Lenovo Laptopa SSD Harddisk ve RAM Takmak

Married Man

Decapat
Lenovo marka laptopumu yeni aldım yalnız birkaç ekleme yapmayı düşünüyorum. SSD harddisk ve RAM eklemek i̇stiyorum. Garanti dışı kalır mı? Bilen bir arkadaş var i̇se yardımcı olursa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer HDD ve RAM bileşenlerine erişmek için ayrı bir kapak varsa yani sadece bu bileşenleri değiştirmek için ayrı bir bölme varsa garanti dışı kalmıyor diye biliyorum.

Arka kapağı tamamen açacaksınız tahminen. Kapağı açarken zarar verirseniz garanti dışı kalacak. Garantiye yollarken taktığınız parçaları geri çıkarın.

Eğer HDD ve RAM bileşenlerine erişmek için ayrı bir kapak varsa yani sadece bu bileşenleri değiştirmek için ayrı bir bölme varsa garanti dışı kalmıyor diye biliyorum.
Arka kapağı tamamen açacaksınız tahminen. Kapağı açarken zarar verirseniz garanti dışı kalacak. Garantiye yollarken taktığınız parçaları geri çıkarın.
Az önce lenovo müşteri hizmetlerini aradım bana söylenileni söylüyorum yükseltme amacıyla ram,harddisk gibi parçaları kullanıcı değiştirebilir lakin ürünü takarken veya vidaları sökerken kasasına,anakartına vs gibi herhangi bir yerine hasar verdiğiniz takdirde garanti dışı kalır denildi ve ben bunun üzerine ben laptopumun içindeki anakart olsun ram olsun bütün parçaların markasına kadar öğrenmek istiyorum kaç frekans verdiğini modeli ne olduğunu çünkü yükseltme yapacağım için uyumlu olmasını istiyorum dediğimde ise support.lenovo.com sitesine girerek ordaki arama butonuna ürününüzün seri numarası veya ürününün tam marka modelini girerek oradan dökümasyon diye bir butonun çıkacağını ona tıklayıp pdf olarak indirerek ürününüzün bütün parçalarının detayına kadar bakabileceğimi söyledi merak eden arkadaşlar olursa diye bu kadar uzun yazmak istedim bu arada yardımcı olan,olmayan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Ben henüz müşteri hizmetlerinin dediklerini uygulamadım sadece müşteri hizmetlerinin bana söylediği şeyleri söyledim bilginiz olsun arkadaşlar...
Son olarakta Sunset arkadaşımızın dediği gibi garantiye gönderileceği zaman eski parçalarını geri takıp ekstradan taktığımız parçaları geri söküpte gönderileceğini söyledi.

Son düzenleme:
Bana aldığın bilgisayarı buraya paylaşın model ve markasını ya da direk bağlantısı varsa koyun tahminen AMD sistemli aldığını düşünüyorum. RAM ve SSD öneririm size. Ben ilkinde kasayı sökerken kırdım 14 günlük iadem vardı iade ettim yenisini aldım. Siz siz olun dikkat edin yeni bilgisayar çok kolay kırılabiliyor.

Bana aldığın bilgisayarı buraya paylaşın model ve markasını ya da direk bağlantısı varsa koyun tahminen AMD sistemli aldığını düşünüyorum. RAM ve SSD öneririm size. Ben ilkinde kasayı sökerken kırdım 14 günlük iadem vardı iade ettim yenisini aldım. Siz siz olun dikkat edin yeni bilgisayar çok kolay kırılabiliyor.
Lenovo Ideapad IP320-15IKB 81BT001FTX CI5-8250U 1.6Ghz İşlemci 8Gb Ram 1Tb Hdd R5 M530 2Gb Ekran Kartı

İntel İ5 işlemci 8250u
Amd radeon 530 ekran kartı
8 gb ram
1 tb hdd

Şuanlık çok bir bilgi sahibi değilim ama akşam net olarak öğrenince burda paylaşırım gerçekten çok sevinirim bu konuda bana yardımcı olursanız...

Aman Allah korusun hocam öyle birşey olursa kalpten giderim herhalde :) daha borcu bile başlamadı :)

Şimdi sana kötü haberim var. 4GB gömülü ve diğer 4GB ayrı ve tek RAM slotu var biri gömülü olduğu için diğer 4GB tek slot üzerinde. Ancak 8GB RAM takıp 12GB RAM yükseltmesi yapabilirsiniz. Daha iyi anlamam için bu programı indirip bana alttaki resimde gösteren kısımları çekip buraya yükleyin. Slot #2 boş ise 4GB gömülü anlamında ve dediğim gibi tek slot var sizde de.

ram.png

SSD gelecek olursak DVD sürücü olan model var sanırım M.2 SSD yuvası bulunmuyor DVD sürücü olan modellerinde. SSD takabilirsiniz. DVD kısmanı 9mm Cady alıp HDD oraya takabilirsiniz. Bu arada tırnak kırılınca kasanın ekranı açınca yukarı doğru kalkıyor ufak o yüzden iade edip yenisinden aldım. Garanti bitene kadar dokunmuyorum cihazıma. Eliniz ağır değilse benim ağır ne kadar dikkat etsem zorluyorum. Daha önceden açtığım için Lenovo bu kasalarını iyi biliyorum. :)

Son düzenleme:
Şimdi sana kötü haberim var. 4GB gömülü ve diğer 4GB ayrı ve tek RAM slotu var biri gömülü olduğu için diğer 4GB tek slot üzerinde. Ancak 8GB RAM takıp 12GB RAM yükseltmesi yapabilirsiniz. Daha iyi anlamam için bu programı indirip bana alttaki resimde gösteren kısımları çekip buraya yükleyin. Slot #2 boş ise 4GB gömülü anlamında ve dediğim gibi tek slot var sizde de.

Eki Görüntüle 392275

SSD gelecek olursak DVD sürücü olan model var sanırım M.2 SSD yuvası bulunmuyor DVD sürücü olan modellerinde. SSD takabilirsiniz. DVD kısmanı 9mm Cady alıp HDD oraya takabilirsiniz. Bu arada tırnak kırılınca kasanın ekranı açınca yukarı doğru kalkıyor ufak o yüzden iade edip yenisinden aldım. Garanti bitene kadar dokunmuyorum cihazıma. Eliniz ağır değilse benim ağır ne kadar dikkat etsem zorluyorum. Daha önceden açtığım için Lenovo bu kasalarını iyi biliyorum. :)
Yapma ya... Eve gidince cpu z yükleyip görselini atarım o zaman inşallah dediğiniz gibi değildir :/ evet dvd kısmına takcam mecbur ama herkes şöyle diyor içindeki hddyi alıp DVD kısmına takın ssd yi anakartın içine takın diye okudum ama yanlış mıyım acaba ? Peki dvd kısmına takınca bir dark oluyor mu ki herkes öyle yazmışta ?

DVD kısım SATA 2 olduğu için SSD DVD kısmına takarsanız HDD hızında çalışacak. HDD olduğu yer SATA 3 olduğu için SSD'den tam verim alacaksınız.

DVD kısım SATA 2 olduğu için SSD DVD kısmına takarsanız HDD hızında çalışacak. HDD olduğu yer SATA 3 olduğu için SSD'den tam verim alacaksınız.
Ama diyorsunuz ki sata 3 olan yere ssd takamıyorum mecburi olarak DVD kısmına takmam gerekiyor doğru mudur ?
Peki o zaman gerek var mı ssd almama sizce ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı