Lenovo Legion 5 vs Dell G15

Bütçe
27000

Hytumit

Yoctopat
Daha fazla  
Uzun araştırmalar sonunda 3 laptop modeli arasında kaldım.
İlki Lenovo Legion 5 Ryzen 5600H RTX 3060 512 SSD ve 16 RAM'li versiyonu, ikinci aynı modelin Ryzen 7 5800H RTX 3060 1TB ve 16 RAM'li versiyonu, son olarak da Dell G15 i7-12700H 16 GB 512 GB SSD RTX3060.
Benim için en önemli özellik oyun performansı ve ısınmaması bu sebeple Lenovo Legion seçecektim ama Hepsiburada yorumlarında sesinin düşük olduğu ile ilgili çok yorum gördüm, Amazon modelinde de böyle bir yorumla karşılaşmadım. Acaba iki modelde farklı ses sistemi kullanmış olabilirler mi? Sesinin çok yüksek olmasına gerek yok ama kulaklık takmayı sevmiyorum oyun oynarken bilgisayarın kendi hoplarlörünü kullanacağım yetersiz kalır mı? Dell'e gelince çevremde çok Dell kullanan olmadığı için biraz tereddütte kaldım, ısınır mı malzeme kalitesi nasıldır pek emin olamadım. Ayrıca 120Hz ekran tazeleme yetersiz kalır mı onu da bilemedim.
Bu modeller arasında hangisini tercih etmek daha doğru olur? 1TB hafıza ve Ryzen 7 için 2.000 TL fazladan vermeye değer mi çünkü bütçeyi biraz zorlamış olacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Lenovo hoparlör konusunda Dell'den daha kötü, her gün bu cihazlar elime geçtiği için söylüyorum, ayrıca kasa kalitesi ve kalitesiz hissettirmesi de cabası, fanlar pancar motoru gibi çalışıyor. Tavsiyem kesinlikle Dell.

Bu cihazdan sadece bu ay 320 adet satış yaptık, bir tane bile iade veya doa olayı yaşamadık.

Dell g15'in i7 11800H 165Hz olan modelini kullanıyorum daha önceden tecrübe ettiğim laptoplardan yüksek seviyede malzeme kalitesi ve soğutma özelliği var. Rdr max ayarlarda yüksek oyun saatlerinde bile 69-70 dereceleri geçtiğine çok şahit olmadım(extra soğutucu olmadan). Diğer saydığın modeller hakkında pek bilgim yok ama ben bilgisayarımdan memnunum. Diğer ışıklı mışıklı gaming laptoplardan ayrılan sade tasarımı da benim için ayrı bir + özelliği.

Lenovo hoparlör konusunda Dell'den daha kötü, her gün bu cihazlar elime geçtiği için söylüyorum, ayrıca kasa kalitesi ve kalitesiz hissettirmesi de cabası, fanlar pancar motoru gibi çalışıyor. Tavsiyem kesinlikle Dell.

Bu cihazdan sadece bu ay 320 adet satış yaptık, bir tane bile iade veya doa olayı yaşamadık.

Ben cihazı 1 gün değil 1 yıl kullandım ve bunu sadece ben değil ikizim olan @Cliff_Burton ve bir arkadaşımın arkadaşı da denedi kısaca özet geçeceğim cihaz Dell'in Türkiye için yapmış olduğu Dell'in unuttuğu cihaz olarak söyleyebilirim awcc denen meret uygulama Dell uygulaması değil Alienware markasıdır ve cihaz Alienware olmadığı için sürekli zırt pırt hatalar vermektedir. Alacağın performansın 3060 performansı olacağını düşünme cihaz 80 watt olarak geliyor bildiğin çöp yani.

Dell G15'in i7 11800H 165Hz olan modelini kullanıyorum daha önceden tecrübe ettiğim laptoplardan yüksek seviyede malzeme kalitesi ve soğutma özelliği var. RDR Max ayarlarda yüksek oyun saatlerinde bile 69-70 dereceleri geçtiğine çok şahit olmadım(extra soğutucu olmadan). Diğer saydığın modeller hakkında pek bilgim yok ama ben bilgisayarımdan memnunum. Diğer ışıklı mışıklı Gaming laptoplardan ayrılan sade tasarımı da benim için ayrı bir + özelliği.

Malzeme kalitesi mi güldürme beni plastik kasa bildiğin git bir Thinkpad kullan bakayım metal kasanın kalitesini anlıyor musun anlamıyor musun? Soğutma özelliği dediğin F9 Gaming Shift bir işe yaramaz azıcık fan artırıyor sonra gidiyor performans kısıyor sanki fan soğutmuş. Deli gibi throttle yediğini anlamıyorsun bile. 69 70 dereceyi ne geçmiyor, kaç FPS geçmiyor bomboş bir yazı. Extra soğutucu dediğin şeyler para kazanmak için satılan sadece PC'yi yüksek tutarak hava kanallarını açık tutan gereksiz eşyalar. Yükseltici al daha iyi. Diğer ışıklı mışıklı dediğin markalar kullanıcısını önemsiyor döneminde @Recep Baltaş bile yardımcı olmaya çalıştı bize o bile bir şey yapamadı. Konu açılmışken söyleyeyim müşteri hizmetleri sizi top gibi bir oraya bir buraya atıyorlar. Driver konusuna gelecek olursak (biraz karışık bir yazı oldu farkındayım) Dell'e ait olmayan awcc driverı ya kardeşim Alienware olmayan cihazda Alienware driver ne alaka? Yok Aw'yi Dell üretiyormuş bana ne kardeşim kendi markası diye aw olmayan cihaza awcc koymak zorunda mı? Kısacası türklere kakalanan bomboş bir cihaz almayın aldırmayın.
Son söylediğiniz cümleden de kendi malınıza laf ettirmeyen bir insan olduğunuz belli bende başında böyleydim sonradan aklım başıma geldi.

Legion R7 daha iyi bence. Ekran kartı 140W. 165Hz gibi önemli avantajları var.

Aşırı haklısınız 80W cihazla 140W cihaz karşılaştırılamaz bile.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam 1 yıl önce kendi cihazimi alırken çok tartıştık zaten Lenovo diğer markalardan daha iyi.(Kendi klasmanında) Ayrıca vantage diye kullanışlı bir programıda var.

Legiona laf atıp Dell öneren kişiye zamanında farklı bir açıklama yapmıştım, tekrar anlatasım hiç yok.

Şu arkadaşla tekrar tartışmaya girmek hiç istemiyorum fakat yeni inandırma yöntemi "günde elimden şu kadar cihaz geçiyor" olmuş herhalde.

Victus'lar ortalamanın üzerinde değil, giriş seviyesi modele giriş seviyesi plastik kasa. Plastik kasaya ortalamanın üstü diyorsan senin ortalamanı sorgularım. "Lenovolar" olarak genellemen de zaten ucundan bilgisizliğini koyuyor ortaya. Hayatında bir Thinkpad veya L5 Pro gibi bir cihazı elledin mi? Legion'lar genel olarak soğutma performansıyla övülen cihazlar ek olarak, ısınma problemleri mevcut demende komik olmuş. İpg gibi giriş seviyesi modellerinde bile soğutmaları kötü değil. Nitro serisi ortalama 7K üstü RPM gören cihazlar, Lenovo'ya oranla daha sessiz çalışıyor demen ayrı ironik. ASUS'un senelerdir yaptığı tasarımsal hatalar bir tek sizin gözünüze çarpmıyor herhalde. Birisi şuna BIOS Update kısmında fan kontrol olmadığı için sesli çalıstığınıda belirtir herhalde.

Bazıları gibi kişileri hayatlarıyla vurmayı yapmam ve sevmem ama, bir ara tamir kısmında uğraşıyorum gibi şeyler diyordun herhalde. Makine falan mısın sen günde 150 laptopla ilgileniyorsun acaba? Her servise senden lazım. Ek olarak Omen serisi HP'nin laptop tarafında tepe serisidir, Victus değil. Ekran sallanması durumuda arka kapağı plastik olan her modelde karşılaşılbilecek bir şey. Victus'ların tasarımından dolayı gereğinden fazla sallanıyor, bir de sıralama yapıp HP'yi sona koymuş. Bu sefer de Lenovo fanboy ilan ediliriz, ne olacak.

Bunu geçersek iki cıhazın arasında TDP farkı yok fakat G15 tercih edilmez Legion varken, kesinlikle Legion.

Bu Dell modelini bilmiyorum ama evde bir tane Dell var bu kadar dandik bir laptop görmedim en ufak bir carpmada catliyor kasası. Ben kasa acisindan en kötüsü Samsung diyordum ama Dell daha kötüymüş.

Yeni konular

Geri
Yukarı