Lenovo Legion 5I Pro amatör inceleme!

Herkese iyi günler sayın forum sakinleri. Sonunda laptopuna kavuşmuş biri olarak geçte olsa elimden geldiğince hem meraklılarına hem de almak isteyenlere belki bir faydası olur ümidiyle kolları sıvadım.

Öncelikle laptopun linkini buraya bırakıyorum: Lenovo Legion 5 Pro 82jd002atx İ7-11800h 16GB Ram 512GB Ssd Rtx 3060 6gb 16

Ben laptopu 16.400 TL'ye aldım. Şimdi fiyatı düşmüş kaçırmayın :D

İlk deneyimlerimi anlatmak isterdim ama direk bilgi paylaşsam daha faydalı olacak galiba o yüzden aşağıda sorabilirsiniz.

Eveeet normalde sohbeti çok severim ama meraklıları ve alacaklıları bekletmemek için kısa kesip elde ettiğim değerlere geçiyorum. Merak ettiğiniz sorular varsa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. (oyun test etmeye vaktim olmadı sonradan bu konuya bırakırım, @T129Atak hocamı bekletmeyeyim daha fazla 😅 )

1-ilk olarak sistemin bilgisini paylaşmak istiyorum:

2-biri boştayken nasıl diye sormuştu. Gayet sessiz ve hoş :). Paylaştığım anda YouTube+son 5 dakikasında Valorant indiriyordum:

3-şimdi gelelim Crystaldisk değerlerine buyurun:

4-işte o ana geldik 😁 3dtimespy test. Monster v25.1'den biraz düşük çıktı ama neyse 🥲 (performans modu, MUX açık, altta iki silgi var ):

5-timespy'da CPU-GPU sıcaklıkları için:

6-son olarak CPU-Z'den atıyorum çünkü burada TDP'ye 80Watt diyor sebebini anlamadım. Bilen varsa aydınlatabilir:

Elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalıştım. İlk defa forumda konu açıyorum. Resimler veyahut başka bir şey yanlış olduysa kusuruma bakmayın ☺️. Fazla vaktim yoktu aceleyle yaptım. Umarım alanlara, alacaklara ve merak edenlere bir faydam dokunmuştur. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler...

Not: Bir şeyler eklemek isteyen olursa isterse yeni konu açabilir veyahut buraya da bırakabilir. İyi günler herkese.

@T129Atak, @Erdinand, @Turkish Kebab, @Radeon RX 5500M, @loladinismus, @Batucloud, @gen2, @Exodia474, @Misoju (unuttuğum varsa kusura bakmasın bu kadar hatırlayabildim 😄)

Dosya Ekleri

• hwi.sistem.ozellikleri.png
    hwi.sistem.ozellikleri.png
    127,3 KB · Görüntüleme: 156
  • cpu sıcaklık..png
    cpu sıcaklık..png
    185,8 KB · Görüntüleme: 139
  • crstal.info.png
    crstal.info.png
    54,4 KB · Görüntüleme: 163
  • 3dmark-altta-silgi var.png
    3dmark-altta-silgi var.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 159
  • gpu.cpu temperatures.png
    gpu.cpu temperatures.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 145
  • Ekran görüntüsü 2021-09-15 185821.png
    Ekran görüntüsü 2021-09-15 185821.png
    131,8 KB · Görüntüleme: 152
Hocam ben performans modu'na alıyorum en yüksek devir için. 3. parti yazılımla belki olur ama Radeon hocamın dediği gibi fan yazılımı yok.

Hocam Gpu-Cpu testi için 3D Timespy yapın. Testteki ortalama sıcaklıkları da söyler bu testte. Bunun dışında Msi AfterBurner indirerek de oyun içi Gpu-Cpu bakabilirsiniz. Ssd testi için CrystalMark indirip bakabilirsiniz. Işık sızması içinde karanlık bir ortamda herhangi bir site veya arkaplandan siyah bir sayfa açın, daha sonra çerçevenin kenarlarından rahatsız edici buluduğunuz ışık varsa o ışık sızması olur.
Değerler normal mi? Her şeyi kıstım, tasarruf modunu da açtım. Cod Warzone'de yaklaşık 85-90 arası CPU sıcaklığı oluyor.

Dosya Ekleri

• Deger2.jpg
    Deger2.jpg
    234,8 KB · Görüntüleme: 54
  • Deger1.jpg
    Deger1.jpg
    226,3 KB · Görüntüleme: 56
Oyundayken her şey en yüksekte, sadece boşta dururken en kısığa aldım 40-45 arası dereceler iyi mi boştayken? ve oyundayken 90derece?
Laptop'ta 90 dereceye kadar normaldir. Ekstra bir şeyler yaparak düşürebilirsiniz.
Bir türlü oyun indirip atamadım, kusuruma bakmayın. Daha farklı oyunlar da atacağım inşallah, şimdilik Control'le idare edin :). Buyrun efenim Control oyununun değerleri ;

Dosya Ekleri

• dlss.on.ultra.1080p.png
    dlss.on.ultra.1080p.png
    1,8 MB · Görüntüleme: 52
  • rtx(high)+dlss.on.ultra.2k.png
    rtx(high)+dlss.on.ultra.2k.png
    1,7 MB · Görüntüleme: 50
  • dlss.off.2k.ultra.png
    dlss.off.2k.ultra.png
    2,4 MB · Görüntüleme: 42
  • dlss.on.ultra.2k.png
    dlss.on.ultra.2k.png
    2 MB · Görüntüleme: 59
Son düzenleme:
Değerler normal mi? Her şeyi kıstım, tasarruf modunu da açtım. Cod Warzone'de yaklaşık 85-90 arası CPU sıcaklığı oluyor.
Sen laptopuna yekpare aluminyumdan bir sogutucu al fani calistirmak zorunda degilsin. Ardindan kapat o sicaklik gostergesini hicbir sey olmaz oyununa, kullanmana bak.

2 oyun daha atıyorum oyun yükledikçe atmaya çalışırım ;

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-09-29 210321.png
    Ekran görüntüsü 2021-09-29 210321.png
    2,6 MB · Görüntüleme: 56
  • farcry.5.2k.png
    farcry.5.2k.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 52
  • farcry.5.1080.png
    farcry.5.1080.png
    1 MB · Görüntüleme: 47

Yeni konular