Lenovo Legion Y520 Video İzlerken Takılma Sorunu

Lonis

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, daha önce açtığım konulara da bakarsanız şu an kullandığım ve satmaktan vazgeçtiğim laptopum ile ilgili aklımda kalan sorunları gidermek istiyorum.

Sistem özelliklerim:

Lenovo Legion Y520
  • i5 7300HQ
  • 16 GB RAM
  • 128 GB M.2 SSD
  • 1 TB HDD
  • GTX 1050 4 GB
FPS düşmesi oluyordu, o her bilgisayarda olabilir ama şunu fark ettim ki League of Legends oyununu HDD'den SSD'ye taşıdığımdan beri 1 kere bile FPS düşmesi yemedim, demek ki FPS düşmesi olmasında HDD'den kaynaklı bir şey var, o da hiç önemli değil benim için, veya HDD'de olabilir böyle şeyler.

Neyse. Şimdi size diyeceğim şeyleri laptop kullanan arkadaşlarım normal şeyler onlar olabilecek şeyler takılma onlara, bazen bizde de olabilir vs, dediler de yine de buraya da bir konu açmak istedim, bundan önce 4 farklı PC kullandım hiçbirinde bu sıkıntıları görmediğim için beni bu kadar kıl etti.

Arkadaşlar, bazen ( sık olmuyor) internetten video izlerken ( internetten kaynaklanacak olsa donma uzun süreli olur veya ortada yuvarlak yükleniyor işareti çıkar ) anlık takılmalar olabiliyor videoda, ses devam ama video 1 anlık takılabiliyor milisaniyelik, ama aşırı sık olmuyor, şunu da fark ettim: YouTube'da videoyu izlerken alttaki çubuktan videoyu daha ileri sardığımda olabiliyor o dediğim takılma, 1 keresinde de yine ses devam ederken ekran 2 sn boyunca dondu sonra 1 anlık siyah olur gibi oldu ve video düzeldi her şey devam etti. Ve 2 defa da şöyle bir şey oldu, ya bana öyle geldi ki, FPS 60'ın üstündeydi bu olay olurken, böyle 2 saniye içerisinde 3 4 defa çok kısa milisaniyelik takılmalar oldu art arda, yani 2 ay kullandım PC'yi sadece 2 defa karşılaştım, yani ara sıra mesela internetten video izlerken dediğim şey gibi, kasalarda çok olmuyormuş bu tür şeyler, ama laptoplarda normal diyorlar, sizce de normal mi, yani yazılımsal veya çok kafaya takmayacak bir şey midir? İçim rahat etsin istiyorum o yüzden açtım konuyu :)

Kolay gelsin.
Lütfen cevap verin, şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.
Yani cihazın oyunlardaki performansı güzel, mavi ekran vs hiçbir şey olmuyor, kilitlenmeler vs olmuyor.(Windows 10 Home)

BIOS güncelle. Bu yazılım arka planda çalışsın ve Play tuşuna bas, en çok gecikme yapan sürücüleri listeler. Güncel olmayanları güncelleyebilirsin.

Windows 10 2004 sürümüne geç.

Merhaba, teşekkür ederim, aslında bu sorunlar beni o kadar da rahatsız etmiyor, sadece moralim bozulabiliyor, yani bu donanımsal bir şey değildir değil mi? Yazılımsal. Yani asıl merak ettiğim bilgisayarımda bir sıkıntı olup olmadığı,2. el aldım 2 aydır kullanıyorum 8 ay civarı garantisi var.
Sistemimde videonuzdaki windwos bellek tanılama aracını kullandım, bir RAM sıkıntısı bulunmadı.
Windows'um orijinal, lisanslı, şimdilik Windows kurma işi kalabilir :),teşekkür ederim tekrardan, ama dediğim gibi, normaldir değil mi laptoplarda bu tür şeyler?
Yani mesela biraz önce yine oldu, videoyu ileriye veya geriye aldığım zaman anlık bir takılma olabiliyor, onun dışında normal video izlerken takılma fazla olmuyor,nadir yani,2 saat izlesem belki 1 kere.
Ama tek gördüğüm şey bu videodaki takılma olmadı tabii, üstte yazdım, cevap veren yok mu? :)
normal şeyler mi?
Yani donanımsal bir sıkıntı olmaması ön planda benim için.
Ekran Görüntüsü (1).png

Latencymon sonucum budur, bilgisayarımda donanımsal bir sıkıntı yoktur değil mi?
Bu sonuca göre bir sürü sıkıntılı Driver'im var hatta video izlerken başlattım testi, bir tane Driver 1.1 saniye gecikiyor. Uzun bir süre lakin ben bu Driver'leri nasıl güncelliyiyeceğim ki? Ve de kimse cevap vermemiş tüm yazdıklarımı okuyup genel bir cevap verseniz, bilgisayarımda bir sorun yoktur değil mi? Donanımsal bir sorun?
Merhaba, biraz önce bir film sitesinde film izlerken ses ve video 1 anlık takıldı, daha öncesinde sadece ses oluyordu, kimse cevap vermiyor.
@Recep Baltaş.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı