durum Lenovo'dan ziyade Windows 11 ile ilgili de olabilir. Bahsettiğiniz sorun için şöyle bir çözümüm var. Windows 11 için;
1. ayarlar>ekran>parlaklık sekmesini açınız. Açılan sekmenin alt kısmında, "gösterilen içeriği ve parlaklığı en iyi duruma getirerek pilin geliştirilmesine yardımcı olun" yazısının yanındaki kutucuğu pasif hale getiriniz. Böylelikle artık parlaklık ve renkler otomatik olarak ayarlanmayacaktır. Umarım işinize yarar. Ayar'ın bir de ekran görüntüsünü bırakıyorum.

Dosya Ekleri

• 111.png
    111.png
    28,6 KB · Görüntüleme: 15

Geri
Yukarı