Lenovo L340 çok çabuk güç düşürüyor

glorfindelar

Decapat
Merhabalar. 2 sene önce Lenovo L340 model laptop aldım. 2 senedir de epey oyun oynadım sistem gereksinimi yüksek olan (RDR2 gibi oyunlar da dahil). i7 işlemcili 17inç olan versiyona sahibim. Birkaç gündür de Days Gone oynuyorum ama laptop normalden çok daha çabuk güç düşürmeye başladı.

Bilmeyenler için şunu söyleyeyim, BIOS ayarları böyle kurulduğu için benim laptop belli bir ısı seviyesinin üstüne çıktığında aleti korumak için güç düşürüyor. Böyle olunca o saatten sonra oynadığım oyun tamamen kasmaya başlıyor ve oynanabilir olmaktan çıkıyor. Bu her zaman vardı zaten ama ben laptop soğutucu kullanarak o ısıyı çok yükseltmemeyi başarıyordum. Çok aşırı sıcak yaz günlerini saymazsak da laptop soğutucu aletin yeteri kadar ısınmasını engelliyordu. 1 haftadır Days Gone oynuyorum. Günlerdir de yine aynı şekilde bir problem yoktu. Alet aşırı ısınmadan saatlerce oyunu oynatıyordu. Dünden beri oyuna ne zaman girsem en fazla 5 dk normal performansta çalışıyor ve alet çok ısınmamasına rağmen hemen güç düşürüyor. Başta havalar ısındığından belki zorlanıyordur diye düşündüm ama aynısı Hearthstone gibi oyunlarda bile olmaya başladı. Normalden farklı bir durum var.

Benim merak ettiğim donanımsal olarak kalıcı bir hasar mı oluştu acaba CPU'da? Ya da sistem kendi kendine ayar mı değiştirdi? Normalde çok daha yüksek ısılarda güç düşürürken artık çok çabuk güç düşürüyor alet. Bütün BIOS güncellemeleri yapılı, driverlar ve Windows da güncel. Bütün oyunları yüksek performans modunda açıyorum yani 2 yıldır her zaman yaptığım şeylerde hiçbir değişiklik yok. Var mı bu laptopu kullanıp benzer problem yaşayan ya da yardımcı olabilecek?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam garantisi bitmiştir diye tahmin ediyorum, hiç baktırdınız mı acaba? Tanıdık bilgisayarcıya felan? Aynı cihaza bende sahibim. Yaklaşık 1.5 senedir kullanıyorum. Öyle bi' sorun hiç olmadı bende. Mesela şuan Days Gone oynuyorum 3 saat bile çıkmadığım oluyor oyundan hep aynı FPS değerlerinde oynuyorum.

Aletin gelecek ayın sonuna kadar garantisi var. Sanırım baktıracağım. Daha önce hiç Lenovo servise bir şey götürmedim ihtiyaç olmadı çünkü.

@Daryl1dx: Bende de hiç sıkıntı yoktu daha iki gün önce bile yaklaşık 5 saat falan oynamışımdır herhalde oyunu aralıksız. Bir anda alet olağanüstü hale geçti nedense.

Aletin gelecek ayın sonuna kadar garantisi var. Sanırım baktıracağım. Daha önce hiç Lenovo servise bir şey götürmedim ihtiyaç olmadı çünkü.

@Daryl1dx: Bende de hiç sıkıntı yoktu daha iki gün önce bile yaklaşık 5 saat falan oynamışımdır herhalde oyunu aralıksız. Bir anda alet olağanüstü hale geçti nedense.
2 yılda fanları toz dolmuştur, macun da kurumaya yeltenmiştir. Cihazın termal bakıma ihtiyacı var.
Arkadaşın da dediği gibi cihazı temizlettir. Macun yenilensin. Onca süredir bakım yaptırmadıysan eğer çok tozlanmıştır vs.

Arkadaşın da dediği gibi cihazı temizlettir. Macun yenilensin. Onca süredir bakım yaptırmadıysan eğer çok tozlanmıştır vs.
Daha önce hiç garanti kapsamında Lenovo servise laptop götürdünüz mü? Bu tarz işlemleri standart olarak yapıyorlar mı? Monster kullananlar 6 ayda bir götürüyorlar temizletmek için ama Lenovo için bilmiyorum durumu.

Daha önce hiç garanti kapsamında Lenovo servise laptop götürdünüz mü? Bu tarz işlemleri standart olarak yapıyorlar mı? Monster kullananlar 6 ayda bir götürüyorlar temizletmek için ama Lenovo için bilmiyorum durumu.
Hocam ben direkt tanıdığım bir bilgisayarcıya temizlettim. Garantiyi bozdum haliyle. Garanti için servise götürsem rahat 2 hafta oraya ulaşması (malum sadece İstanbulda) 1 ay da bana tekrar dönmesi var.

Geri
Yukarı