Çözüldü Lenovo Legion 7 laptopun şarjı 1-2 saat gidiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

217099

Kilopat
Makaleler
5
Yer
‏‏‏‏‏‏‏‏
Ben çoğunlukla prize takılı oynarım ama prize takmadığım zamanlarda şarjı çok erken gidiyor. 1-2 saat dayanıyor maksimum. Şu an şarjı %78 ve 1 saat 34 dakika ömrü kaldığını söylüyor.

Benim için pek problem değil, ama yine de prize takmadığım zamanlar az da olsa şu pilin ömrünü uzatmak istiyorum. Wallpaper Engine dahil arka plandaki birçok şeyi kapatıyorum ve bu haldeyken yine olmuyor. Parlaklık az, Lenovo Vantage'de ise sessiz kipi seçeneğine alıyorum. En az güç tüketimine sahip olan mod bu.

Fakat şunu belirteyim. ICUE'yi kapatmıyorum. Çünkü onu kapattığım zaman bilgisayarın RGB ışıkları yanıyor default halde öyle diye sanıyorum. Ya da ışıkları kapatmanın bir kısayol tuşu vardır da ben bilmiyor olabilirim. iCUE fazla şarj götürüyor, biliyorum ama nasıl çözerim hiçbir fikrim yok.

Güç tüketimini en aza indirmek için başka neler yapmam gerekir?

Şu anda bile %63 oldu mesela.

@Gilaybey hocam sizin durum nasıl? Prizde olmayınca kaç saat götürüyor?

32 GB RAM, 2 TB SSD, 11800H ve RTX 3070 var. 3070'i Max-P açık olarak kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Neler yaptığınızı detaylı yazarsanız diğer arkadaşlar da bakar.
Dediğim gibi olay iCue'de bitiyor. Benim kullandığım bilgisayar için normal olan süre aslında 4-5 saat gibi bir şey %40-50 parlaklıkta. Arkada çok şey çalışıyor, bir de Edge'deki sekmeler var tabii. Hibrit kipi de kapalıydı 4-5 saat olduğu zaman.

7-8 saate ise şöyle çıkardım:
Hizmetler kısmından Corsair'e ait olan her şeyi durdurdum.
Razer'ın da arkada çalışan bir çok programını kapattım. (Cortex, Game Manager Service, Synapse) Kullandığım Razer ürün Synapse desteklemiyor diye kapattım ben. Synapse size gerekiyorsa kapatmayın.
Parlaklığı %20-30 civarına indirdim. Hibrit kipi açık halde, pil tasarrufu açık, HDR kapalı, 60 Hz tazeleme oranı. Tabii hizmetlerden birkaç şeyi de kapattım da tam hatırlamıyorum. Siz göz gezdirin biraz, önemsiz olanları kapatın. Mesela Origin WebHelper var, veya SteelSeries GG ile ilgili şeyler var. Otomatikman arkaplanda güncelleme denetleyen hizmetler var, özellikle onları kapatın.

Core Temp üzerinden kaç W yediğini falan kontrol ettim. Ara sıra saniyelik olarak 15-20W çekiliyorsa bir sorun vardır. Buradan da kontrol edebilirsiniz. Hizmetlerde boş yere çalışan bayağı şey var. Özellikle onları kontrol edin.
Ben çoğunlukla prize takılı oynarım ama prize takmadığım zamanlarda şarjı çok erken gidiyor. 1-2 saat dayanıyor maksimum. Şu an şarjı %78 ve 1 saat 34 dakika ömrü kaldığını söylüyor.

Benim için pek problem değil, ama yine de prize takmadığım zamanlar az da olsa şu pilin ömrünü uzatmak istiyorum. Wallpaper Engine dahil arka plandaki birçok şeyi kapatıyorum ve bu haldeyken yine olmuyor. Parlaklık az, Lenovo Vantage'de ise sessiz kipi seçeneğine alıyorum. En az güç tüketimine sahip olan mod bu.

Fakat şunu belirteyim. ICUE'yi kapatmıyorum. Çünkü onu kapattığım zaman bilgisayarın RGB ışıkları yanıyor default halde öyle diye sanıyorum. Ya da ışıkları kapatmanın bir kısayol tuşu vardır da ben bilmiyor olabilirim. iCUE fazla şarj götürüyor, biliyorum ama nasıl çözerim hiçbir fikrim yok.

32 GB RAM, 2 TB SSD, 11800H ve RTX 3070 var. 3070'i Max-P açık olarak kullanıyorum.
Benim sarjda değilken sadece 3070 bağlıyken 3 saat civarı, hybrid mod açık iken ise 6 7 saat ortalama götürüyor.
(pildeyken genelde parlaktık %30 ile %50 seviyesinde. iCue yüklü değil ve klavye ışığı hep kapalı)

Işıkları kapamak için fn+aşağı ok tuşu basınca kapanıyor.

Pilde iken MUX Switch'i kapatırsanız ciddi şekilde artar ve pilde iken 60Hz alırsanız yine bayağı artar bende 60Hz MUX kapalıyken 8 saat pil ömrü oluyor.

Bu arada klavye RGB'lerini kesinlikle kapayın su gibi içerler şarjınızı.

Benim sarjda değilken sadece 3070 bağlıyken 3 saat civarı, hybrid mod açık iken ise 6 7 saat ortalama götürüyor.
(pildeyken genelde parlaktık %30 ile %50 seviyesinde. iCue yüklü değil ve klavye ışığı hep kapalı)

Işıkları kapamak için fn+aşağı ok tuşu basınca kapanıyor.

Pilde iken MUX Switch'i kapatırsanız ciddi şekilde artar ve pilde iken 60Hz alırsanız yine bayağı artar bende 60Hz MUX kapalıyken 8 saat pil ömrü oluyor.
Hocalarım bunların hepsini otomatikman yapacak bir program falan yok mu?
Çünkü farkındayım, 165 Hz olması, iCUE açık olması ve MUX açık olması çok fena götürüyor. Şu an şarjım 39 mesela.

Ama her açtığımda BIOS'tan MUX'u kapat, yok hibrit kipini aç, yok tazeleme oranını değiştir falan uğraşmak istemiyorum açıkçası. Tüm zevk kaçıyor.

MUX'u BIOS'tan kapatıyorsunuz değil mi siz? Yoksa hibrit kipi ayarını değiştirince direkt düzeliyor mu?

Şu an iCUE'yi de kapattım bakalım nasıl olacak. Çok teşekkürler bu arada ışıkları kapatma komutu için. Biliyorsunuz siz benim durumu hocam :) . Yurtta kaldığımdan ışıklar her daim açık olunca diğerleri rahatsız olur belki. Deli gibi ışık saçıyor makine zaten :D .

Hocalarım bunların hepsini otomatikman yapacak bir program falan yok mu?
Çünkü farkındayım, 165 Hz olması, iCUE açık olması ve MUX açık olması çok fena götürüyor. Şu an şarjım 39 mesela.

Ama her açtığımda BIOS'tan MUX'u kapat, yok hibrit kipini aç, yok tazeleme oranını değiştir falan uğraşmak istemiyorum açıkçası. Tüm zevk kaçıyor.

MUX'u BIOS'tan kapatıyorsunuz değil mi siz? Yoksa hibrit kipi ayarını değiştirince direkt düzeliyor mu?

Şu an ICUE'yi de kapattım bakalım nasıl olacak. Çok teşekkürler bu arada ışıkları kapatma komutu için. Biliyorsunuz siz benim durumu hocam :). Yurtta kaldığımdan ışıklar her daim açık olunca diğerleri rahatsız olur belki. Deli gibi ışık saçıyor makine zaten :D.

Açıkçası bunları yaparsanız çok fark olacaktır ve kısa yapmanın yolu olduğunu sanmıyorum MUX sorunuza gelirsek benim cihazımda MUX Switch yok zaten ama MUX Switch çok şarj götürüyor maalesef tek yolu bu.

Açıkçası bunları yaparsanız çok fark olacaktır ve kısa yapmanın yolu olduğunu sanmıyorum MUX sorunuza gelirsek benim cihazımda MUX Switch yok zaten ama MUX Switch çok şarj götürüyor maalesef tek yolu bu.
Tamamdır çok teşekkür ederim. Sanırım Legion'larda Vantage üzerinden direkt hibrit kipi modunu açınca MUX kapanıyor. @Gilaybey değil mi hocam? BIOS'tan tekrar ayar yapmamıza gerek var mı geri açınca veya kapatınca?

Tamamdır çok teşekkür ederim. Sanırım Legion'larda vantage üzerinden direkt hibrit kipi modunu açınca MUX kapanıyor. @Gilaybey değil mi hocam? BIOS'tan tekrar ayar yapmamıza gerek var mı geri açınca veya kapatınca?

Hocam vantage üzerinden kapatınca yeniden başlatmak gerekiyor diye biliyorum ben ama emin değilim kapadıktan sonra şarj uzun gidiyorsa yeniden başlatmaya gerek yoktur zaten :).

Yeni konular

Geri
Yukarı