Lenovo laptop açılmıyor ve formatlanmıyor

Lony111

Kilopat
Merhaba. Eski bir laptopum vardı.
Dün sağlam şekilde kapattım. Sonraki günün sabahı geldim ve açılmıyordu.
Lenovo marka bir laptop. Açılışta Lenovo logosu gözüküyor, yükleniyor ve sonrasında "otomatik onarıma hazırlanıyor" ibaresi ile birlikte duruyor.
Saatler geçse dahi açılmadı.
Hard Disk'ten şüphelendim bi' tak çıkar yaptım. Yine devam ediyor. Format atmayı deniyorum fakat olmuyor.
BIOS'da gözüküyor USB fakat sonrasında boot işlemi bir türlü başlamıyor. Ekran pikseli değişiyor vesaire yine Lenovo yazısı öyle duruyor.
Ne yapmam gerekiyor? Bir bilgisayarcıya mı götürsem? Herhangi bir bileşen mi bozulmuştur acaba?

Hdd ömrünü tamamlamış olabilir eğer boot işlemi başlamıyorsa kurulum anında.hdd yi çıkarıp sata kablosu ile tarama programları ile tarayabilirsniz kesin bilgiye ulaşmak için.Youtube necdet delioğlu hdd temizleme diye aratırsan hdd basit bir işlem kurtarabilme ihtimalide oluyor.Ama benim tavsiyem bir ssd alıp hem bilgsayarı hızlandırıp hem de bu durumdan kurtulabilirsiniz bilgisayarcıya hava parası vermek yerine.Ama dikkat edin formata başlamayıp siyah ekranda kalınca kapatma düğmesiyle kapatıp biosu çökertmeyin.

HDD sorunlu. Boot etmekte güç çekiyorsa HDD kaynaklı bir sorundur.

Sorun büyük ihtimal HDD kaynaklı. Cihazınız da bulunan HDD'yi sökün ve mümkünse farklı bir cihazda deneyin. Hiçbir tepki vermezse HDD'niz bozulmuş demektir. Aynı sorunu laptop ile bende yaşamıştım. Üzerinde bulunan Patriot Burst 240 GB SSD'yi söküp farklı bir cihazda denediğimde de çalışmamaktaydı. Daha sonra SSD'yi değiştirince sorun çözüldü.

Geri
Yukarı