Lenovo Legion 5 Pro vs GE76 Raider

Hadi başlayalım;
Genel özellikler:
Legion 5 ProGE76
5800H10875H/10980K/10980HK
3060/3070= 3070 olan model 140W3060/3070/3080=Sırasıyla 155, 140 ve130W
32GB'a kadar yapılandırma. Çift kanal.64GB'a kadar yapılandırma. Çift kanal.
2TB SSD yazıyor sitede ama 1TB modeli de olur diye düşünüyorum.1TB/2TB SSD yapılandırması var.
16 inç 2K ve 16:10 ekran17.3 inç 1080p/2K/4K ekran, 16:9 kendisi
720p kamera1080p kamera
4 bölgeli RGB aydınlatmalı klavyeHer tuş için aydınlatma

İç kısımların karşılaştırması;
Burada şu iki videoyu kendime kaynak aldım. Siz de yazıyı okurken iç kısımlarının olduğu sahneden kontrol edebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

İlk olarak iç kısmı açınca göreceğimiz farklılık borular ve ısı yalıtımı. MSI burada boruları açık kullanmış fakat neden birinde 4 boru varken diğerinde 2. Hayır yani paran mı kalmadı ey MSI. Legion 5 Pro ise Legion 5 modeli ile neredeyse aynı. Borular metal bir plaka ile örtülmüş ve bence mantıklı çünkü borular ısı taşıdıkları gibi ısıyı çevreye veriyorlar da. Borular açıkta olunca bu ısı alışverişi bir tık daha fazla olabiliyor, Lenovo da buranın üstünü kapatarak en az ısı alışverişini sağlamaya çalışmış. Boruları bir kenara bırakalım, RAM kısmında aman aman bir fark yok, tabloda dediğimiz gibi çift kanal RAM bulunuyor iki modelde de. SSD konumlandırması farklılık gösteriyor ama bunun performansa bir etkisi olmayacağı için çok da önemli değil. Batarya olarak ikisi de 4 hücreli lityum pil kullanıyor ama kapasiteden mi yazılımdan mı bilinmez Lenovo gerçekten pil süresi olarak ezip geçmiş. Ultrabook kadar değil ama bir Gaming Laptop kadar da kısa bir pil ömrü yok.

Ekran:
Ekran olarak en büyük fark 16:10 ve 16:9 farkı; Lenovo bu teknolojiyi ilk defa deneyecek ve bana kalırsa gayet başarılı olabilir. Bunu tabii ki zaman gösterecek. sRGB olarak neredeyse aynılar. Lenovo %100 iken MSI %99,xx. Tabloda yazdığı gibi ekran seçenekleri var MSI'ın ve bence mantıklı, neden derseniz: Sonuçta oyun oynayan bir kişi 4K ekranı ne yapacak veya grafiker parası varken neden 1080p ekran alsın?
Lenovo burada sitesinde yazdığı kadarıyla 2K ekran sunmuş. Eksi değil ama MSI artı aldı buradan hacı!

Sonuç:
Bu kadar yazdık ama sonuç ne?
Öncelikle Türkiye için konuşmak erken çünkü daha Lenovo Legion 5 Pro'nun fiyatı açıklanmadı. Genel özellik olarak bakarsak MSI dış görünüş, ekran seçeneği gibi artılara sahip ama Lenovo pil ömrü, daha yeni bir ekran, daha iyi soğutma(Şu an testler tam yapılmadı, en azından benim kaynak aldığım kişilerce ama soğutma Legion 5 ile aynı, ayrıca şu an yapılan testler de bunu gösteriyor.). Ben Legion 5 derim ama arada aman aman bir fark olarak sadece ekran var. Bunu göz ardı edebilecek kişiler varsa GE76 alsa da mutlu olurlar.
Test videosu:

Beni de etiketlersiniz.

Neden?
MSI.
-Oyun konusunda önde. (3 FPS kadar)
-Daha iyi kasa kalitesi. (önemsenmeyecek kadar az bir fark var ikisi de Full alüminyum, bizi kandırıyorlar)
-Daha büyük ekran.
-Uluslararası garanti.
-Daha fazla RGB.

Legion.
-16:10 2560x1600 500 nit G-Sync destekli ekran.
-Render konusunda daha önde.
-Muhtemelen daha ucuz.
-32 RAM ve 1TB SSD ile geliyor ki GE76'nın aynı özellikteki laptopları 28k.

Etiketlerim hocam 🙂

Muhtemelen daha ucuz

Bu açıklıyor sebebini. Daha ucuz segment için yapıldı Legion 5 Pro, GP76 ile rakip. GE76'nın rakibi Legion 7.

Daha iyi kasa kalitesi. (Önemsenmeyecek kadar az bir fark var ikisi de Full alüminyum, bizi kandırıyorlar)

Seni kandırdıkları falan yok hocam, sen Legion 5 Pro ile Legion 7'yi kullan. Göreceksin kandırıyorlar mı? Aynı durum GE76 ve GP76 içinde geçerli. İkisi de alüminyum diyeceksin, ona bakarsan Monster'da alüminyum. Karşılaştırabilir misin bunlarla?

Bu açıklıyor sebebini. Daha ucuz segment için yapıldı Legion 5 Pro, GP76 ile rakip. GE76'nın rakibi Legion 7.

Seni kandırdıkları falan yok hocam, sen Legion 5 Pro ile Legion 7'yi kullan. Göreceksin kandırıyorlar mı? Aynı durum GE76 ve GP76 içinde geçerli. İkisi de alüminyum diyeceksin, ona bakarsan Monster'da alüminyum. Karşılaştırabilir misin bunlarla?

Monster alüminyum muymuş :) Ben kullandım magnezyum+kauçuktu. Legion 7 eğer daha iyiyse onu alırım. Yanlışlıkla düzyazı olarak yazmışım makaleye çeviremez miyim bunu?

Örnek vermek için dedim hocam.

Render ihtiyacın yoksa GE76 al hocam, aradaki ort FPS farkı bana büyük geldi.

Bilmiyorum maalesef.
GE76 bütçemi aşıyor maalesef. 28K nereden bulacağım ki? Legion 5 Pro ile Legion 7 arasında fark edilebilecek kadar büyük bir fark var mıdır? 23K param var. Eğer değerse Legion 7'de alabilirim. Jarrod'un eline ulaşmış Legion 5 Pro çıkar yakında onun sıcaklıkları da.

Allah Allah, nerede bahsediyor? Görmedim eline ulaştığını.
Son kısımda, yakında incelemesi geliyor diyor.
Vardır. Boşuna çıkmıyor üst modeller, değil mi:)
Legion 7 %100 olsun Legion 5 Pro kaç olur? (Bunu 100. soruşum) Bir de Legion 5 Pro kalitesi iyi midir? Legion 7 almazsam pişman olur muyum?
Fiyatına bağlı, eğer 2K fark olursa düşünme al derim.
2K fark olursa saldırırım, ama 4-5K fark diyorlar.

Egion 7 %100 olsun Legion 5 Pro kaç olur? (Bunu 100. soruşum) Bir de Legion 5 Pro kalitesi iyi midir? Legion 7 almazsam pişman olur muyum?

%70. iyidir, pişman edebilir ama uzun süre kullandıktan sonra eder. Alt modeller daha kısa gidiyor.

2K fark olursa saldırırım, ama 4-5K fark diyorlar.

O zaman alma hocam.

Lenovo Clevo diye bir markanın anakartını kullanıyor

Lenovo kendi anakartını üretiyor...

MSI kendi anakartını üretiyor ama Lenovo Clevo diye bir markanın anakartını kullanıyor anakart kısmında MSI tek geçer.
Öyle mi? O zaman Lenovo şarj adaptörünü kendi üretiyor adaptörde tek geçer.
%70. iyidir, pişman edebilir ama uzun süre kullandıktan sonra eder. Alt modeller daha kısa gidiyor.

O zaman alma hocam.

Lenovo kendi anakartını üretiyor...
Bunu duyduktan sonra tövbe ki almam 5 Pro. Legion 7 ne zaman gelir ve sizce kaç lira olur?

Geri
Yukarı