Lenovo laptop çay döküldü

ftftc_

Kilopat
Makaleler
3
Arkadaşlar kedim sağolsun çaybardağını devirdi ve sıçrayan çay laptop klavyesine geldi. Tabi benim bunu fark etmem uzun sürdü (1 saat civarı). Temizledim kuruttum fakat bazı tuslar şu an çalışmıyor. Tecrübelerinizi ve tavsiyelerinizi bana aktarırsanın sevinirim. Teknoloji konuda bilgiliyim bazi yontemler denedim yaramadi belki yardimci olacak arkadaşlar teşekkürler şimdiden

Sadece laptop klavyesi değil laptopun diğer parçaları da ilerde arızalanabilir. Eliniz yatkınsa açıp temizleyin. Değilse servise verin temizlesinler. Yoksa laptop tamamen bozulabilir .

3 ay önce aynı durum benim başıma geldi. Çay dökülür dökülmez anında şarj aletini söktüm ve sonrasında bilgisayarın altındaki delikten bataryayı resetledim. Bütün vidaları söktüm. Bilgisayarın içi açtım ve kuru bir peçete ile ıslak yerleri kuruladım. Sonrasında bir kaç dakikalığına saç kurutma makinesi tuttum. Hiç bir ıslaklık kalmadığından emin olduktan sonra vidaları sıkıp cihaza elektriği verdim. Açıldığında hiç bir sıkıntısı yoktu. Hala cayır cayır çalışıyor.

Çalışmada sıkıntı yok tuşlarda var problem zaten o kadar çol dokulmedi ic tarafa ulasmadı tuslarda sıkıntı var

Klavyeyi soketten sökebiliyorsanız söküp tekrar takın. Olmazsa veya yapamıyorsanız servise vermeniz daha doğru olacaktır. Büyük olasılıkla sadece klavyeyi değişirler. 940MX ekran kartlı Lenovo ideapad kullanırken şekerli çay dökmüştüm. Döküldüğü gibi bilgisayarı ters çevirip elektrikli süpürgeyle sıvıyı çekip kasayı açmadan kurutmayı denedim. Diğer gün bilgisayarı açtığımda çalışmıştı. Şekerden dolayı tuşları katılaşmıştı ama kullana kullana açıldı sonradan :)

Arkadaşlar kedim sağolsun çaybardağını devirdi ve sıçrayan çay laptop klavyesine geldi. Tabi benim bunu fark etmem uzun sürdü (1 saat civarı). Temizledim kuruttum fakat bazı tuslar şu an çalışmıyor. Tecrübelerinizi ve tavsiyelerinizi bana aktarırsanın sevinirim. Teknoloji konuda bilgiliyim bazi yontemler denedim yaramadi belki yardimci olacak arkadaşlar teşekkürler şimdiden

Kedinizi klavye olarak kullanabilirsiniz.

1 saat boyunca farkına varmadan nasıl kullandın dostum? Fazla miktarda mı döküldü peki? Geçmiş olsun. Umarım sadece klavyenin hareketli aksamına zarar vermiştir de anakarta falan sıvı inmemiştir. O şekilde kullanma laptop'u kapat, pilini de çıkar ve yarın iyi bir bilgisayarcıya göster veya kendi servisine gönder derim. En azından alkolle içini bir temizlemeleri iyi olur, yoksa içeri kaçan sıvı zamanla içinde oksitlenme yapabilir ve PCB'yi çürütebilir. Riskli yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı