İnceleme Lenovo Legion 5 (2021)

Eski bilgisayarımın bozulmasından ötürü yaklaşık 1 ay önce almış olduğum Lenovo Legion 5 bilgisayarım üzerinde küçük bir inceleme.

Lenovo Legion 5 15ACH6H
  • Teknik Özellikler:
  • AMD Ryzen 7 5800H
  • Nvidia RTX 3060 Laptop (130W)
  • 16GB (2x8) 3200Mhz CL22 RAM (Samsung)
  • 1TB SSD (Samsung)
  • 15.6 1440p 165Hz G-Sync destekli ekran

KASA VE KASA KALİTESİ
Legion 5 sert plastik malzemeden (PC+ABS) oluşuyor, klavye bölgesinde basmaya karşı esneme çok fazla değil ayrıca ekran klavyeye yazarken yalpalanmıyor, plastik olmasına rağmen kasa kalitesi oldukça iyi duruyor. Cihaz yaklaşık 2.4 kilo. Trackpad yüzeyi de plastik fakat basma konusunda yüzeyi sağlam ve dengeli duruyor. Klavyesi ortalama, sessiz ve yazması kolay fakat ek mekanik klavye kullandığımdan pek kullanmıyorum.

EKRAN
Benim cihazımda bulunan 1440p ekran oldukça iyi, sRGB yi %100 karşılayan, FreeSync ve G-Sync destekleyen bir panel gecikme süresi Vantange uygulamasında bulunan OverDrive seçeneği ile 5-4ms sürelerine kadar iniyor. Parlaklık seviyeleri oldukça iyi, 300nit olarak sınıflandırılmış ama %100 seviyelerinde 300ün biraz üzerine çıkıyor (kaynak: Jarrod's Tech)

PERFORMANS
Cihazın performansından oldukça memnunum. Cihazda AMD Ryzen 7 5800H ve Nvidia RTX 3060 bulunmakta, 5800H tek başına yükte devamlı 76W güç çekebiliyor, Cinebench R23 testinde skorlar: 13058 çoklu çekirdek, 1401 tekli çekirdek, aynı zamanda işlemci sıcaklığı 84-85C bandında bulunuyordu*. RTX 3060 işlemciye ağır yük binmeden 120-130W aralığında çalışıyor oyuna/yüke göre 2Ghz üzerine çıktabiliyor, Sıcaklığı oda sıcaklığına göre 72-75C arasında geziyor*. Laptopta stock olarak bulunan 2x8 RAM Samsung'un OEM 1rx16 stickleri, zamanlamaları oldukça düşük ve yakın zamanda yükseltmeyi umuyorum, Ryzen işlemcileri geri çekmesiyle beraber tamamen kritik bir performans kaybı söz konusu değil. Cihazda bulunan 1TB M2 SSD Samsung marka, yazma okuma hızları 3500MB/s yazma 3000MB/s okuma şeklide oldukça yeterli.

PİL VE ADAPTÖR
Cihaz 230W'lık adaptör ile geldi, adaptör oldukça ağır fakat yurt dışında bazı ülkelerde 3060 modelleri bile oldukça büyük olan 300W adaptör ile gelmekteymiş ben 230W adaptör ile ağır kullanımda pilde bir düşme gözlemleyemedim. Pil dayanımı ortalama seviyede, benim modelimde 60Wh batarya bulunuyor fakat bazı modellerde 80Wh batarya mevcut, 60Wh batarya yaklaşık 6-7 saat video izleme olanağı sunuyor.

SES
Cihazda bulunan hoparlörler oldukça yetersiz, ki genelde bu fiyat bandındaki oyun odaklı laptoplarda bu seviyelerde bulunuyor. Cihazda Nahimic 3 yazılımı var olmasına rağmen kullanmıyorum, genelde müzik sistemi ile kullanıyorum ve Dolby Atmos işimi görüyor. 3.5mm kulaklık/mikrofon girişi ise oldukça yeterli.

EK BİLGİLER
Benim modelim (82JU00FNTX) Lenovo'nun 3 yıllık yerinde destek PremiumCare garantisi ile geldi, bu ilk Lenovo cihazım olduğundan Türkiye garantisinin ne durumda olduğu konusunda fikrim yok, o konuda yorum yapamayacağım. Cihazın kutusunda Legion M300 oyunu faresi bulunuyordu fakat henüz açıp kullanmamış durumdayım. Benim cihazımda Intel AX200 modem mevcut, bazı modellerde bulunan Mediatek veya Realtek modemlerinden dolayı oluşan sorunlar mevcut değildi.

Son olarak fiyat bilgisi olarak cihazı 22900 TL ye almış bulunmaktayım, 82JU00FNTX modeli şu anda stokta mevcut gözükmüyor. Bu fiyat bandında alternatif olarak HP Omen 17 ve Monster Tulpar T7 mevcut.

1653413748191.png

Son düzenleyen: Moderatör:
NOT: Bende AMD Ryzen 5 5600H işlemcili olan modelinde 300 wattlık şarj adaptörü geldi. Maalesef bazen prize takarken şalterler atıyor ama ben bu sorunu şarj aletinden değil evimin eski elektrik tesisatından kaynaklandığını düşünmekteyim. Ayrıyeten LegionFanControl sitesindeki program sayesinde fanlarımı kendimdim ayarlayabiliyorum, ama ayarlamadan önce lütfen 4 sekmenin ekran görüntüsünü alıp yedekleyin ve lütfen buraya yükleyin. (Ben unuttuğum için orjinal ayarları bilemiyorum :D☹️ )

Eski bilgisayarımın bozulmasından ötürü yaklaşık 1 ay önce almış olduğum Lenovo Legion 5 bilgisayarım üzerinde küçük bir inceleme.

Lenovo Legion 5 15ACH6H
  • Teknik Özellikler:
  • AMD Ryzen 7 5800H
  • NVIDIA RTX 3060 Laptop (130W)
  • 16 GB (2x8) 3200MHz CL22 RAM (Samsung)
  • 1TB SSD (Samsung)
  • 15.6 1440p 165Hz G-Sync destekli ekran

KASA VE KASA KALİTESİ
Legion 5 sert plastik malzemeden (PC+ABS) oluşuyor, klavye bölgesinde basmaya karşı esneme çok fazla değil ayrıca ekran klavyeye yazarken yalpalanmıyor, plastik olmasına rağmen kasa kalitesi oldukça iyi duruyor. Cihaz yaklaşık 2.4 kilo. Trackpad yüzeyi de plastik fakat basma konusunda yüzeyi sağlam ve dengeli duruyor. Klavyesi ortalama, sessiz ve yazması kolay fakat ek mekanik klavye kullandığımdan pek kullanmıyorum.

EKRAN
Benim cihazımda bulunan 1440p ekran oldukça iyi, SRGB'yi %100 karşılayan, FreeSync ve G-Sync destekleyen bir panel gecikme süresi Vantange uygulamasında bulunan OverDrive seçeneği ile 5-4ms sürelerine kadar iniyor. Parlaklık seviyeleri oldukça iyi, 300nit olarak sınıflandırılmış ama %100 seviyelerinde 300'ün biraz üzerine çıkıyor (kaynak: Jarrod's Tech)

PERFORMANS
Cihazın performansından oldukça memnunum. Cihazda AMD Ryzen 7 5800H ve NVIDIA RTX 3060 bulunmakta, 5800H tek başına yükte devamlı 76W güç çekebiliyor, Cinebench R23 testinde skorlar: 13058 çoklu çekirdek, 1401 tekli çekirdek, aynı zamanda işlemci sıcaklığı 84-85C bandında bulunuyordu*. RTX 3060 işlemciye ağır yük binmeden 120-130W aralığında çalışıyor oyuna/yüke göre 2GHz üzerine çıktabiliyor, Sıcaklığı oda sıcaklığına göre 72-75C arasında geziyor*. Laptopta stock olarak bulunan 2x8 RAM Samsung'un OEM 1RX16 stickleri, zamanlamaları oldukça düşük ve yakın zamanda yükseltmeyi umuyorum, Ryzen işlemcileri geri çekmesiyle beraber tamamen kritik bir performans kaybı söz konusu değil. Cihazda bulunan 1TB M.2 SSD Samsung marka, yazma okuma hızları 3500MB/s yazma 3000MB/s okuma şeklide oldukça yeterli.

PİL VE ADAPTÖR
Cihaz 230W'lık adaptör ile geldi, adaptör oldukça ağır fakat yurt dışında bazı ülkelerde 3060 modelleri bile oldukça büyük olan 300W adaptör ile gelmekteymiş ben 230W adaptör ile ağır kullanımda pilde bir düşme gözlemleyemedim. Pil dayanımı ortalama seviyede, benim modelimde 60Wh batarya bulunuyor fakat bazı modellerde 80Wh batarya mevcut, 60Wh batarya yaklaşık 6-7 saat video izleme olanağı sunuyor.

SES
Cihazda bulunan hoparlörler oldukça yetersiz, ki genelde bu fiyat bandındaki oyun odaklı laptoplarda bu seviyelerde bulunuyor. Cihazda Nahimic 3 yazılımı var olmasına rağmen kullanmıyorum, genelde müzik sistemi ile kullanıyorum ve Dolby Atmos işimi görüyor. 3.5mm kulaklık/mikrofon girişi ise oldukça yeterli.

EK BİLGİLER
Benim modelim (82JU00FNTX) Lenovo'nun 3 yıllık yerinde destek PremiumCare garantisi ile geldi, bu ilk Lenovo cihazım olduğundan Türkiye garantisinin ne durumda olduğu konusunda fikrim yok, o konuda yorum yapamayacağım. Cihazın kutusunda Legion M300 oyunu faresi bulunuyordu fakat henüz açıp kullanmamış durumdayım. Benim cihazımda Intel AX200 modem mevcut, bazı modellerde bulunan MediaTek veya Realtek modemlerinden dolayı oluşan sorunlar mevcut değildi.

Son olarak fiyat bilgisi olarak cihazı 22900 TL'ye almış bulunmaktayım, 82JU00FNTX modeli şu anda stokta mevcut gözükmüyor. Bu fiyat bandında alternatif olarak HP Omen 17 ve Monster Tulpar T7 mevcut.

Eki Görüntüle 1398393

@Taloji İncelemeniz için teşekkürler. Aynı laptoptan bende de var çok ısındığından dolayı servise verdım serviste fanını değiştirdiler fakat şimdi de şöylebir sıkıntım var yüksek performans gerektiren oyunlar oynarken fan tabii çok hızlı çalışıyor hızlı çalışırken tuşlara bastığım zaman kasadan titreme geldiğini hissediyorum (kasayı açtım fan yerinde sabit herhangi bir oynama falan yok ve herhangi bir titreme sesi gelmıyoır ) ve bu beni rahatsız ediyor. Öncenden böylebir sıkıntım yoktu bu normal mi yoksa benımkinde mekanik bir sıkıntı mı var.

Yeni konular

Geri
Yukarı