Lenovo IdeaPad Z560

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
68.689
Çözümler
823
Beğeniler
94.135
Yer
İstanbul
IdeaPad Z560, tasarım konusunda şimdiye dek test ettiğimiz bütün Lenovo’lardan ayrılan, Lenovo’nun adeta kendini aştığı bir ürün. Daha kutusunu açar açmaz standart adaptörlerden çok daha küçük olan adaptörüyle dikkat çeken Z560, piyano siyahı bir dış kaplamaya sahip. Pil dahil 2 kilo 560 gram ağırlığında olan ürün, boyutuna göre de gayet hafi. Adaptörü de işin içine kattığımızda ise toplam ağırlık 2.9 Kg’a ulaşıyor ki bu da taşınabilir fakat bazen bel ağrılarınızı azdırabilecek bir ağırlık. Z560’ın kapağını açtığımızda şık tasarımın izlerini burada da görüyoruz. Döküm fırınından çıktıktan hemen sonra taze fırçalanmış gri metal kaplama yüzey, klavyenin çevresine apayrı bir hava katarken bu tasarıma touchpad’in de uyması hoş bir yarıntı olarak göze çarpıyor. Lenovo burada Apple gibi yekpare –bu kelimeye bayılırım- bir gövde tasarlamış.

Lenovo, bazı Windows 7 yüklü dizüstü bilgisayarları ile birlikte “Enhanced Experience” adını verdiği bir teknoloji sunuyor. Bu teknoloji sayesinde bilgisayarlar normalden daha hızlı açılabiliyor. Z560 da bu teknolojiye sahip bir ürün ve yaptığımız testlerde 30 saniye gibi kısa bir sürede sıfırdan masaüstüne gelmeyi başardı. Bu başarının ardındanki en büyük etken ise EFI tabanlı yeni BIOS. Intel’in rota sınıf performans işlemcisi Core i5 460M ile gelen ürün, yine 3 GB DDR3 bellek ile donatılmış durumda. Sabit disk ise 500 GB’lık Western Digital WD500BEVT. Lenovo işletim sistemi olarak 64 Bit Windows 7 Home Premium kullanarak da beğenimizi kazanıyor. Üründeki ekran kartı ise nVidia GeForce 310M. Z560 ile oyun oynamak isteyenler mutlaka olacaktır. Fakat soldan 2. rakamı 1 olan bu ekran kartı giriş seviyesinde yer alıyor ve yüksek grafik gücü gerektiren bilgisayar oyunlarını oynatabilmesi pek de mümkün değil. Yine ekran kartında DirectX 10 desteği olmasına karşın oyun geliştiricileri tarafından daha çok kabul gören yeni teknoloji DirectX 11 maalesef bulunmuyor. Bu da yeni nesil oyunlar için bir başka engel. Tüm bunların yanında Lenovo’da 15.6 inç büyüklüğünde LED arka aydınlatmalı LCD ekran yer alıyor. 1366 x 768 çözünürlüğündeki bu ekran düşük güç tüketimi ve yüksek kontrast oranıyla beğenimizi kazandı.


+Şık alüminyum tasarım
+Başarılı performans
+Hafif yapı
- Oyunlarda yetersiz

10/7

Fiyat 899 Dolar + KDV Firma: Lenovo Türkiye web Lenovo - Laptops, Notebooks, Netbooks, Desktops, Computers, & Accessories

Lenovo hiç olmadığı kadar şık bir kasada başarılı bir performans sunuyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

  • Ekran:15,6" LED HD Ready
  • İşlemci: Inte Core i5 460M 2.53GHz
  • Bellek: 3 GB DDR3
  • Sabit Disk: 500 GB SATA
  • İşletim sistemi: Windows 7 Home Pre.
  • Ağırlık:2.8 Kg
 
Yeni konular

Yukarı