Lenovo Legion 5 Pro Ön İnceleme!

Merhabalar efenim, bugün, Lenovo Legion 5'in abisini yani Pro modelini inceleyeceğiz.

Şimdi genel özelliklere bakalım;
5800H işlemcisinden güç alıyor bu arkadaş. İşlemci çoklu çekirdek gerektiren yani render gibi işlerde gayet başarılı. Mobil platformun en iyi 2. işlemcisi olarak nitelendiriliyor. Ekran kartı konusunda 3060 veya 3070 seçebiliyorsunuz. Burada 2 seçenek olması güzel, 1080p oyun oynayan ve çok parası olmayan kişiler 3060 tercih edebilir. Öte yandan 3070 alıp 2K oyun oynamak isteyenler de parayı basıp üst modeli alabilir. Ekran kartları MAX-P bu arada. MAX-P diye özellikle yazmamın sebebine ekran kartı bölümüne gelince anlatacağım. 32GB'a kadar RAM desteği var. Sitede SSD konusunda 2TB'a kadar destek verildiği yazılmış. (Türkiye modeli 32 GB RAM ve 1 TB SSD ile gelecek)

Şimdi her parçayı detaylı ele alalım;
İşlemci: Yukarıda da belirttiğim gibi gerçekten güçlü bir işlemci. 8 çekirdek ve 16 iş parçacığına sahip. Şu an rakibi olan 10875H karşısında gerçekten büyük bir üstünlüğü var. Özellikle render, PS gibi işler yapanların AMD tercih etmesini öneririm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşlemci 10875H'a göre daha sıcak çalışıyor bir nebze fakat şunu da unutmamak lazım; AMD işlemcilerin ısı eşiği yeni 5000 serisi ile yükseltildi ve daha yüksek sıcaklıklara dayanabiliyor. Tabii bu 100 derecede sorunsuz çalışacak demek değil.

Ekran Kartı: 3060 ve 3070 desteği var. Zaten kendilerini PC'lerden çok iyi tanıyorsunuz. Burada güçleri biraz kısılmış. Düz mantık bakınca %20-%30 bir kısılma var. Şimdi gelelim MAX meselesine; ekran kartları mobil olarak iki türde bulunabiliyor: MAX-Q ve MAX-P. MAX-Q ekran kartının ölçeklendirilip konulmasıdır. Aslında çoğumuz ölçeklendirmeyi daha doğru bulabilir ama bu laptopları inceltiyor ama sıcaklıklarını çok ciddi anlamda arttırıyor. Allah'tan bu model de MAX-P var. MAX-P'yi şöyle düşünebiliriz; ekran kartının sadece grafik ünitesi ve VRAM'lerini alıyorsunuz. Bir nevi çip olarak küçültüyorsunuz. (125+15W)

SSD: Maalesef buradan bir eksi yiyecek bu model benden çünkü önceki modelde bulunan SATA portunu M.2 ile değiştirmişler. Kimisinin hoşuna gider ama bence SATA kalsa daha iyi olurdu.

Ekran: Ekran 2K, 165hz bir ekran. He bir de 3ms. Açıkçası ekran gayet güzel, gerek 2K olması gerekse de %100 sRGB olması beni mutlu etti. ASUS azıcık örnek al malum model için.

Diğer bilgiler: Ağırlık olarak 2,5kg bir tosuncuk kendisi. Biraz ağır ama bize gelişi bu bea! Wifi 6 desteği var, bu güzel bir detay olmuş. Daha hızlı bağlantı daha iyi kullanım. Klavyesi de 4 bölgeli RGB aydınlatmaya sahip.

İçi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videonun 3.55'ine geliniz.

İçi önceki Legion 5 ile neredeyse aynı. Benim soğutma olarak sevdiğim bir tasarım. Borular 2 tane ama dağılım ve plakalar sayesinde bu telafi ediliyor. İçi hakkında diyeceklerim bu kadar.

Tek diyebileceğim; Keşke SATA portu kalsaydı.

Sonuç: Alınabilir bir modeldir ama fiyatları beklemek lazım. Avrupa fiyatı ile bizim fiyatlar bazen tutmuyor.

Eklemeyi unuttum ama en önemli özelliklerinden biri de MUX switch. Çoğu laptoptan öne geçirir bu özellik. Bkz. MUX Nedir, Ne İşe Yarar?

Okuduğunuz için teşekkür eder, iyi günler dilerim...

@Radeon RX 5500M @Dark Lord of the Sith @metaphroz @mirsady @Ek01000 @Ramazan Ö @xbea @ertunc23 @Ryota @Alfred Lafonde @T129Atak @gen2

Son düzenleme:
Arkadaşlar çok bildirim gelmiş onları temizlerken gördüm. Arkada Legion bitmiş falan yazıyordu, hayırdır? Neler oldu?

Ayrıca yeni Legion geldi mi?

Hocam güzel bir ön bilgilendirme rehberi olmuş, elinize sağlık. Açıkçası bende bekliyorum ama sanırım 18,000 TL bandını çok rahat aşacak gibi kendileri bu yüzden biraz da ümidimi kestim açıkçası. Bakalım kendisi kadar fiyatı da sevilecek mi? Bir de sıcaklıklar var tabii, onu da alan ilk kullanıcılardan bekleyeceğim bakalım ne çıkacak?

Geri
Yukarı