Lenovo laptop oyun oynarken şarj azalıyor

Bu arada başlıkları hangi moderatör arkadaş değiştiriyorsa sanki sürekli aynı konuyu açıyormuşum gibi bir durum oluşmuş. Ben burada Lenovo forum admininin verdiği cevabı eleştirmek için açmıştım konuyu.

Şarj düşüşünden şikayetçi değilsiniz o zaman?

İlk başta firmayı haklı bulmuş olsam da şuanda size hak veriyorum.
Sebebine gelince, yetkili diyor ki 170W adaptör fiyatı arttırdığı için 130W koyduk. İsterseniz daha fazla para verip 170W olanını satın alabilirsiniz.

1. 3050 Ti 5800H işlemcili laptopun Türkiye bölgesi için 170W adaptörlü versiyonu yok.
(Ben göremedim varsa atarsanız sevinirim.)

2. İçinden çıkan adaptör sonuçta laptopu şarj etmesi için var, ben o adaptörün laptopa yeteceğini varsayarak satın alıyorum. Satın alırken 135W adaptörün laptopa bazı durumlarda yetmeyeceği, 170W adaptör satın almamız gerektiği bir yerde yazmıyor sanırım?

@Ala_Lenovo laf etmeniz saçma. Adam benim sorunlarımı kaç defa yardımcı oldu serviste, alt kasa kırıldı, anakart arızalandı, HDD sorunum vardı servis ve müşteri hizmetleri anlamadı bu adam sayesinde HDD çıkarılıp SSD takıldı aynı değerde. Siz bir Acer'ı, Şikayetvar bölümüne ve forum sitesine yazın hele servis ile görüşüp admin çözüm sunacaklar mı? :D ThinkPad almıştım RAM takmıyorlardı servis hemen Şikayetvar veya foruma yazdım aradılar sorunumu da çözmüşlerdi ya belki ben bozacağım veya dışardaki başka servis?

Bu arada pilin zamanı belli süre geçtiyse oyun oynarken şarjda azalması normal. Benim Acer'da oyun oynayınca %1-2 azalıyor. Pil eşiği sabitlediğim için %5 aşağı düşene kadar doldurmuyor kendini.

@Ala_Lenovo laf etmeniz saçma. Adam benim sorunlarımı kaç defa yardımcı oldu serviste, alt kasa kırıldı, anakart arızalandı, HDD sorunum vardı servis ve müşteri hizmetleri anlamadı bu adam sayesinde HDD çıkarılıp SSD takıldı aynı değerde. Siz bir Acer'ı, Şikayetvar bölümüne ve forum sitesine yazın hele servis ile görüşüp admin çözüm sunacaklar mı? :D ThinkPad almıştım RAM takmıyorlardı servis hemen Şikayetvar veya foruma yazdım aradılar sorunumu da çözmüşlerdi ya belki ben bozacağım veya dışardaki başka servis?

Bu arada pilin zamanı belli süre geçtiyse oyun oynarken şarjda azalması normal. Benim Acer'da oyun oynayınca %1-2 azalıyor. Pil eşiği sabitlediğim için %5 aşağı düşene kadar doldurmuyor kendini.
Hocam %1-2 diyorsunuz, benim laptopum 0'a kadar iniyor.

@alperbeta bilgisayarınızı kapatın, takılı güç adaptör bağlantısı ve USB kablo .vs çıkarıp güç tuşuna 30 saniye basıp 30 dakika sonra güç adaptörü takıp çalıştırıp BIOS'a girip ayarları sıfırlayın. Lenovo'un bir de pil kalibrasyonu yapmak için yazılımı vardı şarjı %100 doldurup kapanmadan %0'a kadar düşürüp pili dolduruyordu. Ben bataryada sorun olabileceğini düşünüyorum. Yine her ne kadar güç adaptöründen kullansak da pilde anakarta bağlantılı olduğu için devreler gücü kullanmakta. Eğer imkanınız varsa pili çıkarıp, CMOS pili çıkarıp güç tuşuna bir kaç kez basmayı deneyin.

@alperbeta bilgisayarınızı kapatın, takılı güç adaptör bağlantısı ve USB kablo .vs çıkarıp güç tuşuna 30 saniye basıp 30 dakika sonra güç adaptörü takıp çalıştırıp BIOS'a girip ayarları sıfırlayın. Lenovo'un bir de pil kalibrasyonu yapmak için yazılımı vardı şarjı %100 doldurup kapanmadan %0'a kadar düşürüp pili dolduruyordu. Ben bataryada sorun olabileceğini düşünüyorum. Yine her ne kadar güç adaptöründen kullansak da pilde anakarta bağlantılı olduğu için devreler gücü kullanmakta. Eğer imkanınız varsa pili çıkarıp, CMOS pili çıkarıp güç tuşuna bir kaç kez basmayı deneyin.
Hocam statik deşarj ve pil kalibrasyonunu birkaç kez denedim lakin sonuç alamadım. Laptopun arkasını açmayı da gözüm yemiyor, iade etme şansım varken şimdi bir şey olur da bahaneleri olur. Yine de teşekkürler öneriler için. Kronik sorunu sanırım bu cihazın.
Ki zaten bunları mantıken teknik servisin de bir test etmesi gerekmiyor mu? Watt ölçerle laptopun ne kadar watt enerji aldığını, eğer 135 wattdan fazlaysa adaptörün olduğunu tespit etmeleri gerek. Ya da adaptörde değilse yazılımsal ya da pilden kaynaklı olduğunu aynı şekilde. Anakart sorunu dediler tekrar test etmeden direkt yollamışlar. Kargoda başına bir şey gelse direkt bana patlayacak. Ben o kadar 2 kutuya koyarak patpatlarla yollamıştım, bunlar direkt laptopun kendi kutusuyla yollamışlar.

Kronik sorunu sanırım bu cihazın.
Araştırman gerekli yabancı veya Türk sitelerinde aynı problem mevcut ise kanıt sunabilirsen THH ile rahat iade edebilirsin. Benim Lenovo'da kronik kısıtlamışlar genel problemdi aldıktan bir süre sonra geç öğrenmiştim ama diğer arıza durumlarda servis onarımından, Şikayetvar sitesinde geri dönüşünden ve forumdan admin dönüşleriyle sorunlarım hızlı çözülmüştü. Kronik olunca isterse sınırsız değiştirsinler aynı olur.

Araştırman gerekli yabancı veya Türk sitelerinde aynı problem mevcut ise kanıt sunabilirsen THH ile rahat iade edebilirsin. Benim Lenovo'da kronik kısıtlamışlar genel problemdi aldıktan bir süre sonra geç öğrenmiştim ama diğer arıza durumlarda servis onarımından, Şikayetvar sitesinde geri dönüşünden ve forumdan admin dönüşleriyle sorunlarım hızlı çözülmüştü. Kronik olunca isterse sınırsız değiştirsinler aynı olur.
Bakalım, şuan erken yargılıyor gibi olabilirim de mâlum bizim ülkede teknik servislerin çoğunluğu bir tuhaf olduğu için pek umutlu olamıyorum. Forumda da böyle bir cevap alınca umudum azaldı. Yarın yollayacam cihazı, başına bir şey gelmeden giderse. Vize haftam geliyor ve ben bunlarla uğraşıyorum :(

Ben böyle bir saçmalığı ilk defa görüyorum oyun oynarken şarjda pili biten laptop mu olur telefon mu bu :D Harbiden dalga geçmişler iade et bence..

Geri
Yukarı